Kdy nejlépe sázet trvalky
Sázení na podzim
Záleží na počasí, ale až do poloviny listopadu bývá půda stále přístupná k rytí a sázení rostlin. Toto období je pro výsadbu trvalek nejlepší. Rostliny mají čas zakořenit a na jaře se už plně věnují své nadzemní části.
Jak se starat o Trvalkovy záhon
Na jaře byste měli trvalkový záhon zbavit listí a ostříhat zmrzlá květenství a zmrzlé listy. U vysokých trvalek seřízněte výhon z minulého roku až po zem; spodní listy ponechejte. Je důležité, aby seschlé výhony z minulého roku nebránily v růstu čerstvým, mladým výhonkům.
Jak často hnojit trvalky
Kromě toho je důležité pamatovat na to, že trvalky potřebují pravidelné hnojení po celou sezónu. Pokud používáte organická hnojiva, doporučuje se aplikovat je jednou za rok v raném jarním období. Pokud používáte syntetická hnojiva, můžete je aplikovat v průběhu sezóny podle potřeby svých rostlin.
Čím hnojit trvalky na jaře
Aby mohly tyto nároky splnit, potřebují dostatek živin. Poprvé trvalky přihnojte počátkem března, kdy jsou všechny rostliny seříznuté a záhony zbavené plevele. Vhodný je kompost nebo dlouhodobě působící organo-minerální hnojivo.
Jakou zeminu na trvalky
humusovitá půda, hluboká a bohatá na živiny.povrch zeminy udržujte rytím a mulčováním v provzdušněném stavu.kombinace hlavních a doplňkových trvalek ve skupinkách.slunné místo.
Jakou Hlinu na trvalky
Čím větší, tím lepší Velké nádoby snáze udrží stabilní vlhkost substrátu a poskytnou dostatek prostoru kořenům. Většině trvalek stačí běžný zahradnický substrát, případně doplněný trochou hrubšího písku, kompostu nebo ornice.
Čím mulčovat trvalky
Dekorativní kůra
Kůra patří mezi nejčastější druhy mulče v okrasných zahradách, mulčují se jí dřeviny i trvalky. K bujně rostoucím dřevinám volíme hrubou frakci, do trvalek je vhodnější jemněji podrcená kůra. Materiál vždy odebíráme z dobře ověřených zdrojů, což poznáme třeba tak, že kvalitní kůrový mulč nádherně voní.
Kam zasadit trvalky
Nároky trvalek se liší druh od druhu. Skalničkám přidejte jemnou kamennou drť, jiné trvalky uvítají substrát obohacený o písek nebo perlit, další vyžadují hlubší humózní půdu. Obecně platí, že trvalkám nesvědčí jílovité půdy. V nevhodném substrátu často nekvetou a nedaří se jim dobře.
Kdy začít na jaře hnojit
První přihnojení proveďte během rašení stromů, druhé po odkvětu, třetí až po červnovém opadnutí části nasazených plodů. Hnojili jste už na podzim Pak je první jarní hnojení zbytečné. Pokud nechcete hnojit tak často, stačí jednou, ale pořádně na jaře nebo na podzim.
Kdy odstranit Chvoji že záhonů
Jakmile se trochu oteplí, sundejte ze záhonů větve a listí, chránicí trvalky a choulostivé keře před zimou. Výhony nebo i poupata cibulovin krytem nesmějí prorůst, pak byste je snadno mohli vytrhnout.
Jak připravit záhon na trvalky
Před výsadbou trvalek pečlivě zbavte záhon plevelu a větví. Zryjte záhon rýčem. Případné hroudy zeminy při rytí rozbijte rýčem na drobné kousky a uhlaďte zeminu následně hráběmi. Abyste zabránili vyklíčení plevele, pečlivě zaryjte semena a z nakypřené půdy odstraňte větší kořenové baly nežádoucích rostlin.
Kdy založit záhon
Ideální je začít s přípravou nových záhonů již na podzim, ale ani na jaře není pozdě. Kromě zimy jej vlastně můžeme připravit kdykoli. Jarní přípravu nových záhonů pak co nejvíce uspíšíme, abychom mohli včas vysévat a vysazovat. Nejlepší je začít s přípravou záhonu již ve chvíli, kdy země není zmrzlá.
