Jak se slaví Velikonoce v Anglii?

Jak se slaví Velikonoce v Itálii

V Itálii se na Velikonoce setkáváme jak s vařenými barevnými vejci, která jsou součástí slavnostního oběda na velikonoční neděli, tak s vejci čokoládovými. Děti obvykle dostávají jedno velké čokoládové vejce, které uvnitř obsahuje překvapení, většinou hračku.

Kde se nejvíce slaví Velikonoce

Velikonoce jsou nejdůležitějším církevním křesťanským svátkem a slaví se po celém světě. I když křesťanství má všude stejné základy, přesto se oslavy Velikonoc v různých zemích od sebe alespoň mírně liší. Nejvíce podobné oslavy jsou u našich nejbližších sousedů na Slovensku a v Polsku.
Archiv

Jak se slaví Velikonoce ve Španělsku

Oproti Česku je ve Španělsku volno vždy ve čtvrtek a v pátek, Velikonoční pondělí je běžný pracovní den (s výjimkou některých autonomních oblastí). Asi největší atrakcí španělských Velikonoc jsou slavná procesí (“procesiones”). Každé farní bratrství (tzv. “cofradías”) má své vlastní procesí.

Jak správně slavit Velikonoce

Velikonoce se v České republice soustředí na dva dny – neděli a pondělí. Velikonoční neděle se nese ve znamení radosti a veselí nad zmrtvýchvstáním Ježíše Krista. V kostelech se konají slavnostní bohoslužby, světí se velikonoční pokrmy (beránek, mazanec, vejce, chléb a víno) a doma se hoduje.

Jak se slaví Velikonoce v Německu

Dospělí se v Německu nenudí hledají velikonoční pivo. V mnohých německých domácnostech lze spatřit stromeček, na který se věší krásně zdobená vejce. Na spoustě míst se pořádají tradiční jarní trhy, na kterých se dá nakoupit spousta dekoračních předmětů, květin, proutěných košů nebo sladkostí.

Jak se slaví Velikonoce v USA

Američané slaví Velikonoce pouze o víkendu, kdy se pořádají Easter Egg Hunts (lovy na vajíčka) pro děti, kterým rodiče schovají v trávě čokoládová nebo umělohmotná vajíčka naplněná bonbony a drobnými hračkami. Lov na vajíčka pořádá od roku 1878 také Bílý dům.

Které země neslaví Velikonoce

V Mongolsku žije pouhé jedno procento křesťanů, velikonoční svátky se proto v této zemi spíše neslaví a nepatří ani mezi státní svátky.

Jak se slaví Velikonoce v Paříži

Velikonoce, francouzsky Pâques, jsou pro Francouze stejně významné jako svátky vánoční. V tu dobu se schází a navštěvuje blízká rodina, stoly jsou plné dobrot a nechybí ani malé dárečky a čokoládová vejce. Tradičně se na velikonoční oběd podává jehněčí maso a pokrmy z vajec, včetně vaječné omelety s houbami.

Kdo nosí dárky ve Španělsku

Tradičně nosí ve Španělsku dárky Tři králové (Los Reyes Magos). Vlivem anglosaské kultury si ale Španělé vytvořili obdobu Santa Clause, který se jmenuje Papá Noel.

Proč se barví velikonoční vajíčka

Jako symbol životadárné síly a zrození navíc zobrazuje zmrtvýchvstání Ježíše Krista. K jeho oběti se váže i zvyk velikonoční vejce barvit – podle nejstarších dochovaných záznamů se totiž tato vejce barvila načerveno, což byla připomínka prolité Kristovy krve.

Jak se slaví Velikonoce v Chorvatsku

Velikonoce jsou největším křesťanským svátkem, který v sobě nese silnou symboliku nového života a nového začátku. Chorvatsko je katolicky založenou zemí a Velikonoce, chorvatsky „Uskrs“ jsou spojeny s půstem, návštěvou kostelů, tradicemi a samozřejmě dobrým jídlem. Věřící se na Velikonoce připravují během 40 dnů půstu.

Jak se slaví Velikonoce v Rakousku

Kromě trhů se pořádají poutě a lidové slavnosti, často i různé sportovní akce s někdy i bizarními zvyky. Při nich se například velikonoční vajíčka přenášejí, koulí, rozbíjejí nebo házejí. Mezi oblíbené soutěže patří házení vajec do výšky nebo do dálky tak, aby se nerozbilo.

