Jak se starat o sazenice melounů?

Jak se Zaštipují meloun

Cukrový meloun se zaštipuje za 3. listem, postranní výhony se pak zaštipují za 5-6listem. Naopak vodní melouny není zaštipovat potřeba.
Archiv

Co potřebuje meloun

Pro pěstování zvolíme místo v závětří, kam svítí celý den slunce. Meloun vodní potřebuje dobře propracovanou a propustnou půdu bohatou na humus a živiny, základem je kompost nebo uzrálý chlévský hnůj. Vyžaduje lehčí půdy hlinitopísčité až hlinité. Naprosto nevhodné jsou půdy těžké, studené a zamokřené.

Kdy je zralý meloun

Pro získání kvalitních plodů se vyplatí výsadba na záhřevné závětrné stanoviště s dostatkem živin . Rostliny se musí pravidelně zalévat vlažnou vodou a přihnojovat. Plody začínáme sklízet koncem srpna a během září.

Proč mi praskl meloun

Praskání plodů je způsobeno nepravidelným přísunem vody rostlině. Nedostatek hořčíku se pozná podle světlých listů s tmavě zelenou žilnatinou. Žloutnutí listů u melounů je projevem nadbytku vody. Rostliny napadají také plži a ptáci.

Jak zalévat meloun

Meloun potřebuje dostatek vody, a tak je vhodné ho zalévat alespoň 2-3x během dne a jednou večer. Nepoužívejte ledovou vodu rovnou z kohoutku nebo z hadice a nechte ji nejdřív nějakou dobu odstát. Pokud pěstujete melouny, věnujte pozornost také předpovědi počasí.

Kam patří meloun

Ano, čtete dobře – meloun je zelenina! Patří do čeledi tykvovitých, podobně jako okurka nebo cuketa. Sladká chuť melounů však neříká nic o tom, že by tyto šťavnaté plody neměly být ovocem. A tak nás melouny pletou podobně jako rajčata, která jsou vlastně ovoce, ale jíme je jako zeleninu.

Jak vyklíčit meloun

Sazeničky se vysazují v květnu, když pomine nebezpečí mrazíků. Půda by měla být obohacená kompostem a tudíž bohatá na humus. Melouny můžete vysadit na mírně vyvýšené kupky zeminy – zajistí dobrý odtok vody od rostliny, která je náchylná k zaznívání krčku, půda se navíc snáze prohřeje. Výhodné jsou i vyvýšené záhony.

Jak poznat Přezrálý meloun

Měl by se ozvat vrzavý zvuk. Meloun je plný vody, takže zralost poznáte i podle toho, že je dostatečně těžký. Ideální je potěžkat si dva přibližně stejně velké melouny a vybrat si ten těžší. Je-li meloun naopak lehký, může to být známkou přezrálosti, kdy už je uvnitř moučný.

Proč žloutne meloun

Přestože meloun vodní potřebuje k růstu dostatek vody, přemokřelá půda je velkým problémem. Kořenům chybí půdní vzduch, nemohou dýchat a to se projevuje žloutnutím listů. Rostliny většinou zastavují růst a pokud se nedostatek nepodaří odstranit, hynou.

Jak často zalévat sazenice melounu

Do každé jamky dejte klidně 2-3 sazenice a s odstupem cca 40 cm od další jamky. Meloun potřebuje dostatek vody, a tak je vhodné ho zalévat alespoň 2-3x během dne a jednou večer. Nepoužívejte ledovou vodu rovnou z kohoutku nebo z hadice a nechte ji nejdřív nějakou dobu odstát.

Jak často zalévat sazenice

8) Sazenice zalévejte 2 – 3 x týdně. Mezi jednotlivými zálivkami nechte substrát v květináči částečně proschnout, pouze tak dosáhnete silné sazenice se zdravými kořeny.

Jak hluboko sázet meloun

Semínka melounu zavrtáme asi 2 cm pod povrch substrátu. Do jednoho kelímku můžeme zasadit 2–3 semínka. Substrátem semínka zahrneme, vše přitlačíme ke dnu a důkladně zvlhčíme.

