Jak se starat o maliny v Kvetinaci?

Jak se starat o maliny

Maliník vyžaduje kypré, písčitohlinité a hlinité propustné půdy, s mírně kyselou půdní reakcí. Nevhodné jsou těžké jílovité a zamokřené půdy, kde rostliny trpí houbovými chorobami. Maliny jsou také poměrně citlivé na obsah chloru v půdě, proto nepoužíváme chlorové vápno na vápnění půdy.

Kdy a jak řezat maliny

Ideálně po sklizni, hned v létě. Ale pokud to nestihnete, můžete je ostříhat i na podzim, v zimě, nebo na jaře.
Archiv

Jak zalévat maliny

Kořeny jsou většinou soustředěny mělce (20 – 30cm hluboko), v suchých obdobích půda do této hloubky může rychle vysychat. Pak je nutné zalévat častěji v menších dávkách. Ovšem špatné by bylo zalévání přehánět, pokud by byly maliny trvale přemokřené, mohlo by to vést k zahnívání kořenů.

Jak řezat maliny

U maliníku se doporučuje zkracování výhonů u odrůd silně rostoucích s dlouhými pruty, zkracujeme i výhony nevyzrálé, poškozené nebo namrzlé. Konce výhonů zkracujeme pouze o 20 až 30 cm, delší řez totiž výrazně sníží výnosy. Výhony dlouhé kolem 120–130 cm nezkracujeme vůbec.

Kdy a čím se hnojí maliny

Hnojení u malin bývá opomíjeno, přitom jde o rostlinu náročnější na přísun živin. Hnojení je vhodné provádět v předjaří, a to buď použít NPK či Cererit, nebo slepičince. Jednou za 3 roky je vhodné použít vyzrálý kompost nebo hnůj.

Proč usychají maliny

Odumírání maliníku patří mezi nejvážnější chorobu, která se projevuje skvrnami, jejichž barva je fialovohnědá a listy předčasně usychají. V neposlední řadě se hlásí o slovo i rzivost, která se projevuje na listech, a v tom horším případě i na plodech. Listy maliníků jsou často napadány různými roztoči.

Jaké hnojivo na maliny

Hnojení u malin bývá opomíjeno, přitom jde o rostlinu náročnější na přísun živin. Hnojení je vhodné provádět v předjaří, a to buď použít NPK či Cererit, nebo slepičince. Jednou za 3 roky je vhodné použít vyzrálý kompost nebo hnůj.

Co dát pod maliny

Maliníku svědčí neutrální či mírně kyselá půda (která je nejběžnější), měla by být bohatá na vláhu a humus. Ten do půdy dodáte organickým hnojením, kvalitním kompostem a mulčováním. Maliníku nevadí ani vyšší polohy, v nadmořských výškách nad 600 m n.m. mu hledejte výhřevné místo nebo svah orientovaný k jihu.

Jak poznat Remontantní maliny

Odrůdy maliníku plodí buď na výhonech vyrostlých v loňském roce, takovým říkáme jednouplodící, nebo již na nových letorostech, a to na jejich koncích; takové odrůdy nazýváme remontantní.

Co potřebují maliny

Stanoviště: maliny milují slunce a vláhu

Maliník je možné vysadit i do polostínu, ale tam méně kvete a tomu pak odpovídá menší sklizeň. Ideální volbou pro výsadbu maliníků je teplá, slunečná a závětrná poloha. Kromě slunce potřebují maliny i dostatek vláhy, hlavně v době, kdy nasazují plody.

Jak se zbavit maliníku

Jestliže u maliníku většinou stačí rostliny vytrhávat a vyrývat,TAK U OSTRUŽINÍKU bezmilosti posekát od samého objevení,nedopustit kvetení. Španě se hlídají výhony které snadno a rády fofrem koření,ale toto je možné i u některých odrůd malin též a na neudržovaných plochách,případně pouze sekaných bez kontroly.

Jak řezat Remontantní maliny

Remontantní (plodící na ročních větvích) odrůdy po podzimní sklizni ostříháme kompletně, aby byly v zimě vidět jen asi tři centimetry dlouhé pozůstatky posledního porostu. Stříhání maliníku provádíme opět především za účelem prosvětlení pro budoucí vegetaci.

Proč zasychají maliny

Malinové keře vysychají z několika různých důvodů. Může se jednat o nedostatečnou agronomnickou péči, stejně jako o plísně nebo virová onemocnění. Nejlepší je zaměřit se na hlavní příznaky a podle toho poznat, o co se jedná. Poté můžete začít s potřebnými opatřeními vůči konkrétnímu problému.