Co do truhlíků do stínu
Mezi balkonové rostliny dobře snášející stín řadíme například:Balkonové rostliny: begónie, africká kopřiva, popenec, netýkavka, fuchsie.Sezonní rostliny: zvonky, primule, dlužicha.Bylinky: kozlík lékařský, převislé a lesní jahody, máta, pažitka, mařinka vonná
Kdy dát mulčovací kůru
Kdy mulčovat a jak
Další aplikace mulčovací kůry je pak vhodná na jaře, kdy eliminuje pletí a v létě pak odpar vody. Ideální je mulčovat ihned po výsadbě a zálivce rostlin, ovšem vrstvení na dříve zamulčované plochy je vhodné kdykoli, jelikož starší vrstvy mulče se poměrně rychle rozkládají.
Co použít místo mulčovací kůry
Praktická štěpka
Pořezané větve stromů a keřů můžeme okamžitě zpracovat na jemnou drť, kterou lze použít stejně jako kůru. Štěpkování patří mezi skvělé recyklační ekologické metody. Nemusíme sušit a pálit větve, případně je vyhazovat do odpadu.
Jak hluboko zarýt hnůj
Jak správně zarýt hnůj
Připravte si rýč, případně i rycí vidle a hrábě pro finální úpravu záhonů. Zryjte první řádek záhonu zhruba do hloubky třiceti centimetrů. Do rýhy vpravte rozumné množství hnoje, které odměříte na metr čtvereční. Pak ryjte další řádku – a půdou z ní zakryjte první rýhu s hnojem.
Kdy dát hnůj na záhony
Hnůj od krav se hodí pro lehčí půdy. Rozkládá se pomalu, je nejlepší dát ho do půdy na podzim. Pro těžší půdy je vhodný koňský hnůj, případně ovčí. Tyto typy hnoje se rozkládají rychleji, je možné je zarýt i z jara.
Kdy Strihat Odkvetle trvalky
Hlavní řez trvalek tedy přichází až v předjaří a na jaře. Nejvhodnější dobou pro jarní řez trvalek je tedy brzké jaro. Pokud již nehrozí silnější mrazy, v teplejších oblastech můžete s řezem některých trvalek začít již v druhé polovině února.
Kdy stříhat hvězdnice
Nové výhony vyšších kultivarů můžeme na přelomu května a června seříznout o jednu třetinu až o polovinu, rostlina bude držet kompaktnější tvar. Pokud i přesto začne pod tíhou květů přepadávat, vytvoříme jí vhodnou oporu. Hvězdnice na podzim nestříháme, řez provádíme až brzy na jaře, kdy rostlinu zkrátíme nad zemí.
Jak rozmělnit hlínu
Nejprve je nutné zeminu rýčem otočit, motykou pak rozkopat vzniklé hroudy a následně drobné hrudky rozmělnit a uhrabat nejlépe kovovými hráběmi. Pokud chcete do půdy navíc zapracovat rovnoměrně hnojivo nebo kompost, práce je o poznání namáhavější. Dlouhé hodiny práce si můžeme ušetřit vhodným kultivátorem.
Jak správně rýt záhon
A jdeme na to: Odryjte si první řádek hluboký cca 30 cm. Zeminu házejte za sebe na záhon. Do vzniklé rýhy dejte organické hnojivo, a jdeme rýt další řádku – hlínou z ní zakryjte první rýhu s hnojivem. Řádky nedělejte širší než 25 centimetrů – uvidíte, že i tak je to dřina.
Jaké bylinky do stínu
pažitka, oregano, anýz, majoránka, máta, petržel. Na výplň záhonu šalvěj, kopr, citrónový tymián, stříbrný citronový tymián, kerblík, mateřídouška. A na střed záhonu rozmarýn, kozlík, libeček, šalvěj. Tento samý postup můžeme použít i na výsev do truhlíku, či jiné nádoby určené na výsadbu bylinek.
Jaké květiny do truhlíku
Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).
Jak casto menit mulčovací kůru
První vrstva mulčovací kůry se aplikuje vždy silnější kvůli rozkladu materiálu (min. 15 cm), menší vrstvy již pak aplikujeme při dosypávání mulče. Podle druhu mulčovací kůry je třeba doplnit materiál jednou za 1 až 4 roky. Ideální je samozřejmě kůra, která se rozkládá co nejpomaleji.
Jak dlouho vydrží mulčovací kůra
Jak dlouho vydrží mulčovací kůra Mulčovací kůra je přírodní organický materiál, který podléhá rozkladu. Proto je nutné ji alespoň jednou za rok doplnit a kompletně vyměnit nejpozději jednou za 4 roky v závislosti na druhu kůry.