Jak se starat o broskev?

Proč usychá broskev

Hlavní příčinu kadeřavosti broskvoní je houba palcatka broskvoňová. Projevy tohoto onemocnění lze poznat poměrně jednoduše. Hned po vyrašení lístku se na nich objeví drobné puchýky. Následně dochází k tvarovým deformacím listů, což vede postupně k jejich usychání a destrukci.

Jak zachránit broskev

Pokud u mladého stromku přeschnou větvičky, tak zůstanou suché už napořád. Pokud vyrašily lístky, tak to je dobře – ukazujou, které části stromku jsou životaschopné. Ty suché bych radil v září odstřihnout a zatřít stromkovým balzámem. A pozor na oděrky a ulomené větve – broskvoň je velice choulostivý strom.

Jak stříhat broskvoně

Abychom zajistili stabilní výnosy kvalitního ovoce, je nutné každoročně provádět řez plodného obrostu. Pokud stromek vysadíme na jaře, zkrátíme kosterní výhony na 3–5 pupenů. V dalších letech pak každoročně zkracujeme nejlépe na počátku kvetení jednoleté přírůstky o třetinu až polovinu.

Kdy a jak řezat broskve

Broskvoně se stříhají až třikrát ročně

Pokud je broskvoň poměrně mladá, ke střihu přistupujeme až třikrát ročně. Začínáme v březnu, pokračujeme v červnu a končíme během září. Pokud vám však na zahradě roste už starší strom plodící vynikající šťavnaté ovoce, střih provádějte pouze dvakrát ročně.
Archiv

Jak omladit broskev

U mladých broskvoní v půlce léta vyřezáváme všechny nevhodné vzpřímeně rostoucí letorosty, které zahušťují korunku. Pro plodící broskvoně je důležitý řez ve druhé polovině srpna, kterým zastavíme neukončený růst letorostů (zkrátíme je na 40 cm) a tím podpoříme tvorbu květních pupenů.

Jak hnojit broskev

Broskve potřebují přihnojování, aby dobře rostly a hojně plodily. Na jaře přihnojíme hnojivem s obsahem dusíku, abychom podpořili růst zelených částí. V létě přihnojujeme zejména hnojivy s obsahem fosforu a draslíku, protože tyto prvky pomáhají s růstem plodů. K obojímu se hodí Hnojík.

Co na Kadeřavost broskvoní

Kuprikol, Zdravá Broskev, Kadeřavost Stop

Alternativou, opět na bázi hydroxidu měďnatého, je postřik Kadeřavost Stop. Oba přípravky lze v současnosti doporučit jako nejvhodnější postřik proti kadeřavosti broskvoní.

Kdy se stříká broskev proti kadeřavosti

Preventivní postřiky na kadeřavost „mědí“ na podzim a v předjaří se doporučují i u dalších peckovin a v některých oblastech i u jádrovin. Ošetření měďnatými fungicidy v době těsně po opadu listů má účinek fungicidní i baktericidní, zejména proti bakterii Pseudomonas syringea.

Kdy se stříká broskev

Postřiky je nutné aplikovat nejen na větve, ale i kmen postižené broskvoně. S první fází ochrany se začíná už na podzim, a to v době, kdy je strom už téměř bez listí. Musí se však provádět ještě před příchodem mrazů a po dvou týdnech je nutné zásah opakovat.

Jak na Kadeřavost broskvoní

Při prvních projevech je nutné provést postřik listů speciálním hnojivem s vysokým obsahem železa. Pravidelnými aplikacemi dojde k doplnění železa do listů. Listy jsou pak opět zelené v plné své síle. Pro komplexní ošetření broskvoní doporučujeme sadu: PROTI KADEŘAVOSTI A CHLORÓZE (ZDRAVÁ broskev plus).

Kdy a jak se Sklizi broskve

Rané odrůdy broskví a nektarinek v tuzemských podmínkách dozrávají už koncem července, na pozdní si počkáte až do září. Ty nejpěstovanější ale dozrávají právě v srpnu.

Jak dlouho zije broskvoň

Vše o pěstování broskvoní Broskvoně jsou poměrně krátkověké stromy, žijí v průměru 15–20 let.

