Jak zalévat Šruchu
Šrucha je prostě velice vděčnou kvetoucí letničkou, která od nás nepožaduje žádnou zvláštní péči. Můžete každý měsíc pohnojit tekutým hnojivem, ale nemusíte, na záhonech ji není třeba zalévat vůbec, v truhlících občas trochu.
Archiv
Jak pěstovat Šruchu
Šrucha je typická letnička. Množíme ji výhradně semeny, která vyséváme v březnu až v dubnu v krytých prostorech. Semena klíčí na světle, vysejte je na povrch substrátu a nezasypávejte zeminou. Předpěstování rostlin trvá 6 – 8 týdnů.
Archiv
Jak uchovat Šruchu
Na podzim je možné rostlinu ze záhonu přemístit do květináče a přes zimu ji uchovat na okenním parapetě. Po celou zimu si tak zajistíme bohatý přísun vitamínu C. Listy je vhodné sklízet nejlépe před obdobím květu, později zhořknou. Abychom podpořili nový růst, otrháváme jen nové výhony a spodní listy necháme být.
Jak vypadá šrucha zelná
Co se týče typického vzhledu, šrucha zelná má hladký načervenalý stonek, který dosahuje délky až 40 centimetrů. Z něj poté vyrůstají listy, které jsou střídavě seskupené v lodyhy a stopky. Pokud jde o květy, ty se mohou v závislosti na množství srážek objevit kdykoliv v průběhu roku a bývají až 6 milimetrů široké.
Jak zpracovat šruchu
Uplatnění v kuchyni
Lze ji zpracovat na jednoduchý salát, případně i na sladko, s citrusovými plody, medem a mandlemi. Lze jí také dekorovat, dusit, zapékat v nejrůznějších zeleninových směsích, ozdobit jí pečivo, jednoduše všude, kde bychom pracovali například s rukolou, polníčkem či špenátem, lze použít také šruchu.
Jak se zbavit Šruchy
Patří mezi pozdně jarní dvouděložné plevele. Její likvidace je velmi obtížná. Důležité je nenechat dozrát semena. Dalším možným opatřením proti jejímu šíření je neponechávat po sklizni zeleniny prázdné záhony.
Jak pěstovat Šruchu zelnou
Jak se šrucha zelná pěstuje
V záhonu se vysévá do řádků i na široko. Abychom měli po celou sezónu zásobu stále čerstvých listů a mladé natě, vyséváme šruchu postupně vždy po 4–6 týdnech. Jakmile šrucha začne kvést anebo odkvete, její listy tvrdnou a mění se jejich chuť na ostrou, proto ji sbíráme než vykvete.
Co to je šrucha
Šrucha (Portulaca) je podle současného taxonomického pojetí jediný rod čeledi šruchovité (Portulacaceae) vyšších dvouděložných rostlin z řádu hvozdíkotvaré (Caryophyllales). Jsou to dužnaté byliny s jednoduchými listy a pravidelnými květy. Rod zahrnuje asi 116 druhů a je rozšířen v teplejších oblastech celého světa.
Jak používat Šruchu
Použití: na přípravu čaje, vymačkat šťávu, do salátů, k těstovinám, polévek, jako špenát, dá se kombinovat s rajčaty, tymiánem, dobromyslí, můžeme ji také sušit, na přípravu čaje a tinktury, pro výrobu tinktury lze použít Filatovovu metodu. v teplé kuchyni s ní můžete zacházet stejně jako s listovým špenátem.
Jak zpracovat Šruchu
Uplatnění v kuchyni
Lze ji zpracovat na jednoduchý salát, případně i na sladko, s citrusovými plody, medem a mandlemi. Lze jí také dekorovat, dusit, zapékat v nejrůznějších zeleninových směsích, ozdobit jí pečivo, jednoduše všude, kde bychom pracovali například s rukolou, polníčkem či špenátem, lze použít také šruchu.
Jak zlikvidovat Šruchu zelnou
Patří mezi pozdně jarní dvouděložné plevele. Její likvidace je velmi obtížná. Důležité je nenechat dozrát semena. Dalším možným opatřením proti jejímu šíření je neponechávat po sklizni zeleniny prázdné záhony.
Jak se zbavit Mochny husí
Mochna plazivá
Mochna dokonce úspěšně odolává herbicidům, a tak vám nezbude nic jiné, než se ji snažit všude, kde její lodyha zakořenila, hluboce vypíchnout.
