Jak se starat o mandloně?

Jak pečovat o mandloň

Mandloně nepřemokřujte během zálivky, lépe snesou sucho. Sázejte je na slunečné, nejlépe jižní stanoviště, kde budou ještě navíc dobře chráněné před nárazy větru. Ideální čas je v době vegetačního klidu, tedy na jaře a na podzim. Květů se od mandloně dočkáte už v březnu a dubnu.

Kdy stříhat okrasnou mandloň

Nahoře pravokořenná mandloň nízká: řez ihned po odkvětu těsně nad zemí. Do podzimu narostou nové nerozvětvené výhony, které následující jaro bohatě pokvetou. Dole keř mandloně nízké naroubovaný na slivoňové podnoži, vyznačení řezu po odkvětu.

Kdy se stříhá mandloň

Kdy stříhat mandloň

Jak již bylo zmíněno, řez mandloně by měl probíhat v období klidu růstu, tedy v zimním období. Ideální doba pro řez je od prosince do února, kdy strom ztrácí listy a je možné lépe vidět jednotlivé větve.
Archiv

Jak pěstovat mandloň na zahradě

Nejvhodnější polohy pro pěstování mandloní jsou do nadmořské výšky 250 m, na stanovištích s průměrnou roční teplotou 8–9 °C a s úhrnem celoročních srážek nad 400 mm. Pro kulturní odrůdy používáme podnož MN– VA–1. Stromky na této podnoži jsou vhodné do sušších půd i s vyšším obsahem vápna.

Kdy plodí mandloň

Mandloňové sady obvykle plodí po dobu 25 let a první úrodu přinesou tři roky po výsadbě. Od listopadu do ledna procházejí mandloně obdobím klidu, kdy si střádají živiny a energii na úrodu v příštím roce.

Co plodí mandloň

Plodem mandloně je peckovice se zeleným chlupatým povrchem. Uvnitř se skrývá zploštělé semeno s dírkovaným povrchem. Rubina plodu je silná, s drobnými tečkami.

Jak stříhat mandloň

Řez mandloní provádíme v březnu. Základem je seříznutí plodných výhonů na 4-6 dvojic květních pupenů. Další výhony stromu zkraťte na 1-2 pupeny. To podpoří růst dalších plodných výhonů.

Kdy stříhat mandloň Trojlaločná

Velmi hluboce je potřeba zkrátit zejména letní šeřík, na 10 až 20cm od baze.Do této skupiny je nutno ještě přiřadit mandloň trojlaločnou (Prunus triloba), která vykvétá brzy na jaře i když na výhonech z minulého roku. Je také u ní potřebný hluboký jarní řez všech výhonů až k bazi korunky a to ihned po odkvětu.

Co je plod mandloně

Plodem mandloně je peckovice se zeleným chlupatým povrchem. Uvnitř se skrývá zploštělé semeno s dírkovaným povrchem. Rubina plodu je silná, s drobnými tečkami. V době zralosti se zbarvuje do hnědofialova a otevírá se.

Jak dlouho kvetou mandloně

Mandloně jsou totiž prvním kvetoucím stromem u nás a kvetou zpravidla koncem března. Někdy se ale může stát, že počasí přeje, a stromy začnou kvést už začátkem března. Naopak pokud se podmínky po zimě příliš nelepší, mandloně vyčkávají a rozkvetou třeba až v první polovině dubna.

Kde rostou mandloně

Odkud mandloň vlastně pochází, kde je ona pravlast mandloní, je obestřeno tajemstvím. Nikdo ji nedokáže lokalizovat přesně, ale odborníci se domnívají, že by to mohla být oblast Přední Asie, Zakavkazska, jižního Íránu a Afghánistánu, kde dodnes rostou plané mandle.

Jak stříhat Trojpuk

Trojpuk drsný (Deutzia scabra) – kultivary s bílými a narůžovělými květy, trojpuk něžný (Deutzia gracilis) a trojpuk skvělý (Deutzia magnifica) kvetou bíle. Bohaté kvetení podpoříme řezem po odkvětu tak, že ostříháme odkvetlé stonky až k mladým postranním výhonům.

Jak vysoká je mandloň

Mandloň obecná je strom, vzácněji keř, vysoký 2–10 metrů s korunou v mládí jehlancovitou, později kulovitou nebo široce vejčitou. Kmen má šedozelenou, později podélně rozbrázděnou borku.

Na co roubovat mandloň

Mandloně množíme zejména očkováním, méně roubováním a pro podnož využíváme mandloňový semenáč nebo broskvoň. Pro horší oblasti pěstování lze doporučit slivoňové podnože, v lehčích půdách je nejvhodnější podnož St. Julien, na těžších myrobalán a školkaři využívají i zelenou renklódu.

Kdy řezat bez

Kdy prořezat černý bez

Během vegetačního období provádíme pouze mírný výchovný řez a stříhání květenství či plodenství. Starší větve odstraňujeme až na podzim, kdy se rostlina chystá na období vegetačního klidu. TIP: Bez je bezesporu jedním z nejvoňavějších kvetoucích keřů, které můžeme v zahradě pěstovat.

Jak omladit keře

Na plochu okolo keříku je dobré rozprostřít mulč (seno, spadané listí, rostlinný odpad, kůra). Nešetřete, klidně naneste vrstvu pět až deset cm. Zalít keř je důležité zejména v létě nebo sušším období. V dalších letech budou postupně obrážet hlavní větve mladými výhonky.

Jak se Strihaji keře

Odstranit byste měli především suché části dřevin, větve rostoucí dovnitř koruny keře, větve zlomené a také ty, které se navzájem dotýkají. Řez proveďte kousek nad očkem – pokud ponecháte dlouhý pahýlek, snadno je napaden infekcí, neboť rostlina již tuto část nechrání.

Kdy zkracovat keře

Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.

Kdy řezat dřeviny

Období vegetačního klidu

V praxi se povoluje kácení nejčastěji od 1. listopadu do 31. března. Každý druh dřeviny dosahuje vegetace v jiné době a rovněž je nutné počítat s výkyvy počasí.

Kdy stříhat stálezelené keře

Stálezelené keře (například buxusy) tvarujte řezem v průběhu května. Pokud potřebují prosvětlení či zmlazení, klidně s tím začněte už nyní. Sestříhat můžete jak živé ploty z těchto keřů, tak i solitérně rostoucí kusy.

Čím stříhat keře

Pokud máte keřů na zmlazení hodně, můžete použít plotostřih. Nejlepší je však ostrá pilka, pákové nebo ruční nůžky. Řez je čistší a snáze se budou rány hojit. U velkých ran je dobré ošetření stromovým balzámem.

Jak stříhat keře

U všech dřevin a keřů platí, že nevzhledně vyrůstající větve můžete odstranit kdykoliv, i během léta, kvetení nebo na podzim. Je třeba si uvědomit, že keř bez listů působí jinak než olistěný. – používejte vždy očištěné nůžky, abyste zamezili možnosti přenosu chorob a škůdců z jedné dřeviny na druhou.

Jak velký strom lze kácet bez povolení

Bez povolení můžeme kácet pouze stromy, které mají ve výšce 130 cm nad zemí obvod menší jak 80 cm.

Jaké stromy se mohou kácet bez povolení

Aktuálně lze zcela bez povolení kácet všechny dřeviny, které nejsou součástí významného krajinného prvku nebo stromořadí a mají ve výšce 130 cm nad zemí obvod kmene menší než 80 cm.

Kdy tvarovat keře

Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.