Jak se sklízí řapíkatý celer?

Kdy se sklízí řapíkatý celer

Řapíkatý celer

Řapíky sklízíme na přelomu srpna a září.

Kdy a jak sklidit celer

Sklizeň celeru připadá na říjen. Přicházejí již první mrazíky, a proto je třeba celer, přestože ještě roste, sklidit a dobře uskladnit, protože namrzlé, ale i předčasně sklizené celerové bulvy jsou méně trvanlivé. Bulvy opatrně vyjmeme tak, abychom je nepoškodili, protože jinak by během skladování hnily.

Co dělat s řapíkatým celerem

Kousky syrového řapíkatého celeru lze namáčet do dipů a pomazánek, přidat ho do zeleninového salátu nebo smoothie (i smoothie na podporu hubnutí). Lze z něj vyrobit i pesto: rozmixujete ho s česnekem, olejem a třeba vlašskými ořechy.

Jak roste řapíkatý celer

Řapíkatý celer pěstujeme z předpěstované sadby. Vyséváme jej po 15. únoru do truhlíků, rostlinky pikýrujeme a do půdy sázíme až ve druhé polovině května, kdy už není nebezpečí mrazíků, do sponu 40 x 40 cm. V případě namrznutí po výsadbě hrozí vysoké riziko vykvetení.
Archiv

Proč celer nedělá bulvy

Celer je poměrně hodně náročný na živiny (z mikroelementů na bór) a obsah vápna v půdě. Během vegetace je ho potřeba přihnojovat dusíkem nebo i vícesložkovým hnojivem (např. hnojivem na kořenové zeleniny). Po celou vegetaci a zejména v závěru při nárůstu bulev vyžaduje dostatek vláhy.

Proč žloutne celer

Nedostatek draslíku způsobuje, že rostlina trpí žloutnutím a postupným zasycháním listů, nedostatek boru se projevuje srdéčkovou hnilobou. Správná výživa je proto skvělou prevencí.

Jak správně uskladnit celer

Ideální skladovací teplota je u celeru 0 až 1°C a relativní vlhkost 90 až 95%. V takovýchto podmínkách by měl vydržet až 4 měsíce. Já osobně dávám kořenovou zeleninu do spodní části lednice, kde je teplota nejvyšší a nestane se, že by zelenina přemrzla, jak se může přihodit v části ve výšce – blíže mrazáčku.

Jak dlouho se vaří řapíkatý celer

Nejlepším způsobem, jak vařit řapíkatý celer, aby se nerozvařil, je pomalé dušení.Vyskládejte jednotlivými žebry dno pánve nebo hrnce, osolte, opepřete a přidejte asi 2 polévkové lžíce másla a hrnek vody.Zakryjte pokličkou a na mírném plameni vařte 30 minut.

Jak dlouho vydrží řapíkatý celer

Uložený v polyetylénovém sáčku vydrží celer v chladničce asi 3 dny. Celer by se neměl namáčet dlouho ve vodě, pak ztrácí chuť i vůni.

Jak dlouho roste řapíkatý celer

Řapíkatý celer je ten, který nesklízíme pro jeho bulvu, nýbrž pro velmi chutné, šťavnaté a aromatické stonky. Abychom těchto vlastností u své rostliny dosáhli, je zapotřebí vědět, kdy je čas celer sklidit. Od zasazení po sběr celeru uběhne období tří až pěti měsíců (85 až 120 dní) – to je dvouměsíční rozdíl.

Jak usušit řapíkatý celer

Celer řádně očistěte a omyjte. Stonky poklaďte do zapékací mísy, posolte a opepřete. Na celer rozmístěte sušená rajčata, zalijte trochou oleje, ve kterém jsou rajčata naložená, přisypte sýr Gran Moravia a dejte do horkovzdušné trouby na 200 stupňů Celsia na 20 minut zapékat.

Jak často zalévat celer

Celer pravidelně zaléváme, aby půda byla neustále vlhká. Zaléváme ke kořenům, ne na listy. Často okopáváme, aby měly kořeny dostatek vzduchu.

Jaké hnojivo na celer

Co celer potřebuje

Důležité je také hnojivo. Potřebuje dostatek dusíku, vápníku, chlóru a také částečně fosfor a draslík. Takže bychom ho měli podle odborníků vysadit na pozemek vyhnojený kvalitním kompostem nebo uleželým hnojem. Vhodným hnojivem je třeba Cererit nebo Vegaflor.

