Jak se spravne Zavaruje?

Jak poznat že je sklenice Zavarena

Hotovou zavařeninu vytáhněte ze zavařovacího hrnce, otočte ji dnem vzhůru a na 5 minut postavte na víčko. Pokud tekutina neuniká, zavařenina je správně zavařená a můžete ji uložit. Pokud uniká, je potřeba ji rychle spotřebovat, protože jste při uzavírání udělali chybu.

Jak utahovat víčka při zavařování

Ideální je víčko nahřát v horké vodě, osušit ho a poté přiložit na zavařovací sklenici se surovinami. Na víčko položíme zavařovací hlavu, kterou silou dotlačíme. Jakmile máme pocit, že je víčko nasazeno, sundáme zavařovací hlavu a pro kontrolu sklenici otočíme dnem vzhůru.

Jak zavařovat v klasickem hrnci

Na dno většího hrnce dáme asi 3–5 cm vody a složenou utěrku. Uzavřené sklenice pokládáme do hrnce na vlhkou utěrku a hrnec uzavřeme pokličkou. Sterilaci provádíme za mírného varu přibližně 20 minut. Po vyjmutí z hrnce sklenice narovnáme vedle sebe na utěrku a přikryjeme je ručníkem.
Archiv

Jak dlouho se Zavaruje

Délka zavařování závisí na velikosti sklenice. U větších sklenic sterilujeme 10-13 minut, menší sklenice 5-8 minut. Pokud zavařujete v troubě poprvé, dejte zavařit nejprve první sklenici a dle toho přizpůsobte teplotu a délku ostatních zavařenin.
Archiv

Kdy otáčet sklenice po zavařování

Po naplnění sklenice a uzavření víčkem již víčkem neotáčejte. Těsnost víčka nejlépe zjistíte, když naplněnou a uzavřenou sklenici otočíte dnem vzhůru.

Jak dlouho zavařovat aby chytlo víčko

Vždy proveďte test, jestli dobře chytlo víčko – po vyjmutí z hrnce otočte zavařeninu dnem vzhůru a nechejte stát asi 2 minuty. Pokud tekutina neuniká zpod víčka, je vše v pořádku. Sklenice otočte zpět a po vychladnutí můžete zavařeninu dát do spíže. Stejně postupujte i u marmelád.

Co vše se dá zavařovat

Zavařovat se dají různé druhy ovoce, nejčastěji v podobě sladkých kompotů, marmelád, džemů či povidel. Ze zeleniny se typicky zavařují nakládané okurky, rajčata, čalamáda, lečo nebo červená řepa. Při zavařování je nutné dbát na čistotu zavařovacích sklenic a také na doporučené doby a teploty zavařování.

Jak dlouho zavařovat hotové jídlo

Jídlo na dovolenou uvařte obvyklým způsobem, dejte do zavařovacích sklenic a sterilujte 2 hodiny na 100 °C. I přes dvouhodinové vaření jídlo již dále neměkne (nerozvaří se) a zůstane stejné. Důležité upozornění: do jídla nesmíte dávat mouku, protože by jídlo zkvasilo.

Jak poznám že se víčko chytlo

u studené sklenice by měla být víčka uprostřed lehce vmáčknutá dovnitř. Stačí na něj zatlačit a uvidíte zda pruží a vrací se zpátky nahoru (špatné) nebo se nedá promáčknout (správné) nebo se jednou vmáčklo a drží (také v pořádku). Pokud nechytlo nějaké víčko je to u okurek blbé…

Co dělat když nechytnou víčka při zavařování

Normálně to můžeš zavařit ještě jednou, jestli máš normální narážecí víčka, tak přes to co nechytlo naraž křížem nový a znova zavař, neboj!

Jak se sterilizuje

Stačit ale bude i běžný dostatečně velký hrnec a zavařovací teploměr. Na dno položte starou utěrku, narovnejte sklenice a zalijte vodou. Doporučuje se v hrnci udržovat teplotu kolem 80 °C pod dobu 20 minut. Pro vytahování horkých sklenic vám přijdou vhod zavařovací kleště.

Jak se Steriluje

Tato další metoda sterilování probíhá takto: Do zavařovacího hrnce nalijeme tolik vody aby sahala asi 2 cm pod dřevěnou mřížku (stojan v hrnci, na kterém leží jednotlivé sklence), sklenice tak nejsou ponořeny ve vodě. Hrnec přiklopíme poklicí a přivedeme vodu do varu. Pára proudící kolem sklenic steriluje jejich obsah.

Co zavařit na zimu

Zavařujeme hlavně ovoce zahradní – třešně a višně, jahody, meruňky, broskve, švestky, blumy a špendlíky, ale i rybíz a angrešt. Také lesní plody – mailny, ostružiny, borůvky a brusinky. Zavařovat můžeme i ovoce, které u nás neroste, ale je možné ho koupit – ananas, mango, kiwi a další.

Jak zavařit oběd

Jídlo na dovolenou uvařte obvyklým způsobem, dejte do zavařovacích sklenic a sterilujte 2 hodiny na 100 °C. I přes dvouhodinové vaření jídlo již dále neměkne (nerozvaří se) a zůstane stejné. Důležité upozornění: do jídla nesmíte dávat mouku, protože by jídlo zkvasilo.

Jak správně zavařovat paštiku

Paštiky a pomazánky

Zavařování paštiky a pomazánek, mezi které můžeme zařadit např. škvarkovou, masovou, houbovou nebo zeleninovou, probíhá při 90 °C přibližně 40 minut. Stejně jako u ostatních zavařených jídel, i u paštik a pomazánek opakujeme zavaření další den, asi 30 minut.

Kdy se co Zavaruje

Zavařovat začínáme už během června, kdy dozrává první ovoce či zelenina, a skončit můžeme i pozdě na podzim, až zpracujeme poslední houby, dýně, švestky či jablka.

Jaké jídlo se dá zavařit

Obecné rady, jak na zavařování hotových jídel na dovolenou

Zavařovat můžeme maso hovězí, vepřové, drůbeží, jehněčí, zvěřinu i ryby. Před zavařováním maso upravíme buď vařením, pečením nebo dušením, do sklenic je dáváme ještě za tepla a zalíváme šťávou nebo vývarem. I sklenice by měly být teplé.

Jak dlouho vydrzi Zavarene jídlo

Jídlo na dovolenou uvařte obvyklým způsobem, dejte do zavařovacích sklenic a sterilujte 2 hodiny na 100 °C. I přes dvouhodinové vaření jídlo již dále neměkne (nerozvaří se) a zůstane stejné.

Jak dlouho se Zavařuje domácí paštika

Postup přípravy receptu

Promíchanou paštiku plníme do skleniček, ale jen trochu přes polovinu, aby při zavařování paštika nevykypěla. Zavařujeme mírně 2 hodiny.

Jak dlouho vydrží zavařené jídlo

Zavařené jídlo vydrží vhodné ke konzumaci i několik let. Je však třeba, aby bylo zavařeno správně a víčka pevně těsnila. Zavařeniny však před použitím vždy zkontrolujeme, protože ani při správném zavření není jejich životnost neomezená. Pokud vám doma chybí, pořiďte si moderní zavařovací výbavu od TESCOMY.

Co všechno se dá zavařovat

Zavařujeme ovoce a zeleninu, ale i houby, maso, ryby a také třeba hotová jídla nebo polévky. Zavařují se i šťávy, sirupy, džemy a marmelády.. Finanční náklady jsou poměrně přijatelné, zavařovat můžeme průběžně podle sezony.