Jak se starat o muškáty v zimě?

Jak často zalévat muškáty v zimě

V zimě muškáty zaléváme pouze skromně, a to jen tehdy, jestliže substrát hodně vyschl. Důležitou podmínkou správného přezimování pelargonií je sice chlad, ale mnohem důležitější je dostatek světla.
Archiv

Jak stříhat muškáty po zimě

Je proto třeba muškáty seříznout a odlomit květy, zároveň však ke každé rostlině dáme cedulku s označením druhu a barvy květů. Podle toho pak budeme muškáty přesazovat. Právě díky seříznutí získají rostliny příští rok krásný tvar, navíc nám v zimě nezaberou na místě uskladnění mnoho místa.
Archiv

Jak uchovat převislé muškáty přes zimu

Světlo je hodně důležité, aby nedocházelo k vytahování výhonků a tím také vysilování rostliny. Ideální teplota pro zazimování se odvíjí od druhu muškátů – muškáty převislé preferují teplotu 8–12 °C, muškáty vzpřímené cca 10–12 °C a muškáty anglické (velkokvěté) je dobré zazimovat při teplotě do 10 °C.

Co s muškáty v lednu

Před přenesením rostlin na zimní stanoviště zkrátíme delší výhony, které můžeme použít k množení. Odstraníme všechny suché a poškozené listy a zbytky květenství. Optimálně muškáty přezimujeme na světlém místě při teplotě 6–10 °C.

Kdy probudit muškáty

Jak muškáty na jaře probudit

První přihnojení muškátů můžeme provést již na začátku března, do konce března je pak vyloženě nezbytné. Zároveň začneme zvyšovat zálivku a také zvýšíme rostlinám teplotu. Je také vhodné zastřihnout jednotlivé výhony a zasadit takto získané řízky.

Jaké hnojivo použít na muškáty

Obzvláště dobře dělá kávová sedlina nejen muškátům, ale i růžím, andělským trumpetám, oleandrům, hortenziím, rododendronům a azalkám. Jde zároveň o hnojivo šetrné k životnímu prostředí, protože přitahuje žížaly, které uvolňují půdu a obohacují zeminu a rostliny živinami ze svých exkrementů.

Čím zalévat muškáty

Vodu si shromažďují v listech a stoncích.

Půda by měla být vždy vlhká, ne však promočená. Nejvhodnější je muškáty zalévat ráno nebo večer, kdy slunce nesvítí prudce a muškáty mohou vodu využít podle potřeby. Vždy vodu lijeme do květináče, ne na listy a její množství přizpůsobujeme podle počasí.

Jak se starat o muškáty

Je třeba, aby byl substrát stále vlhký, ale nikdy přemočený či naopak dlouhodobě vyschlý. Muškáty zaléváme ráno a k večeru, stačí i jednou denně a pokud je deštivé počasí, zkontrolujeme zeminu a případně zálivku i vynecháme. Výživu aplikujeme jednou za 14 dní hnojivem s vysokým obsahem živin a minerálů.

Kdy vyhodit muškáty

Pelargonie je nejlepší zazimovat ještě dřív, než přijdou první mrazíky. Muškáty je sice přežijí, ale nízké teploty rády nemají. Pokud je tedy stále máte na oknech, zkontrolujte, zda už rostlinky neodumřely. V opačném případě je ještě na parapetu nechejte, dokud budou hezky kvést a potom vyhoďte.

Jakou nejnižší teplotu vydrží muškáty

Pelargonie snesou teplotu kolem 0 °C, některé krátkodobě –2 °C. Dokonce existují i botanické pelargonie, které snesou teplotu –18 °C. Pokud neprojdou tímto obdobím mrazů, nenasadí poupata a nekvetou. Jediná podmínka je, že musí být v suchu.

Jak mít krásné muškáty

Muškáty nejkrásněji porostou na slunečných místech, mají v oblibě přímé slunce a teplo; měli bychom však dát pozor, aby se substrát příliš nepřehříval, protože potom rostou pomaleji a méně kvetou; vhodný je i polostín; nutné je zvolit místo chráněné před větrem (m. štítnaté) a deštěm (m. velkokvěté).

Jak zalévat muškáty

Je třeba, aby byl substrát stále vlhký, ale nikdy přemočený či naopak dlouhodobě vyschlý. Muškáty zaléváme ráno a k večeru, stačí i jednou denně a pokud je deštivé počasí, zkontrolujeme zeminu a případně zálivku i vynecháme. Výživu aplikujeme jednou za 14 dní hnojivem s vysokým obsahem živin a minerálů.