Jak použít ocet na plevel
Mezi nejúčinnější přípravky patří ocet, ze kterého můžeme připravit roztok smíchaný s vodou v poměru 1 : 1 a jednoduše jej postříkat na plevel. Dalším způsobem je použití horké vody, kterou také jednoduše polijete plevel a následně odstraníte.
Jak správně Plít
Půdu napřed načechrejte, pak vytahujte nejdříve velký plevel a potom menší plevel, nejlépe i s kořínky. Důležitý je i čas, kdy plejete. Pokud se rozhodnete plít častěji v kratších intervalech, plevel nebude mít takovou šanci se rozrůst a ve výsledku na záhonech strávíte kratší dobu.
Co zlikviduje plevel
Na zarostlé spáry s octem i solí
Tipů na zalévání či postřik plevele octem najdete spoustu. Můžete použít neředěný kvasný, ale i jablečný (ten si můžete vyrobit i doma). Zálivka se pak udělá z jednoho šálku octa, půl šálku soli a lžičky prostředku na mytí nádobí.
Co použít místo roundupu
V Evropě má zákaz. Na americkém trhu se jmenuje se Phydura. Je to širokospektrální herbicid, který pracuje na biologické bázi.
Kdy se má rýt
Vhodná doba k rytí
Jestliže se nám půda lepí na boty, když po ní chodíme, je příliš vlhká, než aby se s ní pracovalo. Ale neměli bychom rýt ani v létě, kdy je půda nejsušší. Ideální doba na rytí jílovité a hlinité půdy je podzim, zimní mrazy pomohou narušit hroudy na povrchu. Písčité půdy je nejlépe rýt a jaře.
Jak správně rýt
A jdeme na to: Odryjte si první řádek hluboký cca 30 cm. Zeminu házejte za sebe na záhon. Do vzniklé rýhy dejte organické hnojivo, a jdeme rýt další řádku – hlínou z ní zakryjte první rýhu s hnojivem. Řádky nedělejte širší než 25 centimetrů – uvidíte, že i tak je to dřina.
Jak zničit plevel přírodně
Tvrdý alkohol, případně líh (použít se dá technický i lékařský), také pomáhá v boji s plevelem. Obzvlášť s tím, který má dlouhé kořeny. Alkohol kořeny totiž dehydratuje a tím hubí. Postřik vytvoříte smícháním panáka alkoholu s půllitrem vody, případně můžete použít i alkohol neředěný.
Jak udělat domácí Roundup
Smíchejte 300 ml octa 10%, 30 g soli a tři kapky saponátu na mytí nádobí. Množství si vždy poměrově upravte podle toho, zda plánujete stříkat celou zahradu nebo tři truhlíky na balkoně. Všechny ingredience dobře promíchejte, aby se sůl zcela rozpustila.
Jak dlouho vydrží Roundup v zemi
Jak dlouho vydrží Roundup v půdě
Poločas rozpadu glyfosátu v půdě se pohybuje od 3 do 249 dnů. Údaj pochází od ministerstva zemědělství USA.
Jak se správně ryje
Technika rytí
Vyryjeme brázdu přes záhon, vyrytou zem složíme vně na konci záhonu. Další brázdu vyryjeme hned za první a půdu z nové brázdy obracíme do brázdy přední. Opakujeme tento postup, dokud neobrátíme půdu na celém vybraném místě. Půdu z prvního řádku rytí použijeme k zaplnění poslední brázdy.
Jaké hnojivo do záhonu
Nejčastěji se používá kravský nebo koňský. Koňský hnůj je záhřevnější, obsahuje rohovinu a hodí se zejména do těžších půd a pařenišť. Kravský hnůj se zase pomaleji rozkládá. Pokud budete záhony hnojit hnojem, nepoužívejte již vápno, zničili byste dusík.
Jak rychle ZRYT záhon
Za hodinu tak lze zrýt a nakypřit až 800 m2 suché půdy. V promáčené jílovité půdě se hvězdice obalí zeminou a rotavátor ztrácí schopnost pracovat.
Jak na plevel s octem
Nejjednodušší způsob, jak se zbavit otravného plevele, je přelít si ocet do rozprašovače a postříkat jím veškerý plevel, kterého se chcete zbavit. Jednoduše a přírodním způsobem se tak zbavíte trávy vykukující mezi dlaždicemi na terase i otravného plevele v záhonech.