Jak se starat o měsíční čočky?

Jak se starat o měsíční kontaktní čočky

Čisté a pravidelně měněné pouzdro na kontaktní čočky je důležitou součástí péče o čočky. Mělo by být vyměněno minimálně jednou za tři měsíce a je vhodné ho pravidelně vyplachovat roztokem. Nikdy nepoužívejte roztok z předešlého dne. Možná ušetříte trochu roztoku, ale Vaše oči budou raději za čisté a hygienické čočky.
Archiv

Jak dlouho vydrží měsíční čočky

Odpověď: Dobrý den, měsíční kontaktní čočky se mohou nosit pouze v rámci 30 dní od otevření originálního balení (blistru).

Jak často měnit roztok na kontaktní čočky

Podle naší optometristky Jany Tomečkové je žádoucí vyměňovat roztok z pouzdra každý den. Maximálně pak doporučuje čočky ve stejném roztoku nechat 2 – 3 dny. Delší dobu většina očních specialistů nositelům čoček nedoporučuje, neboť se bakterie z vyčištěné čočky mohou v roztoku dále rozmnožovat.

Jak správně pečovat o kontaktní čočky

Pravidelně a pečlivě čistěte čočky čerstvým roztokem.

Používejte zásadně čerstvý roztok ze sterilní lahve. Roztok z předešlého dne vylijte z pouzdra, abyste si při vyndávání čoček bezpečně vzpomněli, že máte pouzdro naplnit roztokem novým.

Jak nahradit roztok na kontaktní čočky

Důležité je připomenout, že roztok na kontaktní čočky nelze ničím jiným nahradit – destilovanou vodou, fyziologickým roztokem a hlavně ne vodou z vodovou, ani převařenou.

Jak dlouho trvá než si člověk zvykne na kontaktní čočky

Oko je dobré zvykat na nošení čočky postupně. První den by měla být čočka nasazená maximálně čtyři hodiny. Každý den se pak postupně přidávají další dvě hodiny, dokud nedosáhnete doporučené denní doby. Při zvykání na nošení čoček mohou pomoci umělé slzy.

Jak casto by se mely nosit čočky

Někomu sice může pomoci, že přestane čočky nosit, a krevní cévy se tak postupně ztratí, při jejich velkém množství ale může při tomto procesu dojít i ke zjizvení rohovky, což následně může vést i ke ztrátě zraku. Právě proto se všeobecně doporučuje nenosit kontaktní čočky více než osm hodin během dne.

Jak často měnit pouzdro na čočky

Pouzdro používejte maximálně 2 – 3 měsíce. Čisté ruce a nový roztok na kontaktní čočky nestačí, pokud není čisté to, v čem se kontaktní čočky po celou dobu regenerují – pouzdro na čočky. Alespoň jednou týdně pouzdro omyjte proudem roztoku na čočky.

Jak dlouho můžu mít kontaktní čočky

Měsíční čočky vyměňte po měsíci, jednodenní čočky každý den! Nemějte čočky na očích 24 hodin denně nebo během spánku. Tento způsob nošení je možný jen s některými typy čoček a i u nich je potřeba prodloužené nošení zkonzultovat s očním lékařem. Nenoste kontaktní čočky po uplynutí doby spotřeby.

Jak dlouho vydrží roztok na čočky

Většina roztoků na kontaktní čočky má expiraci – datum maximálně možné spotřeby, uvedený na obalu lahve nebo na lahvi samotné, zpravidla ve tvaru 12/2014 (tedy měsíc/rok), prodejci obvykle nabízejí roztoky s expirací ne menší než 1 rok.

Co se stane když dám kontaktní čočky do vody

Nikdy nedopusťte kontakt kontaktních čoček s vodou ani jinou kapalinou. Voda, ať už z kohoutku, balená, nebo destilovaná, může obsahovat bakterie, které mohou v oku způsobit vážné problémy.

Co dělat když nemám roztok na čočky

Odpověď je jednoznačná: Bohužel, není možné použít místo roztoku na kontaktní čočky jinou tekutinu pro ošetření nebo uložení čoček. Proč Roztok na kontaktní čočky totiž není jen „voda“ – má vlastnosti, které vám zajistí spokojené, pohodlné a hlavně bezpečné nošení čoček.

Jak dlouho se mohou nosit čočky

Kontaktní čočky určené pro spaní

Lze je nosit až 30 dnů bez vyndání z očí, ale většina odborníků to i tak nedoporučuje: „ Čím častěji se čočka mění nebo desinfikuje, tím je pro oko bezpečnější. Doporučuji tedy alespoň 1x za týden kontinuální čočky z oka vyndat a očistit je, nechat oči přes noc odpočinout.

