Jak se starat o okrasné trávy?

Kdy se Zastřihává okrasná tráva

Okrasné trávy vypadají pěkně i během zimy, díky čemuž se využívají v celoročně atraktivních zahradách, a stříhají se proto až na jaře, kdy jim začínají rašit mladé listy. Pokud byste ale tento termín nedodrželi, můžete staré listy trav odstranit i později.

Jak svázat okrasnou trávu na zimu

Okrasné trávy

Jejich zazimování je velmi jednoduché – postačí pokud celý trs trávy svážete provazem dohromady, aby vznikl pomyslný snop. Na jaro pak stačí tento snop těsně nad zemí seříznout a vyhodit, nebo vložit do kompostu. Platí pravidlo – okrasné trávy nestříháme na podzim, ale vždy až na jaro!

Jak pěstovat okrasnou trávu

Okrasné trávy pěstování

Aby si okrasné trávy zachovaly přirozený vzrůst, pěkný vzhled a zejména typické zbarvení listů, je třeba je vysazovat podle osobitých požadavků buď na slunečná místa nebo do polostínu, vždy raději do chudší propustné půdy, případně s příměsí říčního písku.
Archiv

Jak ostříhat okrasné trávy

Nestříháme traviny jako je ovsíř, ostřice, metlice nebo smělek s kostřavou. Tyto traviny jen očistěte od suchých částí, ale nůžky na ně nepoužijete. Ořez se týká travin, které se nazývají jako takzvané opadavé neboli zatahující. Tyto trávy musíme zastřihnout, a to do výšky asi deseti až patnácti centimetrů nad zemí.

Čím hnojit okrasné traviny

Dobře rostou, pokud jim v sezóně dopřejete hnojivo bohaté na dusík – zvláště velké a mohutné druhy potřebují výživu. Ideální je kopřivový zákvas, který připravíte doma, nic vás nestojí a prospívá nejen rostlinám, ale i půdě.

Kdy začínají růst okrasné trávy

Okrasné trávy jsou pro zahradníka skvělým pomocníkem, který se hodí do městské, lesní, květinové i celoročně efektní zahrady. Ačkoliv začínají rašit poměrně pozdě na jaře, jejich doba přichází v plném létě, na podzim a dokonce i v zimě.

Proč se svazuje tráva

Před příchodem zimy

Sníh by je rozlomil a vlhkost by dokonala zkázu hnití nebo vzniklý led by roztrhl kořeny. Proto trávy svazujeme do snopů nebo do panáků jako obilí. V podstatě na stéblech již pěstitelsky nezáleží – na jaře vyrostou nové, jde o dekoraci a ochranu rostliny.

Jak rychle rostou okrasné trávy

Vysadíte-li ozdobné trávy během léta, nijak to nevadí, jen už nestihnou do konce sezóny plně představit svou krásu, takže toho pravého wow efektu se dočkáte až příští rok. Jde sice o suchomilné rostliny, přesto si bezprostředně po výsadbě zvýšenou péči zaslouží.

Proč nekvetou okrasné trávy

Kosatce potřebují prostor, slunce a málo dusíku. Pokud jste si jisti, že půda na záhonech má dostatek vápníku ani není utužená, zvažte, jestli mají rostliny dostatek slunce – kosatce bradaté by ho měly mít k dispozici asi tři čtvrtiny dne. Bohatost kvetení také klesá, když jsou hlízy vysazeny hustě u sebe.

Kdy hnojit okrasné trávy

Hnojení trávy v pozdním létě a na podzim

Cílem podzimního hnojení není obnovit sytou zeleň trávy, ale připravit ji na zimu a dodat jí živiny na několikatýdenní období růstu před zimní dormancí. Díky podzimnímu přihnojení si trávník před příchodem zimy posílí kořeny a na jaře snadno nastartuje růst.

Jak hnojit okrasnou travu

Většina okrasných trav není nijak zvláště náročná na dodatečné hnojení a nebývá ani častým terčem chorob a škůdců. Jediné, co je nutné provádět opravdu každý rok, je řez odumřelých částí rostliny. Rozhodně se do této práce nepouštějte na podzim nebo těsně před zimou.

Co vysadit na okrasnou zahradu

Do malé okrasné zahrady se hodí například převislý habr, japonský javor, zakrslé borovice nebo magnolie, které nádherně kvetou. Středně velké rostliny a keříčky – tyto rostliny měly tvořit tzv. střední patro okrasné zahrady. Vysadit můžete například aksamitník, plamenky nebo hvozdíky.

Čím hnojit okrasné trávy

Dobře rostou, pokud jim v sezóně dopřejete hnojivo bohaté na dusík – zvláště velké a mohutné druhy potřebují výživu. Ideální je kopřivový zákvas, který připravíte doma, nic vás nestojí a prospívá nejen rostlinám, ale i půdě.