Jak zasadit sazenici melounu

Sazenice pravokořenných melounů vysazujeme do sponu přibližně 1,5 x 1m. Ty také můžeme vysazovat i po 2 – 3 sazenicích. Roubované melouny potřebují spon minimálně 2 x 2 m. Sazenice neroubovaných melounů můžeme zasypat zeminou až po děložní lístky.

Jak má znít meloun

Dobrý meloun má při poklepu plný, takový kovový zvuk, meloun by měl znít skoro jako zvon v kostele. Určitě bychom ho neměli hodnotit jen podle barvy. Barva slupky o jeho zralosti moc nenapoví. Správně by slupka při doteku prsty neměla být poddajná, ale pevná a tuhá.

Který meloun je nejlepší

První věc, na kterou se při výběru melounu soustředíme je neporušená slupka. Meloun by neměl mít na sobě žádné otlačeniny, praskliny, měkká místa nebo plesnivé skvrny. Slupka by měla mít matný vzhled. Lesklý meloun ještě není úplně zralý.

Čím hnojit meloun

Důležitou složkou při pěstování melounů je hnojení. Hnojíme tak, že již na podzim zaryjeme do půdy zralý kompost, nebo chlévskou mrvu.

Čím se hnojí meloun

Důležitou složkou při pěstování melounů je hnojení. Hnojíme tak, že již na podzim zaryjeme do půdy zralý kompost, nebo chlévskou mrvu.

Jak na silné sazenice

Zredukovat vytahování lze buď rozsázením sazenic dál od sebe, případně jejich přemístěním do skleníku či pařeniště, kde je světla dost. Nebo snížením teploty směrem k 18°C. Doma můžeme přemístit sazenice do nejchladnější místnosti.

Kde mít sazenice rajcat

Rajčata mají rády propustnou dobře prohnojenou půdu a proudění vzduchu, ovšem ne průvan. Spolu s okurkami a paprikami patří do první trati, to znamená mezi nejhladovější zeleninu vůbec. Nezapomeňte je přihnojit kvalitním organickým hnojivem až půjdou do květu a později také průběžně při tvorbě a dozrávání plodů.

Kde pěstovat meloun

Venkovní pěstování můžete zkusit jen v nejteplejších oblastech země. Ve středních a vyšších polohách vypěstujete melouny pouze ve skleníku. Pozemek, který vyberete, by měl být na slunném místě, nejlépe nasměrován k jihu. S přípravou půdy začněte již na podzim.

Jak poznat zdravý meloun

Meloun by neměl mít na sobě žádné otlačeniny, praskliny, měkká místa nebo plesnivé skvrny. Slupka by měla mít matný vzhled. Lesklý meloun ještě není úplně zralý.

Jakou teplotu snese meloun

Vodní meloun je zelenina s vysokými nároky na teplo, světlo a vodu. Osivo začíná klíčit při teplotě půdy 12–15oC, optimální teplota pro růst a zdárný vývoj rostlin je 28oC.

Jak často hnojit meloun

Hnojení Někteří pěstitelé vysazují melouny přímo na kompost. Během růstu a v období kvetení a plození je ideální pravidelné přihnojování v zálivce. Jako účinné se doporučuje jednou za týden do zálivky naředit patřičné množství hnojiva na rajčata.

Proč se vytahují sazenice

Doma za oknem mají sazenice k dispozici světlo z maximálně 50% oblohy. Proto se natahují ke zdroji. Podobně, přehuštěné sazenice se vytahují ke světlu ve vzájemném konkurenčním boji o zdroj energie.

Co dělat aby se sazenice Nevytahovaly

Co dělat, aby se sazenice nevytahovalyNeuspěchejte výsev. Sazenice potřebují od chvíle, kdy vykouknou nad zem, světlo.Sadbovače dejte na nejsvětlejší místo v bytě Jo, hodně se toho točí kolem světla.Světlo znásobte.Pohrajte si s teplem.Pozor na moc hustý výsev.Nepřehnojte je.