Jak se slaví Velikonoce v Bulharsku?

Kdy jsou Velikonoce v Bulharsku

Kalendářní data katolických a pravoslavných Velikonoc

rok Velikonoce
katolické pravoslavné
2021 4. duben 2. květen
2022 17. duben 24. duben
2023 9. duben 16. duben

Archiv

Kde se nejvíce slaví Velikonoce

Velikonoce jsou nejdůležitějším církevním křesťanským svátkem a slaví se po celém světě. I když křesťanství má všude stejné základy, přesto se oslavy Velikonoc v různých zemích od sebe alespoň mírně liší. Nejvíce podobné oslavy jsou u našich nejbližších sousedů na Slovensku a v Polsku.

Jak správně slavit Velikonoce

Velikonoce se v České republice soustředí na dva dny – neděli a pondělí. Velikonoční neděle se nese ve znamení radosti a veselí nad zmrtvýchvstáním Ježíše Krista. V kostelech se konají slavnostní bohoslužby, světí se velikonoční pokrmy (beránek, mazanec, vejce, chléb a víno) a doma se hoduje.

Co se slaví o Velikonocích

Velikonoce (latinsky pascha, řecky πάσχα – pascha, hebrejsky פֶּסַח‎ pesach – přechod, přejití) jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

Kdo má dnes svátek v Bulharsku

Dnes se v Bulharsku slaví Todorov den. Svátek připadá tradičně na první sobotu o velikonočním půstu. Uctívání křesťanského svatého Teodora v našich zemích bylo zaznamenáno již v raném středověku.

Jak se slaví Pravoslavne Velikonoce

Velikonoční svátky se tak slaví v jinou dobu, neboť se stále řídí juliánským kalendářem a jejich vyvrcholení pak představuje noc z Bílé soboty na Velikonoční neděli. Jasně červená vajíčka, kuliči, naťukávání vajíček o zdi kostelů, to vše k pravoslavným Velikonocům patří.

Proč se barví velikonoční vajíčka

Jako symbol životadárné síly a zrození navíc zobrazuje zmrtvýchvstání Ježíše Krista. K jeho oběti se váže i zvyk velikonoční vejce barvit – podle nejstarších dochovaných záznamů se totiž tato vejce barvila načerveno, což byla připomínka prolité Kristovy krve.

Které země neslaví Velikonoce

V Mongolsku žije pouhé jedno procento křesťanů, velikonoční svátky se proto v této zemi spíše neslaví a nepatří ani mezi státní svátky.

Co to je pomlázka

Pomlázka je český velikonoční lidový zvyk spočívající ve šlehání žen muži pomocí prutu či spleteného proutí taktéž nazývaného pomlázka, prováděný na Velikonoční pondělí. Výrazem pomlázka mohou být také označen samotný akt podarování během koledy, vykoledované dary, jako vejce či kraslice, nebo také velikonoční nádivka.

Co se nemá dělat na Velikonoce

Je zapovězena velká část prací – nesmí se hýbat se zemí a dělat na poli a na zahradě, péct, prát a zametat, ale ani půjčovat, darovávat a vynášet věci z domu, či přijímat dary. Všechny tyto úkony totiž byly považovány za posvátné a bylo proto potřeba se jim v tento nebezpečný den vyhnout.

Co je za den 31 října

Svátek má Štěpánka, v církevním kalendáři Wolfgang.

Kdy má svátek Mirek

Miroslav je mužské křestní jméno. Podle českého kalendáře má svátek 6. března.

Jak se slaví v Rusku Velikonoce

Sdílení jídla o Velikonocích má v Rusku dlouhou tradici. Po snídani lidé navštěvují přátele a sousedy, vyměňují si vajíčka a velikonoční pečivo. Běžnou praxí je také navštěvovat hřbitovy a přinášet na hroby vajíčka, chléb a pivo, aby si zesnulí blízcí také užili hostinu.

