Jak se starat o Okrasny česnek?

Kdy stříhat okrasný česnek

Okrasné česneky jsou kromě svého dekorativního vzhledu v záhonech vhodné také k řezu, a to jak ve stavu barevného květu, tak i po odkvětu, kdy vytvoří zelené semeníky. Využitelná jsou také zcela seschlá květenství, ale je třeba si dát pozor na poměrně velké množství vypadávajících semínek.

Jak hluboko sázet okrasný česnek

Výsadba cibulek okrasných česneků probíhá do důlků o hloubce 5 až 15 cm podle velikosti sadbového materiálu. Měli byste vybírat kypřejší substrát nebo písčitohlinitou půdu.
Archiv

Jak sušit okrasný česnek

Pro dokonalé uschnutí zvolte suché místo, kde květy česneku zavěste směrem dolů. Usušit je můžete také za pomoci silikagelu. Schnoucí listy česneku sice ztrácejí svoji krásu, ale z rostliny je neodstraňujte, protože byste ji tak zbytečně oslabili.
Archiv

Kdy přesadit okrasný česnek

Cibule česneků sázíme do hloubky 5 – 25 cm, záleží na velikosti dané odrůdy. Jelikož je česnek mrazuvzdorný, lze po odkvětu nechat jeho cibulky v zemi a to až několik let na jednom místě. V případě potřeby přesazujeme česnek až po zatažení listů.

Jak se množí okrasný česnek

Množíme na podzim dělením bohatých trsů. Dalším způsobem množení je dělením, dceřinných cibulek. Sadba: Cibule vysazujeme na slunné stanoviště vždy na podzim od září do listopadu.

Jak se Rozmnozuje Okrasny česnek

Množení Většina druhů okrasných česneků se snadno množí semeny, které se vytváří po odkvětu na podzim. Také se snadno rozmnožuje dceřinými cibulkami, které se tvoří kolem mateřské cibule.. Pokud okrasnému česneku vyhovuje stanoviště, rychle se šíří samovolným dělením cibulek.

Čím hnojit okrasný česnek

Lze také hnojit kompostem, močůvkou nebo použít zelené hnojení. Z průmyslově vyráběných hnojiv lze použít kombinovaná hnojiva s obsahem síry. Hnojiva vybíráme také s jeho nízkým obsahem chloru, který česnek nemá rád.

Jak dlouho nechat schnout česnek

Důležité je, aby kolem nich cirkuloval vzduch. Nikdy česnek neumisťujte na přímé slunce, zhoršila by se jeho chuť. Pokud bude příznivé počasí, počítejte s tím, že bude česnek schnout přibližně měsíc.

Kdy roste okrasný česnek

Krásný v každém detailu

Okrasný česnek (Allium) nakvétá od konce května do června (některé druhy až do srpna). Kulovitá květenství trůní na vysokých, štíhlých, bezlistých stoncích. Často se zdá, jako by se nad záhonem vznášela.

Jak na pěstování česneku

Česnek vysazujte na teplé, slunné a vzdušné stanoviště do písčitohlinité nebo hlubší hlinité půdy. Celý stroužek by měl být skryt v půdě. Ideální je sázet česnek tak, aby ještě dobře zakořenil, ale nadzemní část začala růst až na jaře. Lépe je česnek sázet v prosinci než v září!

Kdy a čím hnojit česnek

První hnojení česneku tedy provádíme při přípravě půdy před výsadbou. Pokud jsme vysazovali česnek na podzim, opakujeme hnojení Hnojíčkem v jarním období . Následně je možné přihnojovat podle potřeby . Poslední přihnojení se doporučuje asi čtyři týdny před sklizní .

Jak zalévat česnek

V suchých dnech lze záhony zalévat až jednou za pět dní, přičemž půda by měla být navlhčena do hloubky 20 centimetrů. V dešti není třeba postup provádět, jinak to pouze negativně ovlivní stav ovoce. Zahradníci doporučují vzít v úvahu skutečnost, že záhony by měly být neustále vlhké, ale ne vlhké.

Kdy odstranit květy česneku

Pro sklizeň jsou však tyto květy kulovitého tvaru nežádoucí a měly by se co nejdříve odstraňovat – buď vylamováním nebo za pomoci nůžek stříháním. Pokud byste česnek nechal vykvést, následná úroda bude podstatně nižší (drobnější paličky a stroužky). Květy česneku tedy doporučujeme odstraňovat ihned, jakmile se objeví.