Co na Msice na Malinach

Zásah: jakmile problém objevíme, napadené výhony vylámeme již od kořene. Pouze při extrémním výskytu použijeme opakovaně přípravky Decis, Sumithion nebo Zolone, a to během srpna, kdy se líhnou mladé housenky.

Jak vypadá mšice

Mšice jsou velmi drobní, často pouhým okem téměř neviditelní broučci. Různé druhy mají různé barvy – bílou, černou, hnědou, šedou, zelenou, žlutou nebo dokonce růžovou. Některé mohou mít voskový povlak.

Co nemaji radí mšice

Přirozenými nepřáteli mšic jsou slunéčko sedmitečné a vosička. Neškodně vypadající beruška zvládne za měsíc zahubit i celou tisícovku mšic. Osvědčeným přípravkem je výluh z tabákových listů. 15 g jich namočíme na půl hodiny do 2 litrů teplé vody a postříkáme postižené rostliny.

Co pomáhá proti mšicím

Lžíci tekutého mýdla nebo jaru na nádobí smíchejte s 2,5 litru vody, přelijte do nádoby a naneste na rostliny, i spodní strany listů. Nanášejte jednou týdně večer nebo po každém dešti, pěstujete-li rostliny venku. Nestříkejte na rostlinu, svítí-li na ni zrovna slunce. Sluneční paprsky by mohly listy spálit.

Jak udělat postřik proti mšicím

Lžíci tekutého mýdla nebo jaru na nádobí smíchejte s 2,5 litru vody, přelijte do nádoby a naneste na rostliny, i spodní strany listů. Nanášejte jednou týdně večer nebo po každém dešti, pěstujete-li rostliny venku. Nestříkejte na rostlinu, svítí-li na ni zrovna slunce.

Co pomůže proti mšicím

Mezi nejznámější preparáty na hubení mšic patří Decis Flow, Mospilan, Talsar či Torant. Dostupné jsou i tyčinky do květináčů a na záhony. Chemické přípravky jsou většinou vysoce účinné, neprospívají ale přírodě a nejsou vhodné ani na ovocné stromy a další jedlé plodiny.

Co nesnáší mšice

Mšice nesnášejí česnek.

Rozmačkejte 2 – 3 stroužky česneku a přes noc je nechte vylouhovat ve vodě. Roztok pak postřikovačem aplikujte na postiženou rostlinu.

Jak na mšice na malinách

Zásah: v době vegetačního klidu a rašení aplikujeme přípravky určené pro předjarní ošetření ovocných plodin. Za vegetace používáme kterýkoliv přípravek proti mšicím (chemický jen za předpokladu, že dodržíme ochrannou lhůtu do sklizně). Napadené rostliny důsledně likvidujeme, mšice hubíme přípravky Decis či Mospilan.

Co přírodního proti mšicím

KÁVOVÁ SEDLINA NEBOLI LÓGR: zabírá proti mšicím na růžích i na pokojových rostlinách. Stačí jej přisypat k rostlině do květníku nebo okolo stonku na záhon. KOPŘIVY: Posluchačka Věra prozradila, že od mšic na rybízu i stromech pomohly kopřivy. Stačí jich několik ponechat volně růst poblíž keře nebo stromu.

Co likviduje mšice

Lžíci tekutého mýdla nebo jaru na nádobí smíchejte s 2,5 litru vody, přelijte do nádoby a naneste na rostliny, i spodní strany listů. Nanášejte jednou týdně večer nebo po každém dešti, pěstujete-li rostliny venku. Nestříkejte na rostlinu, svítí-li na ni zrovna slunce. Sluneční paprsky by mohly listy spálit.

Jak poznat mšice

Mšice jsou velmi malé a často si jich na rostlině nevšimnete. Napadení proto poznáte podle pokroucených listů, zdeformovaných plodů, a podle lepkavé tekutiny pokrývající listy a stonky. Mšice žijí v koloniích na stoncích a na spodní straně listů.

Co je nejlepší na mšice

Proti mšicím skvěle zabírá také levandule, saturejka, lichořeřišnice či pažitka. Pod ovocné stromy je dobré vysadit fenykl. Vyzkoušený je také přípravek vzniklý louhováním a následným vařením dubového listí. Téměř univerzálním pomocníkem v boji proti savému a některým druhům žravého hmyzu je také výluh z vratiče.