Jak se slaví Velikonoce v Australii

Australané jsou nábožensky založení lidé a mše v kostele považují za nedílnou součást velikonočních oslav. K velikonočním svátkům tedy patří mnoho církevních obřadů, a to nejen v podobě mší na Velký pátek a Hod boží velikonoční. Mše doplňují chorálové zpěvy a spousta doprovodných akcí spojených s konkrétním kostelem.

Jak se slaví Velikonoce v Lucembursku

V Lucembursku jsou to děti, které vyrážejí do ulic vybavené chrastítkem – řehtačkou a za zpívání koled lidem třikrát denně připomínají zvonění zvonů. Za odměnu dostávají děti od lidí sladkosti nebo i peníze, a to na velikonoční neděli, kdy celé procesí končí.

Kdo nosí dárky v Itálii

Dárky nosí Babbo Natale (který se podobá Santa Clausovi) nebo Gesú bambino (Ježíšek). V předvečer Vánoc děti připraví na stůl sklenici mléka a sušenky (někdo i trochu vody pro soby). Ráno 25. prosince najdou na stole prázdnou sklenici a talíř a pod stromkem dárky.

Kdo nosí dárky v Japonsku

I když se v Japonsku neslaví klasické Vánoce, děti o dárky ochuzeny nejsou. Nosí je tradiční Santa Klaus nebo Hoteiosho.

Proč se barví kraslice

Od dob raného křesťanství jsou kraslice v křesťanské tradici nedílně spojeny s Velikonocemi, kde symbolizují plodnost a znovuzrození.

Jak se jmenují jednotlivé dny velikonočního týdne

Šedivé úterý – uklízelo se a vymetaly se pavučiny. Škaredá středa – den, kdy Jidáš zradil Ježíše. Zelený čtvrtek – připomíná poslední večeři Ježíše. Velikonoční triduum (tři dny) začíná od večerní mše na Zelený čtvrtek a končí nešporami na Velikonoční neděli.

Jak se slaví Velikonoce v Bulharsku

Velikonoce v Bulharsku jsou spojeny především s bohoslužbami v chrámech a v kostelích. Před začátkem března posílají Bulhaři svým známým a blízkým tzv. marteničky. Martenička je červeno – bílý střapec, který se nosí buď na oblečení, nebo na zápěstí.

Kdo nosí dárky v Chorvatsku

Například ve Francii nosí dárky Pere Noel, v Holandsku Sinterklaas, v Bulharsku děda Koleda, ve Švédsku Jultomten, v Polynésii velký krab, v Sýrii velbloud patřící Třem králům, v Chorvatsku děda Božičnjak a například v Indii nikdo dárky nerozdává a lidé si je dávají osobně.

Jak se slaví Velikonoce v Kanade

Velikonoce v Kanadě jsou mnohem skromnější. Mezi hlavní tradice patří Egg Hunt neboli hon na vajíčka. Tradičními pokrmy jsou míchaná vajíčka s javorovým sirupem a také Hot Cross Buns, což jsou nadýchané buchty podobné chlebu naplněné rybízem a kořením. Největší velikonoční událostí v Kanadě je zimní festival v Quebecu.

Kdo chodí v Německu na Vánoce

To v sousedním Německu si trh s vánoční nadílkou rozdělili vánoční muž Weihnachtsmann a obdoba českého Ježíška – Christkind, který nosí dárky také v Rakousku.

Kdo nosí dárky v Norsku

Například v Norsku patří Vánoce mezi nejvíce oblíbené svátky v roce. Norové mají své tradice, které si uchovali přes dlouhá staletí v nezměněné podobě. Místním "ježíškem" je skřítek Julenissen.

Kdo nosí dárky v Německu

Zatímco na severu Německa dostávají děti dárky od „starouška“ Weinachstmanna, jižní část Německa obdarovává Jezulátko, kterému se říká ChristKind.

Jaká je tradiční barva obarvených vajec kraslic

V symbolice se výrazně uplatňovala červená barva. Od ní je i nejčastěji odvozován původ slova kraslice (ze staroslovanského krasnyj, krasniti). Červenou kraslici si dívka nechávala pro hocha, na kterého si tajně myslela. Vejce darované z lásky muselo být nejen červené, ale také plné.