Jak se starat o vlnu?

Jak se starat o vlněný svetr

Nejlepší by bylo prát svetry a další vlněné oblečení ve studené vodě, ale pozor vlněné svetry, šály ani čepice neždímejte, jinak by ztratily tvar. Zbylou vodu z nich opatrně vymačkejte froté ručníkem. V žádném případě nedávejte vlněné oblečení do sušičky, ani nevěšte na sušák či na ramínko.
Archiv

Jak pečovat o vlnu

Vlna je výjimečný materiál, který má mimo jiné samočistící vlastnosti, takže ji můžete prát minimálně a vydrží dlouho jako nová. Vlna nemá ráda vodu a už vůbec ne teplou vodu. Vlněné produkty většinou stačí nechat vyvětrat nebo je můžete prát (ideálně) ručně do 30 stupňů.
Archiv

Jak prát 100% vlnu

Vlněné oblečení perte vždy obrácené naruby. Nepoužívejte agresivní prací prostředky, „biologické“ přípravky s obsahem enzymů nebo prostředky s bělidly. Nejlépe uděláte, když si koupíte speciální prostředek na vlnu. Svetry složte do skříně na pevnou polici, abyste je ochránili před natahováním.

Jak skladovat vlnu

Skladování výrobků z ovčí vlny

Doporučujeme skladovat a uchovávat v suché větrané místnosti, daleko od zdrojů tepla, vlhkosti a zdrojů světla. Výrobky z ovčí vlny nebo výrobky z ovčí vlny s příměsí jiných látek perte vždy pouze s výrobky z podobného materiálu. Vlněné výrobky se nesmí žehlit.
Archiv

Jak prát svetr z vlny

Praní v pračce by mohlo vlněný svetr poškodit a proto doporučujeme prát svetry zásadně ručně při nízké teplotě vody (cca 30°C) – můžete použít šampon na vlasy a v ideálním případě i kondicionér. Ještě budete potřebovat savý ručník.

Jak odstranit kousání vlny

TIP stylistky: Pokud máte pocit, že vlněné svetry nemůžete nosit, protože vás koušou, zkuste malý fígl. Vlna vždy reaguje na teplotu, proto když si svetr oblečete, vydržte alespoň 10 minut. Jeho vlákna se zahřejí na teplotu vašeho těla a kousání by mělo přestat.

Co s ovcí vlnou

Izolace z ovčí vlny se jako přírodní materiál používá nejvíce ve dřevostavbách, a to buďto v sandwichových konstrukcích, srubech nebo roubenkách, tedy v difúzně otevřených stavbách. Dá se samozřejmě použít i v klasickém zděném domě např. jako izolace střechy v podkroví.

Jak žehlit vlnu

Žehlete, ideálně ještě lehce vlhké, na jednu tečku (do 100 °C), u silnějších kousků můžete žehlit na vyšší teplotu. Teplotu potřebnou na vyžehlení vašeho konkretního kousku vyzkoušejte postupným přidáváním teploty na žehličce – začínejte od teploty nižší!

Na jakou teplotu žehlit vlnu

Vlny vytvoříte také s pomocí žehličky na vlasy.

Vlasy musí po žehličce dobře klouzat, aby se při úpravě netřepily. Žehlička by měla být tenká, protože plochá a široká žehlička vlasy nenatočí. → Pro úpravu účesu do vln s pomocí žehličky nastavte na přístroji teplotu na 185 °C.

Jak na sraženou vlnu

Pomůže dětský šampon i kondicionér

Oblečení pak vymáchejte, aby se vlákna mohla rozvolnit, jemně vyždímejte, pověste na ramínko a nechte volně uschnout. Pokud se jedná o vlněný svetr, nevěšte jej na ramínko, ale položte na suchý ručník, který vtáhne přebytečnou vodu do sebe, a umístěte na chladném místě.

Jak obarvit vlněný svetr

Vlna sice jde dobře barvit, ale je vhodné používat speciální barvy, živočišná vlákna se barví jinými barvami než vlákna rostlinná. Starší nebo sekáčové kousky bych zkusila obarvit doma, ale dražší svetr raději svěřte odborníkům.

Co dělat když oblečení kouše

Pokud už ve skříni nějaký škrábavý kousek máte, pomůže obyčejný ocet. Jednoduše namočte svetr do nádoby s roztokem octa a čisté vody v poměru 1:1 a nechte ho namočený zhruba 20 minut. Poté ho z nádoby vyjměte a nechte usušit. Pokud i potom bude svetr kousat, vyzkoušejte druhou variantu s vlasovým kondicionérem.

Jak dlouho roste ovčí vlna

BIOLOGICKY ROZLOŽITELNÁ Ve chvíli, kdy je životnost materiálu u konce, vrací se ovčí vlna do půdy, kde se přirozeně rozkládá. V této fázi uvolňuje cenné živiny do země. Přírodní ovčí vlna se rozkládá velmi krátkou dobu, zatímco většina syntetických materiálů se rozkládá dlouhé roky.

