Jak se starat o pórek?

Jak dlouho roste pórek

Vegetační doba pórku se pohybuje mezi 150 a 200 dny. Je tedy dobré ho v domácích podmínkách od února do března předpěstovat a na záhon vysazovat sazeničky v dubnu.

Kdy zakrýt pórek

Agrotechnická opatření Je doporučeno zakrývat pórek sítěmi, jakmile se mouchy podzimní generace vylíhnou a zakopat jakékoliv zbytky rostlin obsahující kukly tak hluboko, jak je to jen možné do půdy. Silně napadené rostliny je důležité odstranit z porostu i ze skladu a nekompostovat je.

Kdy přesadit pórek

Ideální je předpěstování v domácím truhlíku, kdo takovou možnost nemá, může pór vysévat na záhon a později ho přesadit – cca do poloviny května. Kdo si chce předpěstovat jarní sklizeň, tomu stačí vysévat koncem dubna a sadbu uskutečnit až v červnu nebo počátkem července.

Jak je zdravý pórek

Proč je pórek zdravý Pórek obsahuje biologicky vysoce hodnotné bílkoviny, vzácný vitamin B1 a zejména velice mnoho vitaminu C. Vedle hořčičných olejů poskytuje železo, hořčík, draslík a fosfor – vše, co potřebuje dítě k růstu a starší lidé ke stabilizaci kostí.

Kde pestovat pórek

Sadbu vysazujeme do řádků vzdálených 30 cm, v řádku 15 cm pro letní pórek a 15–20 cm pro pór zimní. Zkrátíme kořeny i nadzemní zelenou část a sazeničky vysadíme hlouběji do nejméně 10 centimetrů hlubokých rýh nebo kolíkem vyhloubených důlků. Po výsadbě sazenice vydatně zalijeme, pór potřebuje dostatek vláhy.

Proč kvete pórek

Otázka: Co mám dělat, když začíná pórek kvést Odpověď: Pór (pórek) je dvouletá rostlina. Jakmile začne na jaře znovu růst, začíná se vytvářet květní stvol a snižuje se jeho kvalita.

Co sázet po pórku

Pórku se skvěle daří v sousedství brokolice, zelí a celeru. Mezi vyšší zeleninou má tendenci se pěkně vytáhnout a vybělit. Dobře roste také mezi jahodami a saláty.

Jak vysévat pórek

Semena vyséváme od poloviny února do truhlíků nebo od dubna přímo do řádků a později sazenice vyjednotíme na vzdálenost asi 15 centimetrů. Předpěstované sazenice vysazujeme do hlubší rýhy. Přesadíme je v době, kdy jsou silné jako tužka, jemné kořeny jim zkrátíme na polovinu a nadzemní listy asi o dvě třetiny.

Jak využít pórek

Využití v kuchyni

Můžeme ho smažit, zapékat, plnit, dusit, nakrájet do polévky, rolád, slaných koláčů, masových směsí, salátů, pomazánek, bramborových či rýžových pokrmů. Oblíbená je pórková polévka nebo zapečený pórek se sýrovou omáčkou .

Jak se zpracovává pórek

Nejsnadněji se připravují kolečka a půlkolečka, ale pórek je možné nakrájet na nudličky i drobné kostičky. Takto nadrobno nakrájený pórek je ideální k zamrazení. Vrchní tmavé listy pórku nevyhazujeme, je v nich ukryto ještě více vitamínů, než v bílé části. Nakrájíme je nadrobno a použijme k masu nebo do polévky.

Jak dlouho vydrží pórek

Při skladování dělá pórku dobře chladno. Při teplotě 0°C by měl vydržet i 2 měsíce a dělá mu dobře i relativně vlhké prostředí 90 až 95%.

Čím hnojit pórek

Pór je náročný na půdu. Tu musíme před výsadbou dobře připravit, především hluboko zkypřit. Vyžaduje vlhčí, středně těžké a hluboké půdy s dostatečnou zásobou vláhy a živin. Snáší dobře hnojení uleželým chlévským hnojem, pěstovat jej proto můžeme jako následnou plodinu po raných košťálovinách, především po květáku.

