Jak se rozmnožuje ptačí zob?

Jak Mnozit ptačí zob

Květy se na rostlině objevují od června do července, jsou to vzpřímené hrozny bílé barvy, po nichž zdobí rostlinu v období září černé peckovice, které jsou jedovaté. Množení: Ptačí zob můžeme množit od července do srpna deseticentimetrovými bylinnými řízky a v říjnu dvaceticentimetrovými dřevitými řízky.
Archiv

Jak stříhat ptačí zob

Tento zakrsle rostoucí druh nepotřebuje žádný řez. Jen výjimečně je dobré provést lehké prosvětlení koruny. Vysazené živé keře poprvé prostříháváme v předjaří a podruhé koncem června, kdy ukončí druhou růstovou fázi. Je-li to zapotřebí, můžeme třetí a poslední řez provést ještě v září, ale nejpozději počátkem měsíce.

Jak hnojit ptačí zob

Hnojit je třeba i ptačí zob

Může však růst ještě rychleji, pokud čerstvě zasazené rostliny budeme pravidelně hnojit. Potřebujeme k tomu kompost a drcenou rohovinu (dlouhodobě působící vysoce účinné hnojivo). Rohovina obsahuje nejrůznější stopové prvky, živiny a hlavně dusík, který se postupně uvolňuje.

Jak moc je jedovatý ptačí zob

Ptačí zob jen pro ptáky

Většina zachycených otrav je staršího data (snad i stoletých). Dr. Jan Baloun a další podotýkají, že v současné době není dost důkazů o prudké toxicitě, a uvádějí jediný případ otravy dvouletého dítěte z 55 zaznamenaných prokazatelných požití plodů ptačího zobu.

Jak vypadá ptačí zob

Ptačí zob (Ligustrum) je většinou opadavý, nebo poloopadavý listnatý keř z čeledi olivovníkovitých. Rostlina dorůstá přibližně do dvou až tří metrů. Má tenké a vzpřímené větve pokryté drobnými chloupky, tenké listy a bílé květy uspořádané v latách, které po odkvětu nahrazují černé bobulovité plody.

Jak rychle roste ptačí zob

Roste velmi rychle

Nechcete-li, aby k vám nakukovali zvědaví sousedé, potěší vás jistě i to, že ptačí zob roste rychlostí 30-50 cm za rok.

Jak sázet ptačí zob

Stálezelené a poloopadavé druhy ptačího zobu se hodí spíše na chráněná stanoviště a do teplejších lokalit. Opadavé druhy vysazujeme zásadně jako prostokořené, poloopadavé jako kontejnerované, nebo alespoň s kořenovým balem. Rostlinám se dobře daří v polostínu i na plném slunci.

Proč neroste ptačí zob

Pro intenzivní růst potřebuje rostlina velké množství vody. Pokud je suché období, doporučujeme rostliny zalévát každý druhý den nebo si pořídit kapkové zavlažování. V suché půdě rostlina neroste. Dbejte proto na dostatečné zavlažování.

Jak urychlit růst ptačího zobu

Pěstování ptačího zobu

Během dalších let můžeme keře zavlažit v případě velmi suchého počasí. Živý plot ale většinou umí s vlhkostí hospodařit sám. Hnojení – před výsadbou můžeme do předem připravených jam umístit kompost. Půda se vyživí a keře budou zpočátku růst rychleji.

Jak vysoko vyroste ptačí zob

Ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare) je nejznámější dřevina používaná na stříhané (tvarované) živé ploty. Je to hustý, pomalu rostoucí keř patřící do čeledi olivovníkovitých (Oleaceae). Jako jediný z rodu ptačí zob (Ligustrum) je rozšířen v Evropě. Dorůstá do výšky 2 – 3 metrů.

Jak hluboko sázet ptačí zob

Jak sázet ptačí zob

Při jednořadové výsadbě použijeme asi 3 rostliny na jeden běžný metr. Pokud máte v plánu vysazovat ve více řadách, upotřebíte 5 rostlin na běžný metr. Hloubka a šířka jámy by měla činit 30 až 40 centimetrů, dle kořenového balu.

Kdy zastřihnout Ptačí zob

První řez se provádí po ukončení výhonu na konci jara (v květnu až červnu), druhý na konci léta (v srpnu až září). Staré a zanedbané keře Ptačího zobu se dají dobře zmladit. Před rašením (koncem února, začátkem března) zkraťte všechny výhony na 50 až 70 centimetrů.

Jak daleko od sebe sazet Ptačí zob

Náklady na založení plotu jsou nižší, ale krycí účinek se dosahuje později. Keře včetně ptačího zobu sázet 30-45 cm od sebe.