Jak se starat o stůl z masivu?

Čím ošetřit stůl z masivu

Olejem se většinou ošetřují hodnotnější kusy nábytku, například z masivu. Napouštěcí olej se při aplikaci vpije do materiálu a chrání ho hlavně proti vodě a nečistotám. Olejem napustíte vnější vrstvu dřeva a uzavřete v něm póry. Ošetření olejem navíc zachová přirozenou kresbu dřeva a zvýrazní jeho přírodní charakter.

Čím oživit dřevěný stůl

Smíchejte v nádobce 3 díly olivového oleje a 1 díl octa, citronové šťávy dejte cca 2 díly. Použijte rozprašovač a směs naneste v aerosolu na povrch nábytku. Přetřete suchým hadříkem a vyleštěte. Ocet nebo citronová šťáva dřevo vyčistí, olej jej ošetří.

Jak se starat o dřevěný stůl

Alespoň jednou týdně proto setřete prach vlhkým, ideálně bavlněným nebo mikrovláknovým hadrem a vyhněte se různým zaručeným přípravkům. Ty mohou obsahovat silikon, který může narušit povrch masivu. Místo toho použijte vosky na dřevo. Jedním hadříkem naneste vosk, druhým čistým pak povrch stolu vyleštěte.
Archiv

Jak zrenovovat starý stůl

Nejprve musíme z dřevěného stolu odstranit starý lak. K tomu použijeme brusku, případně i horkovzdušnou pistoli, která lak dokonale odstraní. Pokud si všimneme prasklin, děr, či jiných nedokonalostí, tak použijeme tmel, který necháme zaschnout. Nyní dřevěný stůl zbrousíme dohladka a oprášíme od nečistot.

Čím natřít stůl z masivu

Pokud uvažujete o nátěru na jídelní nebo barové stoly neváhejte použít výrobek OSMO Top olej. Tento olejovo-voskový nátěr zachová Vaše dřevo přirozeně přírodní a navíc máte naprostou jistotu, že tento výrobek má veškerou certifikaci na styk s potravinami.

Čím natřít nábytek z masivu

Správné nátěry

Pod světlé odstíny je vhodné použít základní barvu na dřevo Balakryl Základ. U ostatních barevných odstínů můžeme použít rovnou univerzální barvu Balakryl Uni Mat nebo Lesk ve 2–3 vrstvách. Velmi výhodné je přetření Balakrylu Uni Mat ještě bezbarvým interiérovým lakem Balakryl Sportakryl Mat.

Jak umýt dřevěný stůl

Jak čistit dřevěný nábytek

Chcete-li to provést, namočte hadřík, který nepouští vlákna, do jemného mýdla nebo saponátu rozpuštěného ve vodě, vyždímejte hadřík téměř do sucha a oblast otřete. Opláchněte a ihned osušte čistým, měkkým hadříkem.

Jak zrenovovat stůl

nejprve je nutné odstranit staré nátěry laku a barvy (smirkovým papírem, bruskou nebo speciálními prostředky, případně může přijít vhod i horkovzdušná pistole) následně přichází na řadu odstranění nerovností zabroušením, škrábance a rýhy se opraví tmelem. po zaschnutí tmelu je nutné stůl očistit od veškerého prachu.

Jak obnovit stůl

Nejjednodušší a nejdostupnější metodou je obrousit povrch smirkovým papírem. Na začátku použijeme hrubější typ pro zarovnání hlubších nerovností a později jemný pro dokonalé vyrovnání povrchu. Další možností je použití (pokud to povrchu neuškodí) odstraňovače starých nátěrů.

Čím nalakovat stůl

Pro povrchovou úpravu můžete zvolit vodouředitelný nátěr nebo třeba polyuretanové laky. U vodouředitelných laků počítejte s pomalejším schnutím a větším rizikem spadu nečistot do nalakované plochy a zároveň s nižší odolností povrchu.

Jak natřít stůl

Nátěr se provádí většinou štětcem na dobře odmaštěný, suchý a mírně zdrsněný povrch. Pro nátěr je zde vhodné použít kombinaci jednoho až dvou nátěrů univerzální barvy a jednoho až dvou nátěrů bezbarvého interiérového laku. Takto ošetřený nábytek by vám měl posloužit opět několik let.

Jak leštit dřevo

Použít můžeme některou z olejových politur či oživovacích olejů na dřevo nebo jiné prostředky (často i ve spreji), které jsou k ošetření olejem natřeného dřeva určeny. Johnstone's nabízí například Teak Oil, což je směs modifikovaných přírodních olejů a vosků.