Jak se zbavit Kaderavosti broskvi

Kuprikol, Zdravá Broskev, Kadeřavost Stop

Alternativou, opět na bázi hydroxidu měďnatého, je postřik Kadeřavost Stop. Oba přípravky lze v současnosti doporučit jako nejvhodnější postřik proti kadeřavosti broskvoní.

Kdy se stříká

Ideální dobou k postřikování je rozhraní zimy a jara. Obvykle ve chvíli, kdy teploty jsou kolem 10 °C. Nižší teploty tlumí účinek postřiku, takže předčasně stříkat se rozhodně nevyplatí.

Jak dlouho zije broskev

Pro lepší úrodu je také vhodné otrhat listy zakrývající plody. A konečně vězte, že broskvoň v závislosti na pěstebních podmínkách žije 20 až 25 let.

Jak dlouho vydrzi Broskvon

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Ostružiny, maliny, jahody, borůvky 1 den 2 – 3 dny
Hroznové víno 1 den 1 týden
Pomeranče 10 dní 3 týdny
Broskve, meruňky, švestky 2 dny 3 – 5 dní

Co je uvnitř broskve

Samotný plod obsahuje až 88 % vody, 9 % cukrů a je bohatým zdrojem celé řady minerálů a vitamínů jako například draslíku, vápníku, sodíku, železa, zinku či hořčíku, které pozitivně působí na duševní pohodu člověka. Z vitamínů pak například provitamin A, vitamin C a vitamin B3.

Kdy plodí broskev

„Broskvoň plodila až za tři roky od výsadby. Před dozráváním plodů a před sklizní proliji zem každou neděli dvaceti litry vody. Navíc se plody musí protrhávat. Když jsou velké jako švestky, je čas na protrhání.

Kdy se stříkají broskve proti kadeřavosti

Zdravá broskev plus – proti kadeřavosti a chlorózeošetření – ve fázi nalévání pupenů (Champion 50 WG: 20 g/ 5 L vody)ošetření – na počátku rašení (Champion 50 WG: 20 g/ 5 L vody)- 5. ošetření – ve fázi po odkvětu v intervalu 10 – 14 dní (Harmonie Železo: 10 ml / 5 L vody)

Co zpusobuje Kaderavost

Kadeřavost broskvoní, způsobená houbou palcatkou broskvoňovou (Taphrina deformans), nejenže výrazně snižuje výnosy, ale při silném a dlouhodobém napadení může strom úplně umořit. Většina pěstitelů u nás s ní má problémy.

Kdy jsou broskve zralé

Plody dozrávají v srpnu až v září. V praxi rozdělujeme broskvoně podle plodu do čtyř skupin. Pravé broskve jsou chlupaté až plstnaté, s peckou snadno oddělitelnou od dužniny.

Jak dlouho kvete broskev

Broskvoň kvete v březnu a dubnu. Broskvoň se řadí mezi teplomilné peckoviny s vysokou náročností na světlo. Daří se jí zejména na mírně svažitých lokalitách s nadmořskou výškou do 200 m a s průměrnou roční teplotou 8,5 °C.

Kdy se mají trhat broskve

Rané odrůdy broskví a nektarinek v tuzemských podmínkách dozrávají už koncem července, na pozdní si počkáte až do září. Ty nejpěstovanější ale dozrávají právě v srpnu. A na stromech se objevují i pevní letní jablka, která v obchodech nekoupíte.

Jak dlouho vydrzi broskvoň

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Ostružiny, maliny, jahody, borůvky 1 den 2 – 3 dny
Hroznové víno 1 den 1 týden
Pomeranče 10 dní 3 týdny
Broskve, meruňky, švestky 2 dny 3 – 5 dní

Kde zasadit broskev

Pro broskvoně vybereme slunné, dostatečně otevřené stanoviště, nejlépe v nadmořské výšce do 250 m.n.m., orientované na jih a zároveň chráněné proti severním větrům. Půda by měla být sušší, humózní, vápenatá a živná, s pH 6,5-8, středně těžká až písčito-hlinitá.