Jak se starat o hyacint v květináči?

Jak uchovat hyacint v květináči

Pokud nemáme zahradu a chceme hyacinty pěstovat v nádobách, přezimujeme je na chladném a suchém místě a zasadíme je až příští rok na začátku jara do stejného substrátu jako pro pěstování v záhonech.

Co s Odkvetlym Hyacintem v Kvetinaci

Po odkvětu sestřiheme odkvetlou část, ale listy necháme. Ještě chvíli zůstávají zelené. Zálivku hodně omezíme a počkáme, až listy začnou pomalu žloutnout a zatahovat sílu do cibule. Listy pak samy odpadnou.
Archiv

Jak dlouho vydrží hyacinty

Veliká květenství vydrží i šest týdnů, pokud budou cibulky vsazeny do propustné půdy, do polostínu nebo stínu. Velmi úspěšně se dají pěstovat i v nádobách na chladnějším místě. Po odkvětu je vhodné cibule vyrýt ze země a po odpočinku na suchém, tmavém místě znovu na podzim vysadit.

Jak zastřihnout hyacinty

Odstřihněte květenství, listy ne

Jakmile květenství odkvete, odstřihněte je. Tím zamezíte tvorbě semeníků, které by cibule zbytečně vysilovaly. Hyacinty postupně začnou žloutnout. Tehdy je přestaňte zalévat, aby mohly zaschnout a zatáhnout.

Co s Rychlenými hyacinty

Pokud jste hyacint neudrželi zelený až do jara, pak vyjměte cibuli zhlíny, nechte ji zaschnout a do volné půdy ji zasaďte až na podzim. Pro rychlení na podzim využijte zase jiné cibule, ty letošní nechte odpočinout.

Co s Modrenci po odkvetu

Po odkvětu je můžete přihnojit trochou kompostu, ale neodstraňujte hned stonky ani listy, protože rostlina z nich čerpá potřebné živiny a zásobní látky do cibulky, která díky tomu zesílí. Nadzemní části můžete sestřihnout až tehdy, když už jsou úplně zaschlé.

Jak se množí hyacint

Množení hyacintu nařezáváním cibule

Tento postup je možné provést také v létě (červnu) a naříznuté cibule pěstovat v teple kolem 25°C v pařeništi, skleníku či pod plastovým krytem na záhoně. Vzniklé cibulky se pak vysazují na podzim. Hyacint se přirozeně rozmnožuje tvorbou malých postranních cibulek.

Jak pěstovat hyacint na zahradě

Hyacinty se řadí k cibulovinám, které se po dlouhé zimě ukazují na zahradě mezi prvními rostlinami. Vysazují se už na podzim, ale vykvétají na jaře. „Cibule se umisťují do kypré půdy špičkou nahoru do hloubky 15 cm a do 20 cm od sebe. Ideální čas je 6 až 8 týdnů před mrazy, tedy přibližně v září či říjnu.

Jak často Zalevat tulipány v květináči

Zalévejte střídmě. Jednou až dvakrát za týden stačí. Čím více vody rostlina má, tím rychleji vykvete a také odkvete – což platí i pro cibuloviny ve váze.

Co dělat s hyacinty po odkvětu

Po odkvětu:

Když odkvete, odstřihneme květ, abychom zamezili vysilování cibule. Listy za žádnou cenu neodstraňujeme, ale necháme je postupně zežloutnut, v tuto chvíli ho přestaneme také zalévat. Cibuli je možné přes zimu v zemi ponechat, v takovém případě ale půdu zakryjeme před případnými mrazy (např. mulčem).

Proč nekvete hyacint

Pokud cibule jsou dostatečně velké a nekvetou, je to způsobeno možná i tím, že se brzy odstranily zelené listy. Právě z nich rostlina čerpá živiny, zásadné musí sama zatáhnout.

Jak hluboko se sází hyacinty

Hyacintům na zahradě vybíráme slunné až polostinné stanoviště s lehčí, propustnou půdou, nejlépe obohacenou o kompost. Sázíme je do hloubky zhruba 15 cm ve vzdálenostech 10-20 cm od sebe. Na zimu místo přikryjeme chvojím, slámou nebo listím, abychom cibulky ochránili před vymrznutím.

Jak hnojit hyacinty

Hyacinty se musí každoročně hnojit dobrým kompostem z chlévského hnoje, jinak nekvetou. Lilie jsou náročné na dostatek živin.