Jak odstranit odkvetlé květy muškátů

Odkvetlý květ se stonkem zaštípnout nebo ustřihnout. Já to normálně fiknu i s tím stonkem.

Jak dlouho vydrží muškáty

Muškáty potom vydrží v plném květu tři roky. V dalších letech nakvétají méně a méně. K řízkování vybíráme kvalitní muškáty, které jsme měli uložené přes zimu nejlépe ve skleníku nebo jinde v chladu a na světle.

Co potřebují muškáty

Muškáty nejkrásněji porostou na slunečných místech, mají v oblibě přímé slunce a teplo; měli bychom však dát pozor, aby se substrát příliš nepřehříval, protože potom rostou pomaleji a méně kvetou; vhodný je i polostín; nutné je zvolit místo chráněné před větrem (m. štítnaté) a deštěm (m. velkokvěté).

Jak často zalévat převislé muškáty

Muškáty zalévejte jednou denně. A to buď ráno, anebo večer. Když teplota přesáhne třicet stupňů Celsia, můžete je zalévat klidně dvakrát denně. Sledujte, jak rychle se substrát při vysokých teplotách vysušuje.

Jakou hlínu na muškáty

K výsadbě použijeme speciální zeminu (substrát) se startovací dávkou hnojiva a vysokou dávkou humusu. Jde o substrát určený speciálně pro pelargonie. V opačném případě je dobrá též kvalitní zemina z kompostu doplněná o muškátové hnojivo.

Co s muškáty na zimu

Kam snimi

Největší chybu, kterou můžete dopustit, je nechat muškáty ve tmavém sklepě nebo temné garáži. Muškáty potřebují světlo jako každá jiná rostlina. Ideální teplota se pohybuje mezi 6 až 10 °C. Proto je pro ně nejvhodnějším prostorem například nevytápěná chodba nebo okna vgaráži.

Jak často zalévat muškáty

Pelargonie nezalévejte na listy, ale zálivku směřujte přímo ke kořenům. Málokdo tomu věnuje pozornost, ale díky tomu se muškátům bude lépe dařit. Muškáty zalévejte jednou denně. A to buď ráno, anebo večer.

Jaké hnojivo na muškáty

Kávová sedlina

Díky svému vysokému obsahu dusíku, fosforu, minerálů a draslíku je totiž považována za velmi kvalitní přírodní hnojivo. Tento typ hnojení ani nevyžaduje mnoho úsilí. Jednoduše sbírejte starou kávovou sedlinu, rozložte ji na staré noviny a nechejte ji vyschnout, aby se pak snadněji rozptylovala.

Co s muškáty přes zimu

Muškátům se ale nebude dařit ani ve vytápěném bytě. Přes zimu potřebují teplotu mezi 6 až 10 °C. Umístit je můžete kdekoli, kde je chladno, ale nemrzne, a je zde i zároveň dostatek světla. V paneláku bývá ideálním stanovištěm prosvětlené místo poblíž okna na chodbě, přežijí i mezi skly oken v bytě.

Jak správně zalévat muškáty

Půda by měla být vždy vlhká, ne však promočená. Nejvhodnější je muškáty zalévat ráno nebo večer, kdy slunce nesvítí prudce a muškáty mohou vodu využít podle potřeby. Vždy vodu lijeme do květináče, ne na listy a její množství přizpůsobujeme podle počasí. V zimním období zmenšete objem zálivky.

Proč zasychají květy muškátů

Příliš suchá nebo přelitá půda způsobí, že se květy budou vyvíjet mnohem pomaleji a nebo začnou poupata zasychat ještě před vykvetením. Čas od času rostlinu přihnojte buď hnojivem určeným pro kvetoucí balkonové rostliny, případně domácím hnojivem z banánových slupek.

Jakou zimu vydrží muškáty

Muškáty dokážou přežít i v místnosti bez světla, budou mít sice stonky vytažené a bílé, ale na jaře se rychle vzpamatují. Teplota při přezimování by neměla klesat do minusových teplot. V pohodě snesou 10 °C až 0 °C. Na jaře je opět seřízněte hluboce, i na 10 cm, podpoříte jejich hustější růst.

Proč červenají u muškátů listy

Zpomalený či nedostatečný růst, žlutozelené zbarvení, načervenalý okraj nejstarších listů a postupné odumírání – to jsou symptomy celkového nedostatku živin. Přestože nedostatek dusíku nepatří mezi nejčastější poruchy, občas je zaznamenán u rostlin v lehkých substrátech.