Jak se slaví Vánoce v Lotyšsku?

Kdo nosí dárky v Lotyšsku

Charakteristika seznamu

Stát Starý muž
Litva Kalėdų Senelis (Děda Vánoc)
Lotyšsko Ziemassvētku vecītis (Otec Vánoc)
Lucembursko Kleeschen (sv. Mikuláš)
Maďarsko Télapó (Otec Vánoc); Mikulás (Mikuláš) 6. prosince

Jak se slaví Vánoce v Dánsku

V Dánsku Vánoce vrcholí, podobně jako v Norsku, 24. prosince štědrovečerní hostinou, na které se podává vepřová pečeně s vařenými bramborami, nakládaným červeným zelím a hnědou omáčkou. V poslední době se na stůl dostává také pečená husa nebo kachna s jablky nebo švestkami.

Jak probíhají Vánoce ve Finsku

Bydlí v Laponsku a na rozdíl od Santa Clause ho finské děti na vlastní oči vidí, jak jim naděluje dárky. Joulupukki totiž během štědrovečerní večeře zaklepe na vchodové dveře a zeptá se, jestli jsou doma nějaké hodné děti. Tradiční večeře ve Finsku připomíná švédský stůl: každý si může naložit, na co má chuť.

Kdo nosí dárky v Estonsku

Dárky v Estonsku nosi Jöuluvan neboli Vánoční děda, který táhne obrovský vak naplněný všemožnými dárky jak pro děti i pro dospělé. S Vakem mu pomáhají trpaslíci a sobi z dalekého Severu, kteří vyčkávají venku. Dárky se dostávají za odměnu po odříkání básničky, zazpívání písničky a nebo zatančení.

Kde všude nosí dárky Ježíšek

Ačkoli s Ježíškem přišli protestanté, nosí dnes dárky spíše v katolických oblastech. Ježíšek tak přináší vánoční nadílku u nás, v jižním Německu, v Rakousku, Maďarsku, Lichtenštejnsku, Chorvatsku, Polsku, Slovinsku, ve Švýcarsku nebo na Slovensku. Z mimoevropských států pak naděluje třeba v jižní Brazílii.

Jak oslavit Vánoce

K Vánocům se pojí množství lidových zvyků jako koleda, jesličky (betlém), vánoční cukroví a vánoční dárky, které podle české tradice nosí Ježíšek. V 19. století se v Česku začal rozšiřovat také původně protestanský zvyk zdobení vánočního stromku.

Kdo nosí dárky ve Švédsku

Tomte (Švédsko), nisse (Norsko a Dánsko), tomtenisse (Švédsko), či tonttu (Finsko) je vánoční skřítek. O Vánocích obchází buď sám, nebo ve společnosti dalších tomtar (vánočních skřítků) domácnosti a rozdává dárky z pytle pro děti i dospělé večer na Štědrý den.

Kdy je Stedrovecerni vecere

Na Štědrý den – tedy 24. prosince večer – se usedá ke štědrovečerní slavnostní večeři. Tradiční večeře se skládá z rybí polévky a kapra s bramborovým salátem. Štědrovečerní večeře má svá pravidla – prostírá se pro jednoho navíc, pro nečekanou návštěvu, od stolu se během večeře nevstává, dokud všichni nedojí.

V jaké zemi se neslaví Vánoce

Kolem rozsvíceného stromečku si nezahopsáte ani v Saúdské Arábii a v Tádžikistánu. V něm si dokonce neškrtne ani (za Sovětského svazu všudypřítomný) ruský Děda Mráz a děti si v tamních školách nesmějí na Vánoce ani dávat dárečky. Naopak třeba v Dubaji nebo v Kataru jsou obchoďáky vánočně vyzdobené.

Kdo nosí dárky v Rumunsku

Mikuláš, v Rumunsku známý jako Moş Nicolae (Děda Mikuláš) naděluje i rumunským dětem sladkosti a drobné dárečky do bot či pantoflí. Koná se tak však v noci z 5. na 6. prosince a děti tak nepřichází s Mikulášem do styku jako je tomu u nás.

Kdo nosí dárky v Rusko

století se Stalinovo vedení SSSR snažilo postavou Dědy Mráze nahradit Ježíška a vánoční oslavy přesunout na Nový rok. Děda Mráz nosí kožich dlouhý až k patě, v červené nebo modré barvě, půlkulatou kožešinovou čepici a na nohou válenky. Má dlouhé bílé vousy. Chodí s dlouhou kouzelnou holí a často jezdí na trojce.