Jak vyčistit skvrny od vody na dřevě

Aby to vše fungovalo, smíchejte v malé misce dva díly octu s dvěma díly olivového oleje. Namočte do směsi čistý bavlněný hadřík a potírejte jím skvrnu krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček, dokud nezmizí. Ocet ve směsi působí jako odstraňovač skvrn a olej zase jako leštidlo.

Jak opravit odřený stůl

Káva nepovzbudí jenom vás, ale oživí i odřený nábytek. Smíchejte několik lžic mleté kávy s horkou vodou, v takovém poměru, aby vám vznikla hustá pasta. Pokud je barva vašeho nábytku do červena, tak do pasty přidejte trošku jódu. Patu naneste na poškozené místo, nechte působit a následně jemně setřete vlhkým hadříkem.

Jak nalakovat stůl

Lak můžete nanášet za pomocí štětce či válečků, ale nejkvalitnější povrchové úpravy dosáhnete stříkáním pistolí. Na stolové desky je ideální nanést 3 vrstvy laku, tím docílíte kvalitního povrchu. Pro povrchovou úpravu můžete zvolit vodouředitelný nátěr nebo třeba polyuretanové laky.

Jak správně leštit

Leštěnku nanášíme na lak malou jemnou houbičkou nebo utěrkou z mikrovlákna krouživými pohyby. Necháme lehce zavadnout a poté rozleštíme čistou utěrkou z mikrovlákna. Tak vrátíme vozu lesk a perfektní vzhled. Postupujeme po malých částech, aby leštěnka na laku úplně nezasychala.

Jak vyčistit starou dřevěnou podlahu

Peroxid vodíku – funguje na mastné skvrny. Jedlá soda – na olejovou skvrnu aplikujte jedlou sodu či sůl a poté omyjte jarovou vodou. Líh – použijte na skvrny od asfaltu, podrážek, sazí i na čištění mastných skvrn; zředěný vodou v poměru 1:1 bude účinný i na skvrny od rtěnek, tuše či fixek.

Jak dostat inkoust ze dřeva

Na skvrny od inkoustu je třeba nasypat sůl, vysát a skvrny očistit kyselinou citronovou. Nakonec podlahu umyjeme vodou se saponátem a poté čistou vodou.

Jak používat leštičku

Na leštičce nastavte nejnižší rychlost a postupně si s její pomocí rozneste pastu po ploše, kterou budete leštit. Vymezujte si spíše menší plochy o rozměrech cca 40 x 40 cm. Pak už jen postupně zvyšujte rychlost. Držte se v rozmezí rychlostí 4 až 6.

Jak vyhladit lak

Pokud se vám povedlo poškodit lak na větší ploše, nejspíš bude potřeba lak rozleštit. Na to jsou určené brusné pasty (barevné i bezbarvé) se speciálními částečkami. Ty vyhladí povrch a odstraní nečistotu, šmouhy i škrábance. Brusná pasta se používá pro ruční leštění i pro leštičky.

Jaký mop na dřevěnou podlahu

Mop na dřevěnou podlahu

Ideální mop je plochý a disponuje hadříkem z mikrovlákna. Parkety stírejte skoro suchým mopem a není na škodu využít speciální leštící přípravek na dřevěné podlahy, který se postará o lesk. Nepoužívejte příliš agresivní mycí saponáty, které by mohly podlahu poškodit.

Co na podlahu aby neklouzala

Profesionální vosky vydrží na podlaze dlouho a jsou bezpečné pro použití i do míst, kde je nutné, aby podlaha neklouzala. Ideální je jejich použití i do míst jako jsou nemocnice (chrání podlahu proti dezinfekcím), chodby, sportovní haly.

Jak odstranit zaschlý inkoust

Zaschlou skvrnu nejdříve pokapejte vodou a po chvíli přebytečnou vlhkost odsajte savým papírem. Místo, kde byla skvrna, pak pečlivě vyčistěte běžným pracím prostředkem, dokud se skvrna neotlačí. Následně použijte kyselinu citronovou či šťávu z citronu. Potom opět pečlivě vyčistěte běžným pracím prostředkem.

Jak vyčistit zčernalé dřevo

Aplikace napouštědla: nejdříve očistíme povrch dřeva, odstraníme původní nátěr (broušením nebo použitím odstraňovače nátěrů). Na připravený podklad nanášíme napouštědlo štětcem, 1 až 2 vrstvy v závislosti na savosti podkladu.

Jak leštit tempem

Tempo roztírejte na karoserii v tenké vrstvě krouživými pohyby molitanovou houbou. Po krátkém zaschnutí rozleštěte suchým flanelem. Nepracujte na slunci! Po práci si umyjte ruce a ošetřete pokožku regeneračním krémem.