Jak se množí okrasné trávy

Jak postupovatVyryjte trs z půdy.Z kořenů odstraňte co nejvíce zeminy.Trs ručně nebo pomocí lopatky, rycích vidlí, rýče nebo nože rozdělte na menší dceřinné rostliny.Zkraťte dlouhé kořeny, ty špatné odstraňte.Vzniklé trsy zasaďte do kontejnerů s propustnou hlinitopísčitou půdou nebo na zahradu do stínu.

Kdy se přesazují okrasné trávy

Přelom zimy a jara je ta správná doba pro přesazování a také dělení travin. Některé vysoké druhy tvoří velmi pevné trsy, které neodkopnete motyčkou nebo rýčem, proto na ně bez obav použijte sekeru nebo mačetu. Ozdobnici či kortadérii tím neublížíte, poškodit je můžete spíš dlouhými pokusy o dělení motyčkou.

Kdy zakládat okrasnou zahradu

Zakládání zahrady není rozhodně otázkou pouze jara nebo podzimu, vyjma chladné zimy s teplotami hluboko pod nulou nebo se sněhovou nadílkou lze zakládat zahradu kdykoliv, naopak zimní období je ideální pro zpracování projektu, protože máte čas vše si do jara promyslet.

Jaké rostliny do okrasné zahrady

Vhodné jsou například tyto rostliny: katalpa (Catalpa), muchovník (Amelanchier), dřišťál (Berberis), levandule (Lavandula), šanta (Nepeta), šalvěj (Salvia), liliochvostec (Eremurus), krásnoočko (Coreopsis), flox (Phlox ), mateřídouška (Thymus), letničky, okrasné jabloně (Malus), bříza (Betula), mochna (Potentilla), …

Kdy přesadit okrasné trávy

Přelom zimy a jara je ta správná doba pro přesazování a také dělení travin. Některé vysoké druhy tvoří velmi pevné trsy, které neodkopnete motyčkou nebo rýčem, proto na ně bez obav použijte sekeru nebo mačetu. Ozdobnici či kortadérii tím neublížíte, poškodit je můžete spíš dlouhými pokusy o dělení motyčkou.

Jak pestovat okrasnou travu v květináči

Pokud vysazujete rostliny do květináče, přimíchejte do půdy směs kompostu a perlitu, aby kořeny netrpěly nadměrnou vlhkostí a neuhnívaly. Vždy platí, že zaléváme pouze, když je povrch půdy suchý. Nesmíme zapomenout ani na pravidelné přihnojování, jak v květináči, tak rostliny vysazené přímo v záhonu.

Jak změnit zahradu

Chcete-li změnit kategorii využití tím, že na dosavadním poli vytvoříte sad či zahradu, je třeba podat žádost o vydání rozhodnutí o změně využití území na stavební úřad. Také bude v tomto případě zřejmě nutné pozemek vyjmout ze zemědělského půdního fondu.

Jak založit bezúdržbový záhon

Na okrajích budoucího záhonu textilii vyvedeme až na povrch a zajistíme ji vhodným okrajem (dřevěným, kamenným). Vznikne tak vanička, do které plevele nebudou mít přístup. Větrem zavátá semena se uchytí jen výjimečně. Záhon naplníme směsí zeminy obohacené trochou kompostu a hrubým pískem či keramzitem.

Co se dává pod mulčovací kůru

Mulčovací kůra je přírodní materiál. Pokud pod mulč dáte netkanou textilii, prakticky tím zabráníte prorůstání případného plevele. A ta organická hmota jako taková se vám tolik neztrácí.

Kdy založit záhon

Ideální je začít s přípravou nových záhonů již na podzim, ale ani na jaře není pozdě. Kromě zimy jej vlastně můžeme připravit kdykoli. Jarní přípravu nových záhonů pak co nejvíce uspíšíme, abychom mohli včas vysévat a vysazovat. Nejlepší je začít s přípravou záhonu již ve chvíli, kdy země není zmrzlá.

Jak založit záhon s mulčovací kůrou

Pokud textilii použijete, stačí menší vrstva kůry, cca 10 cm. Navrstvěte 10-15 cm kůry na záhon s položenou mulčovací textilií. První vrstvu aplikujte silnější, protože kůra po určité době seschne a zároveň také slehne a tlí. U stromků vrstvěte 15 cm, aby se kolem nich lépe udrželo vlhké prostředí.

Jak casto menit mulčovací kůru

První vrstva mulčovací kůry se aplikuje vždy silnější kvůli rozkladu materiálu (min. 15 cm), menší vrstvy již pak aplikujeme při dosypávání mulče. Podle druhu mulčovací kůry je třeba doplnit materiál jednou za 1 až 4 roky. Ideální je samozřejmě kůra, která se rozkládá co nejpomaleji.