Jak se slaví Velikonoce v USA?

Jak se slaví Velikonoce v Australii

Australané jsou nábožensky založení lidé a mše v kostele považují za nedílnou součást velikonočních oslav. K velikonočním svátkům tedy patří mnoho církevních obřadů, a to nejen v podobě mší na Velký pátek a Hod boží velikonoční. Mše doplňují chorálové zpěvy a spousta doprovodných akcí spojených s konkrétním kostelem.

Co se jí v Americe na Velikonoce

Velikonoce v USA a neposedný zajíček

Slaví se Velký pátek, Velikonoční pondělí je běžný pracovní den. Oslavy Velikonoc tedy končí slavnostním nedělním obědem, kdy se peče šunka, sladké brambory se zeleninou nebo jehněčí pečínka. Poté začíná honba za čokoládovými vejci ukrytými v domácnostech.
Archiv

Kde se nejvíce slaví Velikonoce

Velikonoce jsou nejdůležitějším církevním křesťanským svátkem a slaví se po celém světě. I když křesťanství má všude stejné základy, přesto se oslavy Velikonoc v různých zemích od sebe alespoň mírně liší. Nejvíce podobné oslavy jsou u našich nejbližších sousedů na Slovensku a v Polsku.

Které země neslaví Velikonoce

V Mongolsku žije pouhé jedno procento křesťanů, velikonoční svátky se proto v této zemi spíše neslaví a nepatří ani mezi státní svátky.

Jak se slaví Velikonoce v Kanade

Velikonoce v Kanadě jsou mnohem skromnější. Mezi hlavní tradice patří Egg Hunt neboli hon na vajíčka. Tradičními pokrmy jsou míchaná vajíčka s javorovým sirupem a také Hot Cross Buns, což jsou nadýchané buchty podobné chlebu naplněné rybízem a kořením. Největší velikonoční událostí v Kanadě je zimní festival v Quebecu.

Jak se slaví Velikonoce v Mexiku

Muži se oblékají jako ženy, nosí masky, v ulicích se tančí a zpívá, tequilla teče proudem. Mexičané si rádi užívají života a podle toho i oslavy Velikonoc v Mexiku vypadají. Účastnit se jich, je opravdový zážitek.

Jak se slaví Velikonoce v Anglii

Velikonoce v Británii se nesou ve znamení čokoládových zajíců a vajec. Nejznámějším velikonočním zvykem je Hon za velikonočními vajíčky (Easter egg hunt). Na velikonoční neděli ráno děti hledají v domě a na zahradě čokoládová vajíčka, která jim tam ukryl velikonoční zajíc.

Jak se anglicky řekne Velikonoce

Eastero Velikonocích at EasterVeselé Velikonoce. Happy Easter!.

Jak se slaví Velikonoce v Rusku

Sdílení jídla o Velikonocích má v Rusku dlouhou tradici. Po snídani lidé navštěvují přátele a sousedy, vyměňují si vajíčka a velikonoční pečivo. Běžnou praxí je také navštěvovat hřbitovy a přinášet na hroby vajíčka, chléb a pivo, aby si zesnulí blízcí také užili hostinu.

Proč se barví velikonoční vajíčka

Jako symbol životadárné síly a zrození navíc zobrazuje zmrtvýchvstání Ježíše Krista. K jeho oběti se váže i zvyk velikonoční vejce barvit – podle nejstarších dochovaných záznamů se totiž tato vejce barvila načerveno, což byla připomínka prolité Kristovy krve.

Kdo vymyslel Velikonoce

Počátky velikonočních tradic najdete v dobách pohanských, kdy národy oslavovaly návrat jara, hojnosti a plodnosti. Plodnost a nový život symbolizovala právě vajíčka. Podle mínění mnoha historiků se křesťanské svátky, jako jsou Velikonoce nebo Vánoce, záměrně kryjí s původními pohanskými oslavami. Důvod je prostý.

Jak se slaví Velikonoce v Chorvatsku

Velikonoce jsou největším křesťanským svátkem, který v sobě nese silnou symboliku nového života a nového začátku. Chorvatsko je katolicky založenou zemí a Velikonoce, chorvatsky „Uskrs“ jsou spojeny s půstem, návštěvou kostelů, tradicemi a samozřejmě dobrým jídlem. Věřící se na Velikonoce připravují během 40 dnů půstu.

