Jak se správně starat o palmu?

Jak často zalévat palmy

Jak často palmy zalévat

Záleží na teplotě v místnosti, pokud je teplota 15 – 20 stupňů nebo chladněji, zaléváme jednou za tři neděle, pokud je v bytě 24 a více stupňů, zaléváme jednou týdně.

Co potrebuje palma

Obecně palmy dobře snášejí plné rozptýlené světlo, neumisťujte je proto na plně osluněné parapety, ale dál od okna. Většinu druhů můžete v létě pěstovat venku na terase nebo v zahradě. Ale pozor, rostlinu umístěte do polostínu, aby jí slunce nepopálilo listy.
Archiv

Proč usychají listy palmy

Nároky na zálivku

Při přelití jim začnou rychle hnít kořínky a na listech se objevují hnědé skvrny. Pokud listy naopak žloutnou, má palma problém se suchem, a my musíme neprodleně zalévat. Substrát v takovém případě důkladně prolijeme vodou a přebytečnou vodu vylijeme z misky.

Jak zachránit usychající palmu

Pokud opadávají z palmy spodní listy, je to přirozený jev. Můžete je odstranit, ale pouze odříznutím, nikdy je neodtrhávejte. Ze škůdců palmy nejčastěji napadají mšice, svilušky, třásněnky a puklice. Všem těmto nepřátelům svědčí suchý a teplý vzduch, proto napadení rostlin zabráníme častým rosením listů.
Archiv

Co s uschlou palmou

Žloutnutí listů

Palma netrpí přelitím, ale nedostatkem vody a půdní vlhkosti. Trpí suchem. Rychlou záchranou je okamžité důkladné zalití rostliny tak, aby přebytečná voda vytekla do misky. Jakmile se půda dostatečně zavlhčí, zbylou vodu z misky vylijte.

Jaký květináč na palmu

Vhodný je speciální, tzv. palmový květináč (vyšší a užší) a substrát určený pro palmy či pokojové rostliny okrasné listem. Na dno květináče se dává drenážní vrstva. Substrát palem musí mezi zálivkami mírně proschnout.

Kdy Odzimovat palmu

S topnými kabely zimujte palmy až s příchodem velkých mrazů ideálně až v půlce prosince a odzimujte max. po dvou měsících. Ostré únorové sluníčko zvedá v zábalech teplotu nad 30°C a listy následně umírají.

Jak oživit palmu

Buďte k nim ale ohleduplní a byt nepřetápějte, tropická palma bude nejlépe prospívat při teplotách do 22 °C. Na rozdíl od subtropických druhů uvítá v zimě více světla i pravidelnou zálivku. V jejím okolí pak pravidelně zvlhčujte vzduch, občas ji můžete i osprchovat.

Čím se hnojí palmy

Hnojit můžeme pouze zemní bal, který je již nasycen vodou (čili po zalití). Použít můžeme jakékoli hnojivo určené pro palmy, stačí se informovat ve specializované prodejně – květinářství, zahradním centru, … Palmy važadují hnojiva s vyváženým poměrem živina. A pozor – nikdy nesmíme palmy hnojit hnojivy dusíkatými.

Jak se zalévá palma

V létě zaléváme vydatněji, to znamená často a důkladně. V zimě omezíme zálivku na minimum, když je chladnější prostředí. Pokud to jde, zaléváme vždy vlažnou a odstátou vodou. Voda nesmí být ani studená ani teplá a příliš chlorovaná, neměla by být ani příliš tvrdá.

Jak pěstovat palmu doma

V létě palmy vyžadují vydatnou zálivku, ale substrát musí mít i možnost mírně proschnout (kořen nesmějí být trvale v mokru). Přihnojovat je můžete hnojivem pro pokojové rostliny, nebo speciálním hnojivem pro palmy. V zimě většině palem svědčí odpočinek při nižší teplotě, na světlém místě.

Kde rostou palmy

Palmy jsou velkou skupinou rostlin, zahrnující téměř 2800 druhů ve 189 rodech. Jsou rozšířeny v tropech a subtropech celého světa. V jižní Evropě jsou domácí dva druhy, žumara nízká a datlovník Theofrastův, pěstuje se zde však řada jiných cizokrajných druhů.

Proč schne palma

U palem, které nesnášejí přetápěné čili suché místnosti, začnou schnout listy a mohou se u nich objevit i skvrny nebo malé fleky. Ihned rostlině omezíme přísun vody a rostlinu přeneseme do chladnější místnosti nebo začneme pravidelně rostlinu rosit alespoň 2 krát týdně.

Jaký květináč na Palmu

Vhodný je speciální, tzv. palmový květináč (vyšší a užší) a substrát určený pro palmy či pokojové rostliny okrasné listem. Na dno květináče se dává drenážní vrstva. Substrát palem musí mezi zálivkami mírně proschnout.

Jak dlouho rostou palmy

V našich podmínkách ve volné zemi přirůstá vzrostlá palma s výškou kmene okolo 2 m až 30 cm za rok a vytvoří 12 až 15 listů. Má ráda půdu s příměsí písku z důvodu dobrého odvodnění okolí před zimním obdobím. Při zajištění sušších podmínek během zimního období přežívá rostlina bez poškození velké mrazy až do -17°C.

Co s přerostlou palmou

Jak se o vzrostlé rostliny starat

V době vegetace hnojíme kvalitními hnojivy speciálně určenými pro konkrétní druh – palmy, kvetoucí rostliny, rostliny okrasné listem atd. Mohutné rostliny je náročné pravidelně sprchovat. Listy však můžeme pravidelně rosit. Pokud je to možné, opatříme pod květináč stojan na kolečkách.

Jak Rezat palmu

Doporučuji vám ten nahnutý kmínek uříznout ve výšce cca 15-20cm a uříznutou část stonku jednoduše využít k vytvoření další rostliny a to tak,že odříznete listovou růžici 15cm a zbytek kmínku dáte do vody, kde vám zakoření. Na vrcholu se objeví nové výrůstky. Tak ať se daří.

Jak omladit juku

Přelití může pro juku znamenat konec. Rostlina začne velmi rychle chřadnout, což dá najevo žloutnutím listů a změknutím kmínku. Záchrana musí být v takovém případě okamžitá. Spočívá v přesazení juky do nového substrátu.

Jak často zalévat juku

Stačí ji zalévat jednou týdně v letních měsících a jednou za deset dní v zimních měsících.

Proč žloutnou listy juky

Dobrý den, listy juky odspodu žloutnou, pokud je rostlina na příliš tmavém stanovišti. Obzvlášť teď v zimě je nutné dbát na dostatek světla, bez kterého rostlina neprospívá.

Čím přihnojit juku

Od dubna do října přihnojujeme tekutým hnojivem na palmy a to 1 x za 14 dní. Mladé rostliny přesazujeme každý rok na jaře, starší jednou za 2 – 3 roky nebo stačí vyměnit svrchní vrstvu půdy. Používáme substrát na palmy a sadíme do většího květníku.

Jak oživit juku

Použijte pilku nebo jiné nářadí a přestřihněte kmen. Potom už jen přesaďte spodní část s kořeny a dobře zalejte. Zanedlouho vyrostou nové listy a rostlina bude vypadat stejně dobře jako předtím, akorát bude nižší. Kdyby vás Juka nezaujala, zde je tip na další nenáročnou rostlinku.

Kdy stříhat juku

Aby juka stále dobře vypadala, odtrháváme staré, suché spodní listy. Vyškubnout můžeme i ty, které netrčí vzhůru a obloukovitě převisají. Po odkvětu odstraňujeme celé stvoly.