Jak poznat dobrý pórek

Nejmenší průměr stonku póru uváděného na trh musí být 1 cm. III. jakost bílá část tvoří alespoň čtvrtinu celkové délky, ale pórek může mít i založené květenství a listy se stopami rzivosti. Nevadí ani vady zabarvení.

Čím nahradit pórek

Čím pórek nahraditjarní cibulkou,šalotkou,obyčejnou cibulí (použijte však menší množství, než vyžaduje recept, protože cibule má silnejší chuť než pórek).

Na co použít zelenou část pórku

Zelená je dobrá

Pórek můžete konzumovat celý a překvapivě zelená část obsahuje až dvojnásobek vitaminů oproti bílé části stonku.

Jak se pěstuje pórek

Sadbu vysazujeme do řádků vzdálených 30 cm, v řádku 15 cm pro letní pórek a 15–20 cm pro pór zimní. Zkrátíme kořeny i nadzemní zelenou část a sazeničky vysadíme hlouběji do nejméně 10 centimetrů hlubokých rýh nebo kolíkem vyhloubených důlků. Po výsadbě sazenice vydatně zalijeme, pór potřebuje dostatek vláhy.

Jak zužitkovat pórek

Jemné nudličky z pórku získáte tak, že vezmete vrchní listy pórku, přeložíte je a díky ostrému noži je nakrájíte na tenké nudličky. Vrchní tmavé listy pórku nevyhazujte, je v nich ukryto ještě více vitamínů, než v bílé části. Nakrájejte je na drobno a použijte k masu nebo do polévky.

Jaká část pórku se používá

Pórek můžete konzumovat celý a překvapivě zelená část obsahuje až dvojnásobek vitaminů oproti bílé části stonku. Proto s chutí zpracujte i listy. To platí zejména u křehké jarní odrůdy pórku, určené ke konzumaci za syrova.

Kdy se dává pórek do polévky

Abyste i po 15-20minutovém vaření polévky našli na talíři kousky zeleného pórku, je třeba zelenou část přidat do hrnce až těsně před koncem vaření. Zhruba tři minuty by měly stačit, aby pórek změknul, ale nezačal ještě ztrácet na kráse.

Jak zpracovat pórek na zimu

Kromě mrazáku je dobrým místem uskladnění pórku i sklep a balkon. Pórek je vhodné přendat do krabice, kterou při větších mrazech ještě navíc obalíte vlněnou tkaninou. Takovou teplotu -10 °C by měl pórek v pohodě zvládnout. Další možností, jak pórek zpracovat a uchovat do další sezóny, je sušení.

Jaké koření se dává do polévky

pepř, muškátový květ a oříšek, bobkový list, tymián, hřebíček, zázvor, libeček, petržel, mrkev, celer, pastiňák, nové koření.

Proč se sbírá pěna z vývaru

Když se začne vývar z kostí vařit, začne se objevovat na hladině pěna a drobečky. Nedá se tomu zabránit, a ani nejpomalejší vaření nezpůsobí, že vývar je čistý bez nějakého dalšího zásahu. Té pěně se říká šum, a obsahuje různé aminokyseliny, vysrážené bílkoviny a nečistoty.

Jak zmrazit pórek

Pro lepší zachování barvy a chutě je vhodné před samotným zamražením pórek krátce cca 3 minuty povařit, přecedit a následně ho ponořit do studené vody s ledem, kde ho necháme odstát zhruba 3 minuty. Poté slijeme vodu a pórek rozložíme na tác a necháme proschnout. Pak už stačí jen naplnit do sáčků a nechat zamrazit.

Co přidat do polévky

Vložkami mohou být: Vařená zelenina, vejce tepelně zpracovaná, svítky, celestýnské (fritátové) nudle, sedliny, smažené vložky z vaječného těstíčka, krutony.

Co použít když nemám vývar

Některé polévky jsou proto založené na mléku (kyselka, koprová polévka), jiné uvítají přídavek rajčatového pyré (italské minestronky), další se například spoléhají na čarovnou moc vody z namáčení sušených hub. To vše jsou právoplatné chmaty a polévce opravdu prospějí, pokud není vývar po ruce.