Jak se slaví Štědrý den?

Jak vznikl Štědrý den

Naši pohanští předkové oslavovali tento den jako období po nejdelší noci v roce, po zimním slunovratu (21.12. nebo 22.12.), které bylo svátkem smrti a znovuzrození. S příchodem křesťanství postupně vystřídaly pohanské svátky ty křesťanské, spojené s oslavou narození Ježíše Krista.
Archiv

Co se dělá na Štědrý den

Štědrý den
Význam a smysl den před narozením Ježíše Krista
Datum 24. prosinec (alternativně 5. ledna, 6. nebo 18. ledna)
Oslavy Dávání dárků, příprava vánočního jídla a cukroví. Půlnoční mše. Omezení prodeje od 12:00.
Zvyky a tradice vánoční stromeček, jesličky, pouštění lodiček, lití olova a mnohé další

Kde se slaví Štědrý den

Hlavním dnem Vánoc v severských zemích je 24. prosinec, náš Štědrý den či večer, kdy se i ve Skandinávii usedá ke slavnostní večeři, po níž se rozbalují dárky, které v různých zemích nosí severské obdoby našeho Ježíška.

Jak se slaví Vánoce ve Švýcarsku

Tradičně se účastní vánoční mše a svůj domov včetně oken zdobí hlavně květinami – vánočními hvězdami (poinsettie). Ve Švýcarsku nemají Santu Clause, ale Ježíška, kterému říkají Christkind nebo také Le petit Jésus. Jedná se o zářící bytost s křídly, která je celá oblečená v bílém. Má kouzelnou hůlku a svítící korunu.
Archiv

Co se nesmí jíst na Štědrý den

Tradiční je držet půst od půlnoci před Štědrým dnem do západu slunce. Znamená to nejíst samozřejmě vůbec nic a to ani cukroví nebo maso.

Co by se nemělo dělat na Štědrý den

Na Štědrý den se nesmí čistit chlévy a stáje, aby dobytek nezačal kulhat. Na Štědrý den se nesmí prát, přináší to smůlu a neštěstí do domu. U štědrovečerního stolu rozhodně nemá být lichý počet stolovníků, lichého by si odvedla Smrt. Je zvykem, že se prostírá jeden talíř a příbor navíc do sudého počtu.

Co se nesmí dělat na Štědrý den

Na Štědrý den se nesmí čistit chlévy a stáje, aby dobytek nezačal kulhat. Na Štědrý den se nesmí prát, přináší to smůlu a neštěstí do domu. U štědrovečerního stolu rozhodně nemá být lichý počet stolovníků, lichého by si odvedla Smrt. Je zvykem, že se prostírá jeden talíř a příbor navíc do sudého počtu.

Co se jí ve Švýcarsku na Vánoce

Šunka a fondue

V některých oblastech si o Vánocích pochutnávají i na masovém fondue. Tuto variantu možná uvítáte, protože odpadá mnoho příprav. Na stole totiž stojí stále vroucí vývar, do kterého si každý sám vkládá slabé plátky masa na speciální vidličce. Na talíři si pak každý maso ochutí různými omáčkami a dresinky.

Co dělají ve Švýcarsku na Nový rok

Fasnacht. V období mezi Novým rokem a předvelikonočním půstem se slaví Fasnacht, masopustní karneval (čtenářům z Moravy jistě neunikne podobnost se slovem „fašank”). Je to čas, kdy se i jinak zdrženliví Švýcaři utrhnou z řetězu a užívají si bujarého veselí.

Proč se na Štědrý den nejí maso

Podle ní se totiž každému, kdo se vydrží celý Štědrý den až do večeře postit, ukáže na stěně zlaté prasátko. Prase je odedávna symbolem bohatství a hojnosti. Každý, kdo měl ve chlévě nějakého toho pašíka, věděl, že je na zimu zabezpečený a hladem neumře. Odtud také pochází prasátko jako pokladnička.

Kdy se večeří na Štědrý den

Na Štědrý den – tedy 24. prosince večer – se usedá ke štědrovečerní slavnostní večeři. Tradiční večeře se skládá z rybí polévky a kapra s bramborovým salátem.

Proč nesmí na Štědrý den viset prádlo

Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí.

Proč se nesmí vstávat od štědrovečerní večeře

Lidé věřili, že by se rodina o dalších Vánocích nesešla celá. Zatímco v minulosti nesměla vstát hospodyně od stolu, dnes může obsluhovat ostatní právě pouze ten, který jídlo připravuje. Pokud vstane někdo jiný, říká se, že příští rok u Štědrovečerní večeře nebude.