Jak se slaví Velikonoce na Ukrajině

Zatímco pravoslavné Velikonoce probíhají na Ukrajině v duchu připomínání si ukřižování a z mrtvých vstání Ježíše Krista, stále mezi lidmi přetrvává mnoho předkřesťanských pohanských tradic. Zahrnují vzpomínku na zesnulé, ´vítání jara i přání hojnosti a bohaté úrody.

Jak se slaví Velikonoce v Itálii

V Itálii se na Velikonoce setkáváme jak s vařenými barevnými vejci, která jsou součástí slavnostního oběda na velikonoční neděli, tak s vejci čokoládovými. Děti obvykle dostávají jedno velké čokoládové vejce, které uvnitř obsahuje překvapení, většinou hračku.

Co je to kraslice

Velikonoční kraslice je natvrdo uvařené nebo vyfouknuté prázdné vejce, ozdobené různými výtvarnými technikami. Od dob raného křesťanství jsou kraslice v křesťanské tradici nedílně spojeny s Velikonocemi, kde symbolizují plodnost a znovuzrození.

Jak se jmenují jednotlivé dny velikonočního týdne

Šedivé úterý – uklízelo se a vymetaly se pavučiny. Škaredá středa – den, kdy Jidáš zradil Ježíše. Zelený čtvrtek – připomíná poslední večeři Ježíše. Velikonoční triduum (tři dny) začíná od večerní mše na Zelený čtvrtek a končí nešporami na Velikonoční neděli.

Jak se slaví Velikonoce v Bulharsku

Velikonoce v Bulharsku jsou spojeny především s bohoslužbami v chrámech a v kostelích. Před začátkem března posílají Bulhaři svým známým a blízkým tzv. marteničky. Martenička je červeno – bílý střapec, který se nosí buď na oblečení, nebo na zápěstí.

Jak se slaví pravoslavné Velikonoce

Velikonoce jsou druhým největším církevním svátkem po Vánocích, a protože Pascha završuje předchozí 40 denní půst, nezapomíná se o Velikonocích samozřejmě hodně jíst. Podávají se však většinou jen jídla studené kuchyně, žádná teplá jídla ani ryby. Prostřeným stolům vévodí především mazance.

Co je to Vejdumek

Dnes kraslicí většinou rozumíme nazdobený výdumek (vejdunek, vejdumek, pouk, pouch, fouk, foukanec aj.) tedy celistvou skořápku vyfouknutého vajíčka.

Proč se zdobí vajíčka

Velikonoční kraslice je natvrdo uvařené nebo vyfouknuté prázdné vejce, ozdobené různými výtvarnými technikami. Od dob raného křesťanství jsou kraslice v křesťanské tradici nedílně spojeny s Velikonocemi, kde symbolizují plodnost a znovuzrození.

Kdy se nesmí prát prádlo na Velikonoce

Prádlo v Kristově krvi

Podle další ze zvyklostí ženy nesmějí prát prádlo. Jenže této práci by se o Velkém pátku neměli věnovat ani muži. Voda má v ten den totiž duchovní očistné poslání. Lidé dříve vstávali už před východem slunce a dokonce i s dobytkem se chodívali mýt do potoka, aby byli uchráněni před nemocemi.

Co se nesmí na Velký pátek

Na Velký pátek se otevírá země s ukrytými poklady, také se ale nesmí pracovat na poli, prát, péct ani uklízet – to jsou jen některé ze zvyků a tradic, které si v tento den připomínáme. Ve skutečnosti jde o vrchol křesťanského liturgického roku, den, který je součástí svatého týdne.

Jak slaví Velikonoce v Rusku

Sdílení jídla o Velikonocích má v Rusku dlouhou tradici. Po snídani lidé navštěvují přátele a sousedy, vyměňují si vajíčka a velikonoční pečivo. Běžnou praxí je také navštěvovat hřbitovy a přinášet na hroby vajíčka, chléb a pivo, aby si zesnulí blízcí také užili hostinu.

Čím odstranit razítka z vajíček

Chopte se octu a houbičky a jemně, aby vám vejce neprasklo v ruce, z něj barvu setřete (super je též vařit vejce v octové vodě, pak je setření kódů takřka bez práce). Protože co producent, to jiná barva, někdy to úplně snadno nejde. Zkuste tak jemné drhnutí zubním kartáčkem s nánosem jedlé sody.

Proč se plete pomlázka

Velikonoční proutí na pomlázku

Lidé po staletí věřili, že vrbové proutky posvěcené na Květnou neděli mají zvláštní moc a že na Velký pátek může vrbový proutek otevřít zemi i skálu a ukázat poklad. Dívky se v tento den chodily česat pod velkou vrbu, aby měly dlouhé a krásné vlasy.