Jak se starat o Kvočnu?

Jak pečovat o Kvočnu

Kuřata s kvočnou musí být v samostatném zastřešeném výběhu, kam jim dáme dřevěnou budku vystlanou slámou – musí být v teple a suchu, dále kloboukovou napáječku na vodu, aby se neutopila a mělké misky na krmení. Potravu začínají kuřátka přijímat, jakmile jim doje zásoba ze žloutkového vaku, tj. po 24 až 48 hodinách.
Archiv

Jak se starat o Kvocnu s kuřaty

Kvočna bude na vejcích sedět a většina z nich se z místa nehne, maximálně se půjde v noci vyprázdnit. Je nutné ji proto přímo vedla hnízda nachystat misku s vodou a krmení a pokud máte možnost, je dobré nechat kvočnu pěkně v klidu oddělenou od ostatních členů hejna.
Archiv

Jak dlouho se stará Kvocna o kuřata

Po dobu asi 60 dnů po vylíhnutí kvočna kuřata vodí a stará se o ně. Po dvou měsících jsou již zcela samostatná. Slepice začnou snášet vejce mezi pátým a šestým měsícem života.

Čím krmit Kvočnu

Do malé bedýnky je vhodné dát kvočně krmení a vodu – z krmení pouze pšenici vzhledem k tomu, že je žádoucí, aby kvočna neměla průjem. Celé to uložit někam do stínu, aby se kvočna přes den neupekla a příliš jí neotravovat.

Jak vychovat kuřata

Teplota v odchovně čerstvě vylíhnutých kuřat by se měla pohybovat okolo 33 °C, poté je třeba ji každý týden o 2 °C snížit, aby si kuřata postupně zvykala na nižší teploty. Zhruba po 4 týdnech již mají vyvinutou termoregulaci, avšak s umístěním v kurníku mezi starší drůbež je třeba ještě počkat, až dostatečně vyrostou.

Jak často krmit kuřata

Během prvních čtyřiadvaceti hodin od vyklubání nepodáváme žádnou vodu ani krmivo, protože kuře ještě využívá živin čerpaných ze žloutku. Prvních sedm dní krmíme co dvě hodiny, do čtyřicátého dne pět až šestkrát denně a zbývající čas do věku tří měsíců čtyři až pětkrát denně.

Kdy můžeme kuřata od kvočny odstavit

Než učiníte jakékoliv kroky, zapamatujte si, že kvočna potřebuje mít po celou dobu sezení na vejcích klid. Oddělte ji od hejna, nejlépe ve večerních hodinách. Snížíte tak šok, který jí přesunem způsobíte. Až v tomto momentě pod ní vložte zahřátá vejce.

Proč svítit kuřatům

Řízený světelný režim oddaluje dobu snesení prvního vejce, ale naopak zvyšuje vytrvalost ve snášce, což určitě každý chovatel ocení. Světlo aktivuje chuť k jídlu, a proto v prvních dnech svítíme kuřatům bez přestávek. Po cca 4 dnech svícení postupně zkracujeme, až 7 týdnu svítíme pouze 8-9 hodin denně.

Co dávat kuřatům

Do prvního týdne věku se doporučuje malá kuřátka krmit pouze krmnou směsí s označením K1. Během toho prvního týdne jim můžete přidat i suchou směs kukuřičného šrotu nebo pšenice. Takto připravenou směs je nutné obohatit o dusíkaté látky. Zdrojem mohou být uvařená vajíčka, tvaroh nebo nasekané mladé kopřivy.

Čím topit kuřatům

Pro vylíhlé a dorůstající kuřata můžete použít např. umělou kvočnu. Umělá kvočna je velice oblíbené vyhřívání pro drůbež. Stačí mít papírovou krabici, do ní vložit umělou kvočnu a máte vše, co potřebujete pro odchov kuřat.

Jak stará vejce pod Kvocnu

Vejce by měla splňovat následující kritéria: Vejce musí být oplozena, tzn. že buď musíte mít v hejně kohouta nebo se bude jednat o násadová vejce. Dále by měla být maximálně 14 dní stará.

Jak dlouho sedí kvočna

Po snesení určitého počtu vajec má slepice snahu zasednou – začne kvokat (změní se hlasový projev na charakteristické „kvok-kvok“, sedí na vejcích po dobu inkubace (21 dnů) a následně pečuje o vylíhlá kuřata cca měsíc.