Jak dlouho vydrží tulipány v květináči

Květináče s tulipány vypadají nejlépe jen jednu sezonu. V létě se totiž ohřívají, což podporuje tvorbu dceřiných cibulek, které mateřské cibuli ubírají energii.

Jak pěstovat tulipány v květináči doma

Tulipány lze totiž dobře pěstovat i v květináčích na balkonech. Důležitým krokem je udržovat květináče s vysazenými cibulkami při teplotě do 10 °C. Po vyrašení cibulek stejně jako při pěstování na záhonech dbáme na to, aby byl substrát stále vlhký. Důležité je také pravidelné přihnojování.

Co dělat s Odkvetlými tulipány v květináči

Tulipány: po skončení kvetení je necháváme v zemi ještě asi 4 – 6 týdnů, než se tzv. zatáhnou. Pak je vyndáme, očistíme, přebereme dle velikosti a položíme vedle sebe v jedné vrstvě do stínu. To proto, aby vysokými teplotami nepopraskaly slupky.

Co s tulipány po odkvetení

U tulipánů, krokusů a jiných je vhodné po odkvětu ostříhat veškerá květenství. Poté se nechají celé rostliny v klidu, až se cibule zatáhne a oschnou listy. Tyto pak také ostříháme. Cibule a hlízy se vyjímají z půdy v případě, že utiskují sousedící rostliny, nebo pokud se kvalita květů zhoršuje.

Jak se postarat o tulipány po odkvětu

Pravidelně každý rok po odkvětu bychom měli ze záhonu vyjmout cibule a hlízy tulipánů, hyacintů nebo krokusů. Tyto druhy vyžadující uskladnění se pak do půdy vracejí znovu na podzim. Pak se opět vysazují až na podzim a do té doby se skladují na suchém a vzdušném místě s teplotou 15 – 25 ° C .

Co s tulipány když Odkvetou

Odkvetlým cibulovinám by se měly ponechat listy do úplného zaschnutí. Teprve potom se cibulky v zemi „zatáhnou“ a můžeme je vykopat!

Jaké hnojivo na tulipány

Příprava záhonu před výsadbou cibulovin

Cibuloviny mají nejraději lehké až těžší hlinité půdy a před svou výsadbou nesnášejí hnojení čerstvým kompostem či močůvkou. Použít můžeme pouze dobře uleželý a provápněný zahradní kompost. Před výsadbou cibulnatých okrasných rostlin je třeba řádně připravit záhony.

Kdy a čím hnojit tulipány

Především šlechtěné odrůdy tulipánů fantastických barev a tvarů vyžadují na jaře hnojení a speciální zacházení po odkvětu, tzv. odhlávkování. Nejvhodnější doba pro rozhození plného granulovaného hnojiva po záhonu je hned, jakmile tulipány zjara vyraší.

Jak se starat o tulipány ve váze

Když stonky seříznete, vložte tulipány do nádoby se studenou vodou a dejte je na pár hodin na chladné místo. Tulipány chlad milují, klidně jim do vázy hoďte pár kostek ledu. Vodu ve váze každý den měňte, tulipány mají velkou žízeň. Stonky pravidelně zkracujte, ideálně o jeden centimetr každý druhý den.

Jak často měnit vodu u tulipánů

Když stonky seříznete, vložte tulipány do nádoby se studenou vodou a dejte je na pár hodin na chladné místo. Tulipány chlad milují, klidně jim do vázy hoďte pár kostek ledu. Vodu ve váze každý den měňte, tulipány mají velkou žízeň. Stonky pravidelně zkracujte, ideálně o jeden centimetr každý druhý den.

Jak se starat o tulipány v květináči

Dbejte na pravidelnou zálivku, ale zalévejte je jen zlehka, úplně postačí jednou až dvakrát týdně. Nejlepší je dešťová voda nebo také voda filtrovaná. Voda z vodovodu je pro tuto cibulovinu obecně nevhodná. Květináče s tulipány umístěte na slunné místo, kde budou nejlépe prospívat.

Co delat aby tulipány Vydrzely

Když stonky seříznete, vložte tulipány do nádoby se studenou vodou a dejte je na pár hodin na chladné místo. Tulipány chlad milují, klidně jim do vázy hoďte pár kostek ledu. Vodu ve váze každý den měňte, tulipány mají velkou žízeň. Stonky pravidelně zkracujte, ideálně o jeden centimetr každý druhý den.