Jak se slaví Velikonoce v Německu

Dospělí se v Německu nenudí hledají velikonoční pivo. V mnohých německých domácnostech lze spatřit stromeček, na který se věší krásně zdobená vejce. Na spoustě míst se pořádají tradiční jarní trhy, na kterých se dá nakoupit spousta dekoračních předmětů, květin, proutěných košů nebo sladkostí.

Proč se barví kraslice

Od dob raného křesťanství jsou kraslice v křesťanské tradici nedílně spojeny s Velikonocemi, kde symbolizují plodnost a znovuzrození.

Jak vzniklo slovo kraslice

Odvozeno od přídavného jména krásný, jehož význam je nejasný; mohlo souviset s původním staročeským významem „zářivé, jasné barvy“ s odkazem na barvení vajíček nebo s jejich zdobením vyjadřovaným slovesem krášlit. Doloženo písemně od 14. století.

Kdo vymyslel Velikonoce

Počátky velikonočních tradic najdete v dobách pohanských, kdy národy oslavovaly návrat jara, hojnosti a plodnosti. Plodnost a nový život symbolizovala právě vajíčka. Podle mínění mnoha historiků se křesťanské svátky, jako jsou Velikonoce nebo Vánoce, záměrně kryjí s původními pohanskými oslavami. Důvod je prostý.

Co je to Smigrust

Už zítra je tu velikonoční pondělí – oblíbený svátek chlapců a mužů, naopak obávaný den něžného pohlaví. Důvod tohoto ambivalentního vztahu je společný a je jím pomlázka. Ta má na Valašsku řadu názvů – šmigrust, mrskačka, šlahačka a jiné.

Co znamená Bílá stuha na pomlázce

Pentle, mašle, stuhy jako nikdo druhý

Ale pozor, jedině bílé barvy. Ty barevné jim poté na pomlázku připevňují vyšlehané dívky a ženy a vyjadřují tak, jak si u nich ten který koledník stojí. Nejvyšší ze všech, červenou stuhou, vyjadřují ženy náklonnost a lásku, kdežto žlutá značí jasné odmítnutí.

Kdy se nesmí prát prádlo na Velikonoce

Prádlo v Kristově krvi

Podle další ze zvyklostí ženy nesmějí prát prádlo. Jenže této práci by se o Velkém pátku neměli věnovat ani muži. Voda má v ten den totiž duchovní očistné poslání. Lidé dříve vstávali už před východem slunce a dokonce i s dobytkem se chodívali mýt do potoka, aby byli uchráněni před nemocemi.

Kdy nesmí viset prádlo

Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.

Co se stalo 14 října

Na podzim 1918 bylo již zcela zjevné, že Centrální mocnosti prohrávají. Jejich vojska ustupovala, v zázemí panoval naprostý nedostatek životních potřeb. To byl také bezprostřední podnět ke generální stávce z 14. října 1918 – české obyvatelstvo protestovalo proti vývozu potravin z českých zemí.

Co se stalo 12 10

1935 – Nacistické Německo zakázalo jazz v rádiu. 1964 – Sovětský svaz vypustil Voschod 1, první kosmickou loď s vícečlennou posádkou, zároveň se jedná o první let bez skafandrů. Bylo to poprvé, kdy byli 3 lidi ve vesmíru. 1968 – Rovníková Guinea získala nezávislost na Španělsku.

Jak říkat Mirce

Domáckými variacemi jména jsou vedle Mirky také Míra, Mira, Mirča, Miruna, Mirunka, Miruška, Mirečka, Miruš, Miras, Miris, Miruše, Sláva, Slávka aj.

Co je to míchal

Původně hebrejské jméno (מִיכָאֵל, Micha'el) je doloženo v Bibli jako jméno jednoho z andělů (v křesťanství archanděl Michael) a znamená „kdo je jako Bůh “, „Bohu podobný“.