Jak dlouho se musí svítit kuřatům

Po cca 4 dnech svícení postupně zkracujeme, až 7 týdnu svítíme pouze 8-9 hodin denně. V době, kdy by mělo Vaše plemeno začít snášet vejce, můžete slepicím začít svítit více tak, aby byly v kombinaci s denním světem vystaveny světlu v délce 14-17 hodin.

Jak dlouho nechat kuřata pod umělou Kvočnou

① Dva dny před vylíhnutím kuřátek nebo křepelek je nutné umělou kvočnu nachystat. ② Najděte vhodné místo, kde nebudou mláďata po dobu min. 3 týdnů nijak rušena. ③ Umělá odchovna musí být určitě umístěna někde uvnitř místnosti, nikoliv venku.

Kdy dát vejce pod Kvocnu

Nasazení kvočny do hnízda

Kvočnu přenášejte na vejce večer, tím snížíte její stres. Nejprve ji nechte sedět na podkladcích. Když na nich drůbeží matka vydrží sedět 24 hodin v kuse, máte jistotu, že už na vejcích vydrží po celou dobu. V této chvíli můžete podkladky vyměnit za násadová vejce.

Co se slepici když Kvoká

Kvokání je přirozený reprodukční proces organizmu nosnice, která má na svět přivést další generaci, proto také slepice snáší vejce.

Kdy dát kuřata od kvočny

Jak ale správně opečovávat kvočnu Než učiníte jakékoliv kroky, zapamatujte si, že kvočna potřebuje mít po celou dobu sezení na vejcích klid. Oddělte ji od hejna, nejlépe ve večerních hodinách. Snížíte tak šok, který jí přesunem způsobíte.

Kdy dát kuřata ke slepicím

S ochočováním drůbeže je dobré začít hned od narození. Vizuální představení. Než k sobě malá kuřátka ve věku cca 6 týdnů a nosnice pustíte tak, že budou pít ze společné napáječky a jíst ze stejného krmítko, určitě je potřeba, je na tento zásadní krok připravit.

Jak dlouho trvá Kvokání

Období kvokání začíná v půlce února. Pokud kvočně není umožněno vyvést kuřata (jsou jí odebrána vejce, na kterých sedí), může začít kvokat i v pozdním jaru. Zpravidla trvá několik týdnů.

Jak přerušit Kvokání

Kvokavost trvá obvykle tři týdny, u některých zatvrzelých kvočen však ještě déle. Kvokavost lze přerušit tím, že slepici odnesete do odděleného prostoru, kde nemá příležitost vysedávat a necháte ji „vychladnout“. Postaráte-li se jí o společnost v podobě jiné slepice nebo kohouta, kvokání ji většinou brzy přejde.

Jak začlenit kuřata do hejna

Ideální je, pokud na sebe kuřátka a starší slepičky na dvoře uvidí, budou se moci k sobě přiblížit, ale plot, který postavíte mezi ně, jim zabrání k šarvátce. Tato doba by měla trvat cca 7 dní. Fyzické představení.

Proč na mě útočí kohout

Kdysi dávno nebyli kurníky, aby se mohla drůbež skrýt před nebezpečím. Kohouti mají i omezenou schopnost létat, takže se musí umět bránit jinak než odletem. Časem také pochopili, že pokud chtějí zastav svého jména a oplodnit co nejvíce slepic, musí umět odvrátit protivníka.

Kdy se pozná kohout od slepice

Kohoutci často nesou ocas výš a bývají trochu větší než slepičky. U většiny plemen se kohoutci opeřují později než slepice. Asi ve třech měsících začíná mnoho kohoutků již kokrhat. Vodítkem může být také to, že kohouti jsou většinou znatelně větší už po několika týdnech po vylíhnutí.

Jak dlouho vydrží kohout

Kohouty žádné zdravotní problémy víceméně netrápí, a tak se s klidem dožijí i 10 let. Plodní ovšem přestávají být ve 4 letech. Zájem o páření u nich často pomine již třetím rokem. Někteří starší kohouti mohou i podlehnout v boji s mladšími, kteří jsou v plné své síle.

Jak často a čím krmit slepice

Nejlepší je určit si pravidelnou hodinu, kdy budou holky dostávat první krmnou dávku. Například v 6 h ráno nasypejte kukuřičný šrot a krmnou směs do krmítek v množství podle počtu slepic. V zimě počítejte cca 160 g krmiva pro jednu nosnici za den.