Jak se váže česnek na sušení

Základem pro dlouhodobé skladování česneku je jeho včasné sklizení a správné usušení. Vytažené rostliny nezbavujte natě, jen hlavičky česneku očistěte od zeminy, provázkem je svažte po 10–15 kusech a svazky pak zavěste na suché, stinné a vzdušné místo.

Jak často se má zalévat česnek

V suchých dnech lze záhony zalévat až jednou za pět dní, přičemž půda by měla být navlhčena do hloubky 20 centimetrů. V dešti není třeba postup provádět, jinak to pouze negativně ovlivní stav ovoce. Zahradníci doporučují vzít v úvahu skutečnost, že záhony by měly být neustále vlhké, ale ne vlhké.

Co potřebuje česnek

Pro česnek je ideální slunné stanoviště, kde proudí vzduch. Potřebuje teplo a vyživenou a dobře propustnou půdu. Důkladně ji zpracujte, aby byla jemná a kyprá. Chcete-li mít vlastní česnek po celý rok, vysaďte část sadby koncem podzimu a další koncem zimy.

Jaké hnojivo použít na česnek

Přednost mají hnojiva s draslíkem ve formě síranu draselného, jelikož síru potřebuje česnek pro tvorbu silic. Mezi kvalitní výrobky patří například Síran draselný Forestina. Doporučit tedy můžeme Cererit, naopak méně vhodné je NPK, které obsahuje draslík ve formě chloridu draselného.

Co žere česnek

Choroby a škůdci česnekuBílá sklerociová hniloba. Původcem sklerociové hniloby je houba Sclerotium cepivorum.Drátovci.Fuzáriová hniloba.Háďátko zhoubnéHoubomilka česnekováChřestovníček cibulovýMěkkýši.Modrá hniloba.

Co když česnek kvete

Paličáky právě kvetou – co dělat s květenstvím česneku

Pro maximalizaci úrody česneku je vhodné se tohoto květenství zbavit – ručně je tedy nutné odstranit (odlámat, ostříhat či uříznout – pozor na čistotu nástrojů). Kvetení totiž rostlinu vyčerpává a nemůže investovat tolik potřebnou energii do růstu cibulí.

Co dělat s květy česneku

„Paličáky vytváří květní stvol s květy pacibulkami. Pro jeho růst potřebuje rostlina velké množství energie, což vede k tvorbě menších cibulí a snížení výnosu. Proto je zapotřebí paličáky hlávkovat (odstraňovat květenství).

Jak uvázat cibuli do copů

Při suchém počasí můžeme cibuli nechat dosychat přímo na záhonu. Před deštěm svážeme cibuli do svazků a zavěsíme je do suchého dobře větraného prostoru. Přibližně po měsíci ukroutíme zaschlou nať, oddělíme ušpiněnou slupku. Poté můžeme cibuli svázat do pěkně vyhlížejících copů a třeba přidat i sušené květiny.

Kdy a čím se hnojí česnek

Při přípravě půdy na podzim před výsadbou je podle stavu živin v půdě a dle předplodin možné aplikovat vícesložková hnojiva (NPK, Cererit apod.). Hnojení na jaře je směrováno na dodání dusíku. Ideální je použití ledku vápenatého (15%N) nebo síranu amonného (20%N, dodá i nezbytnou síru) v 3 – 4 dělených dávkách.

Jak poznat špatný česnek

Pokud se česnek začíná kazit, objevují se na něm hnědé flíčky, také může žloutnout (v tomto případě je chuť česneku ostřejší).

Jak a kdy Zaštipovat česnek

Obecně, pokud pěstujete paličák v malém, vylomením nic nezkazíte. Ve velkém se oplatí již zvažovat, jestli se vám do podobné polní práce chce, nebo ne. Pokud se vylamovat rozhodnete, právě červen je tou správnou dobou. Česnek zaštípnete pod pacibulkou a tento výhonek odstraníte.

Jak ošetřovat česnek

Možnosti ochrany. Ošetřují se jen porosty zimního (na podzim sázení) česneku brzy na jaře buď ve formě postřiku nebo zálivky. Postřik je třeba udělat ihned po prvním jarním oteplení nad 10 ° C ao dva týdny ho třeba zopakovat. Zálivka se provádí jen jednou, 14 dnů po prvním zmiňovaném oteplení.