Jak čistit čočky

VYČISTĚTE PRVNÍ ČOČKU –

položte ji do dlaně čisté a suché ruky. Nakapejte na ni několik kapek dezinfekčního roztoku na kontaktní čočky a jedním prstem jemně čočku třete tam a zpět, aby se očistil její povrch.

Proč nespat s čočkami

Nikdy nespěte v čočkách, které k tomu nejsou určené!

Důležitou roli hraje propustnost pro kyslík skrz materiál čoček, protože se při spánku kvůli zavřenému víčku přísun kyslíku k oku snižuje. Přespání v čočkách není pro každého, citlivější jedinci mohou nepřetržité nošení špatně snášet.

Co Nedelat s Kontaktnimi Cockami

Co dělat před nákupem kontaktních čočeksuché oči,podráždění,zarudnutí očí či zánět spojivek,snížení přístupu kyslíku do očí,otěr rohovky,zmenšený rohovkový reflex,rohovkový vřed,ptózu (pokles víčka).

Co se stane kdyz dám kontaktní čočky do vody

Obyčejná voda nemá desinfekční látky, které ničí mikroorganismy „nachytané“ na čočkách za celý den. Voda také neobsahuje lubrikační složky – čočka po kontaktu s obyčejnou vodou v oku dře a je nepříjemná. Voda může dokonce změnit tvar kontaktních čoček.

Kde koupit roztok na čočky

Na dm.cz najdete roztok na kontaktní čočky od osvědčených značek jako jsou Biotrue, ReNu nebo visiomax. Některé z nich jsou vytvořeny pro extra měkké čočky, jiné zase pro citlivé oči. V naší nabídce si zkrátka můžete vybrat roztok na kontaktní čočky přesně podle svých potřeb.

Jak dlouho můžu nosit kontaktní čočky

Měsíční čočky vyměňte po měsíci, jednodenní čočky každý den! Nemějte čočky na očích 24 hodin denně nebo během spánku. Tento způsob nošení je možný jen s některými typy čoček a i u nich je potřeba prodloužené nošení zkonzultovat s očním lékařem. Nenoste kontaktní čočky po uplynutí doby spotřeby.

Kdo nemůže nosit kontaktní čočky

Kontaktní čočky se nesmí používat po určitých úrazech oka, při netypických rozměrech oční štěrbiny, při neprůchodnosti slzných kanálků, při poruchách slzného filmu nebo tvorby slz, při zeleném zákalu, při chronických infekčních onemocněních nebo akutních zánětech.

Jak začít nosit kontaktní čočky

Na ukazovák nasadit čočku a druhou rukou přidržet spodní víčko. Při pohledu do zrcadla se přiblížit čočkou k oku a až ve chvíli, kdy je prst s kontaktní čočkou nejblíže u oka, se podívat směrem nahoru. Čočku přiložíme na bělmo, které je sice citlivé (jako kůže), ale nenutí nás mrknout (jako inervovaná rohovka).

Co znamená mesicni čočky

Měsíční čočky : Tyto čočky se nosí po dobu 30 dní. Stejně jako čtrnáctidenní varianta, i tyto čočky vyžadují pravidelnou kvalitní péči pomocí čisticího roztoku. Tříměsíční čočky : Tyto čočky lze nosit až po dobu 90 dní.

Kdy začít nosit čočky

Kontaktní čočky může nosit každý!

Není žádný věkový limit, kontaktní čočky mohou nosit děti (ty ale zásadně pod dohledem lékaře, protože oko dítěte se neustále vyvíjí), ale i lidé nad 60 let s presbyopií – vše závisí jen na schopnosti starat se o kontaktní čočky a na zodpovědnosti nošení.

Kdy nenosit kontaktní čočky

Kdy používání kontaktních čoček není vhodné

Dále můžou nastat situace, kdy je důležité kontaktní čočky přestat na čas nosit, jako např. zánět oka, vaskularizace, užívání některých očních léků nebo antidepresiv, při vyvrcholení alergických reakcí, při chřipce či nachlazení.

Kdy začít nosit kontaktní čočky

Nošení kontaktních čoček u dětí není věkově omezeno. Rozhodnutí je prakticky na rodičích . První aplikace by však měla proběhnout pod dohledem očního specialisty, který dítěti změří velikost očí a podle toho zvolí vhodnou velikost kontaktních čoček a v případě potřeby upraví brýlové dioptrické hodnoty.