Co dělat s Odkvetlými Maceškami
Po odkvětu se odstraní stonek cibulovin, z části se mohou zredukovat i listy, cibuloviny se pak ponechají v klidu, aby mohly dokončit svůj vývoj. Vyndat je můžeme teprve společně s odkvetlými dvouletkami v červnu.
Jak pěstovat macešky v truhlíku
Sazenice dáváme do truhlíku v asi 10cm rozestupech. Macešky potřebují dostatečnou zálivku, ale nesmíme je přemokřit, jinak uhnijí kořeny. Zaléváme, než začne povrch osychat. Substrát však nesmí zcela vyschnout.
Jak casto Zalevat macešky
Zaléváme podle potřeby, nutné je to zvláště v období sucha. Přihnojujeme 3-4x do měsíce hnojivem pro kvetoucí rostliny, půdu občas nakypříme. Macešky nesnášejí přímé sluneční světlo a sucho. Upřednostňují stanoviště v polostínu.
Jak dlouho vydrží macešky
„Tyto rostliny můžeme brát jako jedny z prvních poslů jara a není třeba se bát, že nám hned odkvetou. Macešky totiž nakvétají průběžně, zhruba po dobu půl roku.
Archiv
Co potřebují macešky
Macešky milují úrodnou zeminu, vláhu, ale také přistínění, proto je nevysazujte na přímé slunce, ale nejlépe do polostínu stromů. Víceleté macešky vyžadují zálivku dokonce i v zimě, pokud je suchá a zrovna nemrzne. Na zimu je přikrýváme chvojím a i s nádobami zakopáváme do země, pokud nejsou na volném záhonu.
Kdy zasít semínka macešek
Pro jarní kvetení vyséváme macešky v červenci (v oblastech s mírnou zimou rovnou na záhony), pro podzimní brzy na jaře, tedy už začátkem března (v chladnější místnosti bez mrazu). Vysetá semena nesmí nikdy zaschnout. Semeno vzejde asi za deset dní. Macešky skvěle snáší i přesazování v době květu.
Proč macešky vadnou
Co s maceškami doma
Zaléváme pod listy, podle potřeby, nejlépe, když poklesá napětí vody v listech, začínají jemně vadnou. Mnoho vody a voda v misce je při nízkých teplotách pro rostliny hrobečkem. Začnou jim zahnívat kořeny.
Čím hnojit macešky
Rostliny přezimující na záhonech je na podzim vhodné lehce zakrýt přikrývkou z chvojí. Na jaře macešky přihnojujeme univerzálním hnojivem se sníženým obsahem dusíku.