Jak se starat o Oddelek?

Jak často krmit Oddělek

(03.11.2009 17:25)Adlef napsal(a): K tomu krmení – roztok 1:1 denně jsem dával cca 14 dní, počítáno 1 kg cukru na včelstvo, každý týden prohlídka, po 14 dnech 2kg cukru v poměru 1:1 ob den až 1x za 3 dny – tak aby měly dost zásob a zároveň matka kam klást.

Jak krmit Oddelky

Krmení Oddělky krmíme zásadně těstem (my používáme už roky těsto Apivital a maximálně se nám osvědčilo). Proč těstem Protože tím zajistíme, aby včely nezalily všechny buňky zásobami a neomezili matku v kladení.
Archiv

Jak založit Oddělek

K utvoření oddělku postačí tři rámky jeden ze zavíčkovaným plodem (po vylíhnutí z jednoho rámku jsou vylíhlé včely schopny obsednout zhruba tři rámky,) druhý se zásobamy + pyl a třetí mírně prorosit vodou . K tomu je třeba setřást z jednoho až dvou rámků mladušky nasadit krmítko a umístit do chladna(zajistit větrání).

Kdy dělat včelí Oddělky

Oddělky doporučujeme dělat koncem května až začátkem června. Nejpozději však do 20.6. Pro tvorbu použijete úl s jedním nástavkem, u kterého zúžíme česno.

Kdy otevřít Česno

Česno je vhodné otevřít po nakrmení opět na největší možnou šířku a veškeré uteplení odstranit. Včely uteplujeme až s příchodem prvních mrazíků. V říjnu ošetříme včelstva proti varroáze podle pokynů Státní veterinární správy. Ošetřování včel se musí provádět až v době, kdy ustala jakákoliv snůška.

Jak posílit Oddělek

Slabý oddělek se starou matkou

Ze včelstva odebereme starou matku s jedním plástem vybíhajícího plodu a vytvoříme tak slabý oddělek. Do původního včelstva vložíme zralý matečník (případně ponecháme rojové – ale z genetického pohledu to nemusí být příliš dobré).

Kdy pridat Matecnik do Oddelku

Pro zjednodušení práce včelaře doporučuji přidávat do oddělků matečníky ve stáří 11 dnů po přelarvení. Pokud včelař nemá zkušenosti s chovem matek, může si u chovatelů matek tzv. “zralé matečníky“ koupit a převést bezpečně i na vzdálenost 150 km.

Jak dlouho se líhne včelí matka

Matka se běžně dožívá 2-3 let. V produkčních včelstvech ji včelař zpravidla po dvou letech vyměňuje. Související stránky: Jak dlouho žije včela

Kdy je zralý med

První med bývá zralý většinou kolem poloviny května.

Je to med květový z ovocných stromů a řepky. K poslednímu vytáčení medu dochází nejčastěji v červenci a ihned po vytočení medu je nutné včely zakrmit.

Jak dlouho nechat zavřený Oddělek

Péče o oddělek

Je tedy třeba nechat ho zavřený aspoň jeden den, během této doby si včely na nové místo zvyknou. Současně také zjistí, že ve svém úlu nemají matku, a přejdou do nouzového režimu – pokusí se matku vychovat z existujícího plodu, který v plástech je.

Jak na roj

Stačí před vlastní nástavkový úl postavit úl jiný, prázdný a pečlivě připravený. Tento úl je dobré nejdříve vydezinfikovat (plamen by mohl stačit). Uvnitř bude jen několik plodových souší, do kterých bude moci matka ihned klást vajíčka. Pozor jen na to, aby se do prázdného úlu neusadil nějaký cizí roj.

Jak zabránit rojení včel

Rojení se dá předcházet již při pořízení nového úlu. Méně vhodné jsou například tzv. kláty, nebo Zadáky do kterých je horší přístup a mnohdy i nemožnost úl rozšiřovat. Dalším typem úlu, jsou úly typu Tachov, ve který je zpravidla méně místa.

