Jak se starat o ostružiny?

Jak ošetřit ostružiny

Abychom jejich plody mohli pohodlně sklízet, je vhodné zkracovat konce hlavních výhonů (prýtů) v pro nás dostupné výšce, tedy obvykle na 2 – 2,5 metru. Jakmile letorosty dosáhnou délky 30 cm, zkrátíme je (nejlépe v červnu) na čtyři až pět listů. Tak se nebudou rostliny nadměrně zahušťovat.
Archiv

Jak stříhat ostružiny na zimu

Dvouleté odplozené výhony po sklizni odumírají, můžeme je tedy už na podzim odřezat těsně u země, nebo je ponecháme ještě přes zimu na drátěnce, aby alespoň částečně chránily před mrazem citlivé mladé prýty, a odřežeme je těsně u země až na jaře. Uvedený řez každoročně opakujeme.

Jak nejlépe pěstovat ostružiny

Pěstování ostružin

Ostružiníky nejlépe prospívají v hlubokých humózních půdách, ale spokojí se i s chudými a kamenitými. Přezimují vcelku bez problému, pokud teplota neklesne pod – 25°C. Beztrnné ostružiny jsou na vymrzání o něco náchylnější, proto je zejména chladných polohách zakrýváme chvojím nebo slámou.

Čím se hnojí ostružiny

Vhodným hnojivem pro ostružiny je Cererit (hnojení je nutné vícekrát během sezóny opakovat), Biomin – maliny a ostružiny (dle návodu) či jiné vhodné k ovocným keřům. Případně k rostlině můžeme každým rokem přidat na jaře kompost. Obecně platí, že rostliny hnojíme především na jaře.

Jak stříhat ostružiny a maliny

Jak provádět řez a střih

Během vegetace odstraňte všechny slabé, přebytečné a suché výhony. Ponechávejte jen 6 až 8 letorostů nahrazujících odplozené dřevo. Nejlépe na podzim, po opadání listí, odřízněte všechny dvouleté výhony úplně u země – jsou to ty, na kterých v létě byly plody.

Jak pěstovat ostružiny na zahradě

Ostružiníky sázíme stejně jako maliníky, tudíž cca 5cm níže než rostly ve školce. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být kolem 0,5m. U plazivých odrůd až 2-3m. Pakliže jsme vysadili ostružiníky plazivé, je vhodné je pěstovat na drátěnce nebo na opoře, kde je vyvazujeme do široce vějířovitého tvaru.

Kdy a jak stříhat ostružiny

Jak stříhat ostružiny na jaře

Na jaře stříháme ostružiník co nejdříve, avšak až tehdy, kdy už nehrozí příliš silné mrazy. Stříháme hlavně odplozené výhony, plody se totiž objevují na výhonech dvouletých. Díky tomu, že výhony, které neplodily, ponecháme, a ty ostatní odstřihneme, se dočkáme bohaté úrody každoročně.

Kdy jsou zralé ostružiny

Zraje od první poloviny srpna až do poloviny září, plody má velmi velké, sladké a aromatické, s pevnou dužninou a dobrou skladovatelností.

Kdy se sbírají ostružiny

Maliny a ostružiny dozrávají od července do září: záleží na tom, o jakou odrůdu se jedná. Dobu sběru poznáte jednoduše podle barvy plodů. U malin bývá ve většině případů narůžovělá, u ostružin černá.

Jakou Hlinu na ostružiny

Výsadba a substrát:

Těžké jílovité a přemokřené půdy rostlině nebudou vůbec svědčit. V předstihu před vyhloubením jámy do půdy zapracujeme dobře rozleželý kompost. Do takto upravené zeminy vyhloubíme jámu o velikosti 30x30x30cm. Ostružiníky sázíme stejně jako maliníky, tudíž cca 5cm níže než rostly ve školce.

Jak vyvázat ostružiny

Ostružiny je možné vyvazovat ke plotu, nebo také na speciální konstrukci, kterou si koupíte nebo vyrobíte. Konstrukce by měla mít silnější rám (boční a horní tyč) a slabší dráty vedené vodorovně. Dráty by měly být od sebe vzdálené cca 20 až 30 cm.

Jak sušit listy ostružiníku

Sušení, sesychací poměr Listy sušíme v tenké vrstvě (6–8 cm) na stinném místě, přičemž je třeba odstraňovat listy zahnědlé nebo nažloutlé. Pokud sušíme teplem umělým, teplota nesmí přesáhnout 50 °C. Listy můžeme před sušením pomačkat, lépe prosychají. Skladujeme v papírových pytlích nebo polypropylenových žocích.

Kdy sbírat listy ostružiníku

Kdy listy maliníku a ostružiníku sbírat Právě větvičky a listy patří mezi nejzdravější části rostliny, a to jak v případě maliníku, tak v případě ostružiníku. Listy můžeme sbírat od dubna do konce září, nejlépe ovšem do doby, než keř vykvete.

Kdy začne plodit Ostruziny

Ostružiny vstupují do plodnosti zpravidla ve druhém roce po výsadbě, následně rodí většinou pravidelně. Plody sklízíme v létě, dozrávají postupně 2–7 týdnů. Plody černé barvy, jsou velmi šťavnaté se sladkokyselou chutí.