Jak se slaví Vánoce v Argentine

Argentina: Večeře na zahradě

ledna, oslavy se běžně konají na zahradě a připomínají letní grilování. Podává se pečené prase, krocan a velmi často také páv, jehož peří slouží jako dekorace vánoční tabule. Některé rodiny po večeři chodí na půlnoční mše, jiné zůstávají doma a užívají si dárků a nočních ohňostrojů.

Kdo kde chodí na Vánoce

Například ve Francii nosí dárky Pere Noel, v Holandsku Sinterklaas, v Bulharsku děda Koleda, ve Švédsku Jultomten, v Polynésii velký krab, v Sýrii velbloud patřící Třem králům, v Chorvatsku děda Božičnjak a například v Indii nikdo dárky nerozdává a lidé si je dávají osobně.

Kdo nosí dárky na Vánoce

Ježíšek v Evropě a Santa Claus v Americe, Asii nebo Austrálii nepochybně dominují. Nejsou to však zdaleka jediné vánoční postavy. Například na Islandu se o nadílku stará celkem 13 postav a v Argentině naděluje dárky kůň.

Co se dělá na Vánoce

K našim vánočním svátkům patří ozdobený vánoční stromek, svíčky a prskavky (a někdy také ohořelé záclony či propálený koberec), smažený kapr s bramborovým salátem, cukroví a domácí vánočka plná mandlí a rozinek, a samozřejmě dárky, které pod stromeček nosí Ježíšek.

Kde chodí Santa

USA. V Americe naděluje dárky Santa Claus ve svém ikonickém červeném kostýmu na saních taženými soby. Dárky naděluje do připravených punčoch na krbu a pod stromeček v noci z 24. na 25.

Kdy se davaji dárky na Vánoce

Přichází na Štědrý den – 24. prosince a naděluje nepozorovaně dárky otevřeným oknem.

Co se nesmí dělat na Vánoce

Na Štědrý den se nesmí čistit chlévy a stáje, aby dobytek nezačal kulhat. Na Štědrý den se nesmí prát, přináší to smůlu a neštěstí do domu. U štědrovečerního stolu rozhodně nemá být lichý počet stolovníků, lichého by si odvedla Smrt. Je zvykem, že se prostírá jeden talíř a příbor navíc do sudého počtu.

Co by mělo být na vánočním stole

Můžete zde odkládat vše nepotřebné, a neblokujete tak prostor na stole. Podle tradice by se na vánoční tabuli měla objevit vánoční hrachová polévka, černý kuba, rybí polévka, smažený kapr s bramborovým salátem. Zhruba u 75% obyvatel země se objevuje tradiční kapr , zbylých 17% dává přednost jinému druhu masa.

Kdo vymyslel Vánoce

První Vánoce slavili v Římě

Historicky je za vznik Vánoc možné považovat období na přelomu třetího a čtvrtého století, protože první zmínky jsou v řeckém kalendáři Furia Dionysia Philocata z roku 354. kalendář ale vznikal mnohem dříve, a tak je možné usuzovat, že první Vánoce se v Římě slavily kolem roku 330.

Jak se slaví Vánoce

K Vánocům se pojí množství lidových zvyků jako koleda, jesličky (betlém), vánoční cukroví a vánoční dárky, které podle české tradice nosí Ježíšek. V 19. století se v Česku začal rozšiřovat také původně protestanský zvyk zdobení vánočního stromku.

Kdo chodí na Vánoce v Polsku

Dárky v Polsku nosí na většině území sv. Mikuláš, v nejjižnější části Polska Ježíšek a v Kašubsku hvězdička. Vánoce v Polsku se nazývají Boże Narodzenie (Boží narození).

Co jedí Rusové na Vánoce

Z ruských vánočních tradic se v její domácnosti zachovaly hlavně ty kulinářské. Součástí ruské štědrovečerní tabule je i vinigret. Bezmasý salát z brambor, zelí, červené řepy, mrkve a cibulky, zalitý slunečnicovým olejem. „Na štědrovečerní večeři se podává více jídel.

Kdo nosí dárky na Ukrajině

V Dánsku děti obdarovává Julemanden, který je Santa Clausovi velmi podobný. S přípravou dárků mu pomáhají legrační vánoční skřítci. V Rusku a na Ukrajině zase dětem nosí dárečky Děda Mráz, který má také dlouhý plnovous, teplý huňatý kožich a kouzelnou ledovou hůl.

Kdo nosí dárky na Islandu

Na Islandu nosí vánoční dárky skřítci, kterých je podle legendy rovných třináct a s dárky přicházejí postupně každý den mezi 12. až 24. prosincem. Obdarovávají ale jen hodné děti, které si daly za okno botu.