Jak se starat o Kamčatskou Borůvku?

Kdy stříhat Kamčatskou Borůvku

Nejvhodnějším obdobím k řezu je podzim, kdy opadá listí, nebo jaro, před prvním rašením. Ochrana rostlin na zimu: Zimolez kamčatský je plně mrazuvzdornou rostlinou, žádnou zvláštní péči v chladných měsících nepotřebuje.
Archiv

Jak se starat o zimolez kamčatský

Mezi keři postačí vzdálenost metr a půl až dva metry. Keře plodí od tří let, do té doby je můžete během vegetace přihnojovat plným hnojivem a udržovat vlhkou půdu, řez není potřeba. Později postačí podzimní přihnojení dobrým kompostem, první řez potřebují zimolezy v pátém až sedmém roce života.
Archiv

Jakou půdu potřebuje kamčatská borůvka

Zatímco borůvky potřebují pro zdárný růst kyselou půdu a přidávání rašeliny, zimolez kamčatský poroste v běžné zahradní zemině. Vyhovuje mu slunné stanoviště, ale vadit nebude ani polostín, potřebuje jen hodně závlahy.

Kdy plodí kamčatská borůvka

V našich podmínkách jsou kamčatské borůvky® prvním dozrávajícím ovocem vůbec. I mladé rostliny plodí ještě před jahodami, už od května! Plody obsahují nesmírné množství vitamínu C, což o důvod víc, proč si je pěstovat na vlastní zahrádce. Navíc tyto rostliny nepotřebují speciální podmínky ani kyselou půdu.

Jak množit Kamčatskou Borůvku

Množení je možné dřevitými řízky, které řežeme v listopadu nebo polodřevitými řízky, které řežeme v létě. Množení je také možné hřížením. Sadba: Rostlinu vysazujeme nejlépe na podzim do sponu 300 x 150 cm.

Jak pěstovat borůvky v květináči

Vhodné jsou i samozavlažovací květináče, protože borůvky potřebují vlhko. Ale pozor: kořeny nesmí stát permanentně ve vodě! Je také nutné nechat jim v květináči co nejvíce prostoru – čím více místa, tím více se keře rozrostou a tím více budou plodit.

Jak stříhat Zimolez

Zimolez dorůstá výšky několik metrů. Pokud chcete mít bohatě olistěné rostliny i ve spodní části, je potřeba výhony s odkvetlými květy na podzim zastřihnout až k nejbližším pupenům. I starší výhony je potřeba mírně zakrátit, zhruba o třetinu. Podpoří se tím nasazování nových výhonů a rostlina se omladí.

Jak rozmnožit zimolez kamčatský

Zimolez se dobře rozmnožuje polodřevitými řízky dlouhými asi 10 cm, které řežeme na přelomu července a srpna, případně dřevitými řízky, jež řežeme až v listopadu na délku asi 20 cm. Řízky se velice dobře ujímají. Další možností je množit zimolez hřížení. Výhony ohneme a zasypeme zeminou, aby zakořenily.

Jak daleko od plotu sázet borůvky

Od: Jako živý plot se většinou sázejí vyšší odrůdy, tak nad 180cm, jako např. raná Spartan nebo středně raná Bluejay, Bluecrop, Berkeley, Bonifacy, nebo středně pozdní Herbert, Rubel, či Brigitta. Sázejte je nejméně jeden metr od sebe, ideálně 1,5 metru.

Jak omladit Zimolez

Přerostlé zimolezy můžeme počátkem jara zastřihnout až na výšku 60 cm a celkově je zmladit. Pokud chcete tuto rostlinu množit, věřte, že nejjistějším způsobem bude hřížení. To provedeme tak, že zdravé výhonky ohneme, překryjeme zemí a necháme je zakořenit. Pak už je jen oddělíme nůžkami od mateční rostliny.

Jak a kdy stříhat Zimolez

Zimolez dorůstá výšky několik metrů. Pokud chcete mít bohatě olistěné rostliny i ve spodní části, je potřeba výhony s odkvetlými květy na podzim zastřihnout až k nejbližším pupenům. I starší výhony je potřeba mírně zakrátit, zhruba o třetinu. Podpoří se tím nasazování nových výhonů a rostlina se omladí.

Kdy jsou zralé borůvky

Kdy je sezóna borůvek Borůvky zrají v červnu až srpnu. Záleží na počasí a na konkrétní lokalitě. V čím větší nadmořské výšce chcete borůvky sbírat, tím déle si na ně počkáte.

