Jak se starat o horskou palmu?

Jak se starat o palmu doma

V létě palmy vyžadují vydatnou zálivku, ale substrát musí mít i možnost mírně proschnout (kořen nesmějí být trvale v mokru). Přihnojovat je můžete hnojivem pro pokojové rostliny, nebo speciálním hnojivem pro palmy. V zimě většině palem svědčí odpočinek při nižší teplotě, na světlém místě.

Jak zachránit usychající palmu

Pokud opadávají z palmy spodní listy, je to přirozený jev. Můžete je odstranit, ale pouze odříznutím, nikdy je neodtrhávejte. Ze škůdců palmy nejčastěji napadají mšice, svilušky, třásněnky a puklice. Všem těmto nepřátelům svědčí suchý a teplý vzduch, proto napadení rostlin zabráníme častým rosením listů.
Archiv

Proč usychají listy palmy

Nároky na zálivku

Při přelití jim začnou rychle hnít kořínky a na listech se objevují hnědé skvrny. Pokud listy naopak žloutnou, má palma problém se suchem, a my musíme neprodleně zalévat. Substrát v takovém případě důkladně prolijeme vodou a přebytečnou vodu vylijeme z misky.

Jak casto Zalevat horskou palmu

Požadavky na pěstování

Ideální je teplota 18 – 24 ° C, v zimě nejméně 12 ° C. Voda: V létě rostlina potřebuje vydatnou zálivku, proto zaléváme 2 – 3x týdně. Přes zimu zaléváme mírně.
Archiv

Jak moc Zalevat palmu

Při zalévání palem je, stejně jako u jiných květin, nejlepší používat vodu odstátou a ne příliš studenou. Listy je vhodné jednou za čas otřít vlhkým hadříkem, aby se na nich neusazoval prach. Ačkoliv jsou palmy nenáročnými rostlinami, je stále možné udělat při jejich pěstování chybu.

Proč schne palma

U palem, které nesnášejí přetápěné čili suché místnosti, začnou schnout listy a mohou se u nich objevit i skvrny nebo malé fleky. Ihned rostlině omezíme přísun vody a rostlinu přeneseme do chladnější místnosti nebo začneme pravidelně rostlinu rosit alespoň 2 krát týdně.

Co s uschlou palmou

Žloutnutí listů

Palma netrpí přelitím, ale nedostatkem vody a půdní vlhkosti. Trpí suchem. Rychlou záchranou je okamžité důkladné zalití rostliny tak, aby přebytečná voda vytekla do misky. Jakmile se půda dostatečně zavlhčí, zbylou vodu z misky vylijte.

Jak často se zalévá palma

Jak často palmy zalévat

Záleží na teplotě v místnosti, pokud je teplota 15 – 20 stupňů nebo chladněji, zaléváme jednou za tři neděle, pokud je v bytě 24 a více stupňů, zaléváme jednou týdně.

Jaké hnojivo na palmy

Hnojit můžeme pouze zemní bal, který je již nasycen vodou (čili po zalití). Použít můžeme jakékoli hnojivo určené pro palmy, stačí se informovat ve specializované prodejně – květinářství, zahradním centru, … Palmy važadují hnojiva s vyváženým poměrem živina. A pozor – nikdy nesmíme palmy hnojit hnojivy dusíkatými.

Jak casto se zalévá palma

Venkovní palmy zaléváme jen, aby nepřeschly, stačí nepatrně zalít jednou za měsíc.

Proč Zloutne palma

Prvním signálem nadměrné zálivky jsou hnědé skvrny na listech. Žloutnutí listů palem hlásí opak – palma trpí suchem. Rostlinu zachrání jen rychlá pomoc: substrát důkladně prolít vodou tak, aby přebytečná voda vytekla do misky. Jakmile se půda dostatečně provlhčí, zbylou vodu z misky vylijte.

Jaký květináč na palmu

Vhodný je speciální, tzv. palmový květináč (vyšší a užší) a substrát určený pro palmy či pokojové rostliny okrasné listem. Na dno květináče se dává drenážní vrstva. Substrát palem musí mezi zálivkami mírně proschnout.

Co s přerostlou palmou

Obecně platí, že palmu přesazujeme jen tehdy, jakmile začnou vylézat kořeny ze spodní části květináče. Rostlina už nemá prostor pro další růst a bude stagnovat nebo se různě deformovat, pokud ji nepřesadíte. Nemusíte pochopitelně čekat, až začnou lézt kořeny ze spodní části květináče.

Jak casto se zalévá Palma

Venkovní palmy zaléváme jen, aby nepřeschly, stačí nepatrně zalít jednou za měsíc.

Jak Rezat palmu

Doporučuji vám ten nahnutý kmínek uříznout ve výšce cca 15-20cm a uříznutou část stonku jednoduše využít k vytvoření další rostliny a to tak,že odříznete listovou růžici 15cm a zbytek kmínku dáte do vody, kde vám zakoření. Na vrcholu se objeví nové výrůstky. Tak ať se daří.

Jak zakořenit palmu

Vůbec nejběžnější metodou vegetativního množení okrasných i pokojových rostlin je řízkování. Obvykle na jaře či v raném létě se z rostlin odejmou řízky, což bývají podle druhu rostliny mladé výhonky, listy nebo části větviček. Stonek mahonie stačí nařezat na kousky s jedním očkem a jedním listem.