Jak začít se včelami

Co dělat, chci začít včelařit Získejte informace – čerpat můžete ze specializované literatury, ze stránek Českého svazu včelařů a v neposlední řadě od místní včelařské organizace – od včelařů ve svém okolí, kteří vám mohou v začátcích pomoci nejen radou. Můžete se také zúčastnit nejrůznějších včelařských kurzů.

Kdy začne klást včelí matka

Na některém výletu bude oplodněna trubci a po pěti i více dnech začne klást vajíčka. O dospělou matku se včely svědomité starají. Matka začíná ve včelstvu klást brzy po oplození, často klade až do konce října.

Proč včely sbírají pyl

Včely sosákem nasají nektar, základ medu, a uloží jej ve svém medovém váčku. Pyl, který obsahuje velké množství bílkovin a používá se ke krmení plodu, sbírají včely skoro jakoby jen tak mimochodem. Přichytí se k chloupkům na těle včel a při návštěvě další květiny se v odpovídajícím množství přenese na bliznu.

Jak se pozná kvalitní med

Zda-li si med udrží svou formu a spadne na dno jako celek, je to pravý med. Můžete taky smíchat med s malým množstvím vody a dvěma či třemi kapkami octa. Pokud se objeví pěna, jedná se o nekvalitní med. V případě, že po otevření sklenice s medem na povrchu objevíte pěnu, to nevadí.

Jak často se stáčí med

Stáčí se 3x až 4x do roka

Včely přitom můžete v případě potřeby zklidňovat tzv. kuřákem. Každý plný rámek, který je alespoň z poloviny zavíčkovaný, opatrně zbavíte včel.

Jak dlouho vydrží roj

Včelí královna se usadí většinou na větvi stromu. Včely se k ní srotí a vytvoří typický rojový hrozen. Roj na místě vydrží několik hodin, někdy i den či dva.

Kdy začít Podněcovat včely

V červenci je také vhodné léčit včely kyselinou mravenčí, samozřejmě podle potřeby. Krmení včel v červenci slouží k podněcování včel, jehož výsledkem by měl být plod a udržení včelí matky v kladení, ne doplnění zásob na zimu.

Jak na odpudit včely

Kromě hřebíčku se prý dají použít i jiné éterické oleje – Tea Tree, Eukalyptus citriodora, Citronela nebo Pačuli. Kromě včel odpuzuje extrakt i další hmyz, třeba klíšťata.

Proč včely opustí úl

Včely v úlu mají různé úlohy. Náročné na prostor jsou stavba včelího díla, ukládaní zásob a kladení. Pokud tedy nemohou vykonávat jednu z těchto činností, dělnice narazí matečník a přinutí včelí matku opustit úl (vyrojit se).

Co všechno potřebuje včelař

Základní včelařské potřeby pro práci se včelami jsou: včelařský dýmák, kleště na vyjmutí rámků, smetáček a rozpěrák. Na vytáčení medu a medobraní potřebujete odvíčkovací vidličku, cedník na med (dvojitý) a medomet. Medomet není na začátek hned potřeba nový. Můžete si koupit bazarový či si ho jen zapůjčit.

Co obnáší chov včel

Pro chov včel je stěžejní výběr vhodného stanoviště, kam jejich obydlí umístíte. V okolí by mělo být co největší množství rostlin, které budou moc včely opylovat, a to asi do vzdálenosti 5 kilometrů, zároveň by zde mělo být co nejvíce různých druhů rostlin – květin, keřů i stromů.

Jak dlouho žije včelí matka

Včelí matka měří 20 – 25 mm a její váha se pohybuje 180 – 260 mg. Dožívá se 3 – 5 let a v době největšího rozvoje včelstva naklade za den okolo 2000 vajíček, což je téměř dvojnásobek její vlastní váhy.

Jak jsou včely užitečné

Význam včel nespočívá jen v tom, že produkují biologicky cenné a lidskému zdraví prospěšné látky – med, pyl, propolis, mateří kašičku, včelí jed a vosk, ale hlavně v tom, že monitorují kvalitu životního prostředí a zabezpečují až z 97 % opylení kulturních plodin a volně rostoucí vegetace.