Jak se starat o celer

Celer je poměrně hodně náročný na zálivku i na živiny. Kořenová zelenina potřebuje zejména v červenci a srpnu hodně pít. Půdu proto udržujte vlhkou, nedopusťte ale přemokření – na záhonech se nesmí tvořit loužičky. Zalévejte ho brzy ráno nebo navečer dešťovou či odstátou vodou.

Jak často hnojit celer

Hnojení celeru

Celer potřebuje dostatek živin, proto je vhodné hnojit organickým hnojivem, bylinnou jíchou nebo zralým kompostem. Hnojení by mělo probíhat pravidelně, ideálně každých 14 dní.

Jak zmrazit celer

Celer – oloupeme, nakrájíme na kostičky, blanšírujeme tři minuty. Než ho dáme zmrazit, ještě promícháme s trochou citronové šťávy. Cuketa (lilek) – k mražení se hodí jen mladé kousky, které bychom měli předtím nakrájet. Blanšírovat je nemusíme, pokud chceme, tak půl druhé minuty.

Jak dlouho vydrží celer

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Celer 10 dní 2 – 3 týdny
Kapusta, zelí 2 týdny 2 – 3 týdny
Houby 2 – 5 dní
Špenát 2 – 3 dny 3 – 5 dní

Jaký je rozdíl mezi celerem a řapíkatým celerem

Není celer jako celer

Z bulvového celeru využíváme jeho kořenovou část a někdy i jeho nať. U řapíkatého celeru využíváme listy neboli řapíky. Původ celeru sahá až do dávnověku. Znali ho již staří Egypťané.

Jak loupat řapíkatý celer

Řapíkatý celer je totiž dosti křehký a má tendenci se lámat, navíc má spoustu zákoutí, do kterých se jen škrabkou nedostanete. V první řadě tedy odkrojte spodní část, díky které řapíky drží pospolu, pak je přelomte napůl, což povede k tomu, že vlákna slupky snadno rukou sloupnete.

Na co je dobrý celer

Tato miříkovitá zelenina má protizánětlivé účinky, pomáhá mimo jiné likvidovat záněty v trávicím traktu. Je důležitým zdrojem antioxidantů. Prospívá cévám, snižuje cholesterol a podporuje práci žlučníku, zbavuje tělo škodlivin, pomáhá při zácpě. Šťáva z celeru chrání ledviny i žlučník před tvorbou kamenů.

Čím se hnojí celer

Celer potřebuje dostatek živin, proto je vhodné hnojit organickým hnojivem, bylinnou jíchou nebo zralým kompostem. Hnojení by mělo probíhat pravidelně, ideálně každých 14 dní. Důležité je zejména doplnění boru a hořčíku, čímž lze mimo jiné předcházet také praskání bulev nebo napadení některými chorobami.

Kdy Přepichovat celer

Optimální čas k přepichování je ve chvíli, kdy jsou plně vyvinuté děložní lístky, příp. se začíná vyvíjet první pravý list. Přepichujeme do zeminy se středním obsahem živin tak, aby na každou sazenici připadlo přibližně 10 cm2. Není-li pěstební zemina sterilní, aplikujeme při její přípravě Previcur apod.

Jak nejlépe pěstovat celer

Celer potřebuje dostatek vláhy, tepla a živin, jen tak bulvy dobře porostou a budou. Vody se opravdu nebojte, celer zvládne i podmáčenou půdu, zahradníci říkají, že ji dokonce vyžaduje. Pro pěstování zvolte slunné místo. Důležitá je také péče o rostliny během vegetace.

Proč roste celer do květu

Nižší teploty mohou způsobovat, že rostlina začne vybíhat do květu. Jakmile dosáhne celer velikosti cca 0,5 cm, celer přesazujeme – pikýrujeme (přepichujeme).

Co potřebuje celer

Celer potřebuje dostatek vláhy, tepla a živin, jen tak bulvy dobře porostou a budou. Vody se opravdu nebojte, celer zvládne i podmáčenou půdu, zahradníci říkají, že ji dokonce vyžaduje. Pro pěstování zvolte slunné místo. Důležitá je také péče o rostliny během vegetace.