Jak pečovat o borůvky

Při výsadbě ve volné půdě je vhodné hnojit alespoň 3x ročně – na jaře, v období kvvětu a poté ještě jednou v srpnu. U starších rostlin je vhodné vyřezávat staré letorosty, které již neplodí nebo plodí nekvalitně. Jedná se hlavně o staré dřevnaté větve.

Jak hnojit Kamčatskou Borůvku

Pro dobrou plodnost je důležité rostliny na jaře přihnojit Hydrokomplexem nebo Cereritem. Rostliny jsou sice samosprašné, ale pokud vysadíte více rostlin, docílíte daleko vyšších výnosů. Koncem července začínají zasychat a opadávat listy a rostlina ukončuje růst.

Kdy kvete zimolez kamčatský

Zimolez kamčatský je podobný svými plody kanadské borůvce, na rozdíl od ní je však méně náročný na pěstování a nevyžaduje pro pěstování kyselou půdu. Kvete od dubna do května drobnými květy žlutozelené barvy. Již v květnu dozrávají na rostlině první plody.

Jaké hnojivo na borůvky

Pro tento účel výborně poslouží speciální biominerální hnojivo s rohovinou určené právě pro borůvky. Mimochodem, toto hnojivo stejně dobře poslouží i pro další kyselomilné rostliny. Toto hnojivo se využívá k dlouhodobému hnojení. Jako zásobní slouží pevné, granulované hnojivo.

Jak se rozmnožuje zimolez

Rozmnožování zimolezu se provádí velmi snadno pomocí zelených řízků, které se řežou těsně po sklizni a nechávají zakořenit např. v čistém perlitu.

Kde rostou lesni borůvky

Vyskytuje se i na pasekách a na světlinách, na vřesovištích a na rašeliništích. Preferuje půdy kyselé, málo výživné, humózní a nepříliš suché. Roste ve velké části Evropy, v jižní Evropě však jen málo, např. chybí v jižním Španělsku, jižní Itálii a jižním Řecku.

Jak rostou borůvky

Borůvka, Vaccinium myrtillus, je opadavý nízký keřík, jehož květy mají krátce stopkatou baňkovitou korunu, členěnou nejvýš do poloviny a drobné kališní cípy přímé, neohrnuté nazpět. Na rozdíl od vlochyně (Vaccinium uliginosum) má plody (bobule) ojíněné, modrofialové, jednotlivé v paždí listů, s tmavě fialovou dužninou.

Proč zasychají borůvky

K léčebným účelům lze použít části pouze ze zdravých rostlin. K nejčastějším patogenům, zejména za vlhkého počasí, patří Botrytis cinerea, napadající především květy. Následkem je jejich hnědnutí a opad, za příznivých podmínek mycelium prorůstá do výhonů, které hnědnou a zasychají.

Proč neplodí kamčatská borůvka

Problém neplodnosti bývá většinou jinde. Keře kvetou velmi brzy na jaře a květy jsou odkázány na opylení hmyzem často v době, kdy včely ještě nelétají. Proto je může opylit jen hmyz aktivní i za nižších teplot, například čmeláci, které můžeme nabídkou potravy i míst k hnízdění na zahradu přilákat.

Jak se hnojí borůvky

Hnojení borůvek provádíme pouze brzy na jaře, při tvorbě poupat a po odkvětu. Zhruba od července se hnojení vyvarujeme. Hnojíme speciálními kyselými hnojivy bez obsahu chloru. V dnešní době si lze již vybrat z hnojiv určených přímo pro borůvky, ať již granulovaných, či kapalných.

Jak hnojit zimolez

Pro dobrou plodnost je důležité rostliny na jaře přihnojit Hydrokomplexem nebo Cereritem. Rostliny jsou sice samosprašné, ale pokud vysadíte více rostlin, docílíte daleko vyšších výnosů. Koncem července začínají zasychat a opadávat listy a rostlina ukončuje růst.

Kdy Plodi lesni borůvky

V nižších nadmořských polohách, jako je Polabí nebo Královéhradecko, už si na modrých a lahodných plodech mohou návštěvníci lesů pochutnávat zhruba od poloviny června, na horách pak začínají dozrávat právě teď v červenci. Borůvky jsou hned po houbách nejvíce sbíranými a také vůbec nejoblíbenějšími plody lesa.

Jak dlouho vydrží borůvky

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Ostružiny, maliny, jahody, borůvky 1 den 2 – 3 dny
Hroznové víno 1 den 1 týden
Pomeranče 10 dní 3 týdny
Broskve, meruňky, švestky 2 dny 3 – 5 dní