Jak vybělit vlnu

Způsoby bělení jsou stejné jako u bavlny, tj. bělení oxidační, redukční, kombinované a OZP. Vlna se ale nebělí chlornanem sodným, nýbrž peroxidem vodíku – hydroxid sodný se nahradí slabší alkálií, kterou je hydroxid amonný – NH4OH (čpavek) a teplota bělení se poníží na 50 až 60°C.

Jak natáhnout vlnu

Sražené oblečení ponořte do vody a nechte namočené asi půl hodiny. Pak ho vyždímejte, přebytečnou vodu můžete vymačkat i mezi dvěma ručníky. Prádlo rozhodně neoplachujte studenou vodou! Snažte se oblečení co nejvíc roztáhnout a zatížit, po chvíli ho nechte na vzduchu přirozeně uschnout.

Jak smrsknout svetr

U sražených vlněných svetrů lze svetr zachránit. Přeperte sražený svetr, namočte do studené vody spolu s delikátním prostředkem na vlnu. Následně se můžete pokusit Váš kousek znovu natáhnout. U bavlněných, nebo lněných oděvů, lze vytahaná vlákna lisovat horkou žehličkou k navrácení vláken do původního tvaru.

Jak obarvit merino vlnu

3) Do misky ponořte oblečení z merino vlny, které chcete obarvit, a pečlivě ho namočte. Zároveň si v hrnci rozmíchejte barvu. TIP: Kolik barvy použijete záleží na velikosti merino oblečení a na tom, jak chcete mít výsledek sytý. To odhadnete postupným mícháním a případným přidáváním většího množství barvy do vody.

Jak se barví oblečení

Chemické barvení

V tomto případě se ustalovač přidává už přímo do barvicí lázně. Podle návodu na obalu odměříte množství vody, ustalovače i barvy a pořádně promícháte. Oblečení vložíte do vody tak, aby bylo celé ponořené, a přivedete směs k varu. Potom stáhnete plamen a vaříte pozvolna další půl hodinu bez pokličky.

Proč kouše vlna

Netradiční tkalcovna Na vlně

Nekouše samozřejmě každá vlna, ale zálěží na tom, z jakého druhu ovce je a z jak starého zvířete. Důvodem, proč vlna může kousat, je to, že povrch živočišných vláken (srsti) je pokryt odstávajícími šupinkami, které dráždí pokožku. Lidi s citlivější kůži pak vlna dráždí.

Jak poznat kvalitní ovčí vlnu

Jak poznat pravou vlnu

Vlna začne neochotně hořet, po vytažení z plamene hned zhasne. Silně páchne po hořící rohovině (jako hořící vlasy nebo zvířecí chlupy). Zanechává křehkou černou kuličku – snadno ji rozmáčknete mezi prsty.

Co delat kdyz se srazi vlna

U sražených vlněných svetrů lze svetr zachránit. Přeperte sražený svetr, namočte do studené vody spolu s delikátním prostředkem na vlnu. Následně se můžete pokusit Váš kousek znovu natáhnout. U bavlněných, nebo lněných oděvů, lze vytahaná vlákna lisovat horkou žehličkou k navrácení vláken do původního tvaru.

Jak se perou svetry

Teplota: Svetry lze prát při teplotách vyšších než 40°C – každopádně nedoporučujeme více než 60°C – a před volbou teploty si vždy pozorně přečtete pokyny na visačce oděvu. Cyklus: Pokud vám vaše pračka umožňuje speciální cyklus pro bavlnu použijte jej – hodí se pro všechny oděvy z bavlny.

Jak odbarvit vlnu

Potřebujete přibližně stejné možnosti zvolené rostliny, jako vlny. Rozdrcené či nasekané části rostliny vložte do gázy a nechte je vyluhovat v dostatečném množství měkké, nejlépe dešťové vody (tak, aby byly zcela ponořené) přes noc. Vodu i s rostlinami jednu až tři hodiny mírně vařte, dokud nezískáte požadovanou barvu.

Jak obarvit prádlo na černo

Černou barvu prádla pomohou osvěžit 2 šálky uvařené kávy přidané do máchacího cyklu. Zkusit můžete obarvit prádlo také v odvaru z černých fazolí. Dalším zdrojem tmavého barviva jsou i slupky od avokáda. K barvení textilu můžeme použít také odpad z konzumace avokáda.

Jak zafixovat barvu na oblečení

Fixace barev na textil

Posledním a nepostradatelným krokem je fixace. Zafixování probíhá pomocí žehlení přes tenké bavlněné plátýnko, nebo přes pečící papír. Žehlička musí být nastavena na stupeň bavlny a bez páry. Po 3-5 minutovém žehlení máme hotovo a výrobek lze prát naruby v pračce do teploty 40°C.