Co se nesmí ve Švýcarsku

Osm věcí, které nikdy nesmíte udělat ve ŠvýcarskuNedojíst jídlo. Ačkoliv to dnes tak nevypadá, Švýcarsko bylo dlouho chudou zemí, lidé tu ve vysokých horách bojovali každou zimu o přežití.Smát se krávám.Ptát se na celebrity.Nezeptat se ve vlaku, zda je místo volnéNepozdravit.Chodit pozděPtát se, jestli je voda pitná

Co se nemá dělat na Štěpána

Nemusíte se omezovat

Co se týče pověr, je svátek svatého Štěpána mnohem poklidnější. Takže zatímco se například na Štědrý den nemá prát ani věšet prádlo, stejně jako se musí dodržovat lichý počet talířů u štědrovečerního jídla, na 26. prosince žádná omezení nepřipadají.

Jak se zdraví ve Švýcarsku

V německy mluvící části Švýcarska používají lidé pozdrav Grüezi, ve francouzské Bonjour a v italské Buongiorno. Ve Švýcarsku jezdí vlaky na minutu přesně a také lidé nemají rádi, když někdo dorazí na domluvené místo se zpožděním.

Co vědět o Švýcarsku

I když rozlohou 41 285 km² patří Švýcarsko k nejmenším evropským zemím, s 208 obyvateli na km² je naopak jedním z nejhustěji osídlených států Evropy. Ve Švýcarsku žilo v roce 2021 zhruba 8,7 mil. obyvatel, z toho přibližně čtvrtinu tvoří cizinci. Úředními jazyky jsou: němčina, francouzština, italština a rétorománština.

Co jíst na Štěpána

Podle tradice bychom měli na Štěpána připravit pernatou drůbež. Obvykle se podává pečený krocan, krůta, husa anebo kachna, případně pokrmy z jiných druhů masa. Oblíbené je zejména hovězí. Jako příloha je nejčastěji zelí (bílé kysané či dušené červené) a knedlík (houskový či chlupatý).

Co to znamená Na Štěpána není pána

Říká se, že „na Štěpána není pána“. To se říká proto, že čeledníkům v ten den končila služba, mohli odejít k jinému hospodáři. Ten den dostávali celoroční odměnu a nová práce začínala až po Novém roce.

Co nedělat ve Švýcarsku

Osm věcí, které nikdy nesmíte udělat ve ŠvýcarskuNedojíst jídlo. Ačkoliv to dnes tak nevypadá, Švýcarsko bylo dlouho chudou zemí, lidé tu ve vysokých horách bojovali každou zimu o přežití.Smát se krávám.Ptát se na celebrity.Nezeptat se ve vlaku, zda je místo volnéNepozdravit.Chodit pozděPtát se, jestli je voda pitná

Co je typické pro Švýcarsko

Nedotčený přírodní ráj. Hory a údolí, ledovce a lesy, jezera a řeky – je úžasné, jaká rozmanitost a krása je vtěsnána na tak malém prostoru. Švýcarsko má pro každého něco, jak pro aktivní dovolenou, …

Jak dlouho můžu být ve Švýcarsku

Ve Švýcarsku je možno přechodně pobývat bez povolení k pobytu max. 90 dnů v průběhu 180 kalendářních dnů.

Co se jí na Štěpána

V minulosti lidé věřili, že v den svatého Štěpána musí být podávána drůbež – pekla se tak kachna, husa nebo kuře. I dnes se v mnohých českých domácnostech na druhý svátek vánoční podává k obědu slavnostní pečený kur, ať už se jedná o kachnu, husu, krocana nebo kuře.

Jak pozdravit ve Švýcarsku

Lidé se tu zdraví Grüezi – což znamená "Bůh vás zdraví". Pokud zdravíme skupinu lidí, přidáme "mitenand". Grüezi wohl! Grüezi mitenand !

Co vědět před cestou do Švýcarska

Na základě Protokolu rozšiřujícího platnost Dohody mezi ES a jeho členskými státy na jedné straně a Švýcarskou konfederací na druhé straně o volném pohybu osob na nové členské státy EU, který vstoupil v platnost dne 1.4.2006, je nutno se při vstupu do země a při vycestování prokázat platným cestovním pasem ČR či …