Jak se starat o vysety trávník?

Jak se starat o nový trávník

Péče o nový trávník

Tráva vyklíčí asi za týden. Půdu osiva je však třeba udržovat vlhkou, a to zejména během prvních 4 týdnů. Za běžného letního počasí stačí na pravidelné zalévání přibližně 10 až 15 litrů vody na m2. Pokud neprší a je teplé jaro, trávník zalévejte i třikrát denně.

Jak dlouho zavlažovat trávník

Doba závlahy na jedné sekci by tedy mohla být přibližně 3-4 min. při denní závlaze nebo 10-15 min při závlaze 2-3x týdně. U rotačních postřikovačů bude s ohledem na odlišnou PR doba závlahy přibližně 2-3x delší. Hodnoty PR pro jednotlivé typy postřikovačů jsou k dispozici u všech seriozních výrobců závlahových systémů.

Jak na výsev trávníku

K setí (asi 25-50 g/m²) si vyberte pokud možno den, kdy vládne bezvětří. Práci vám ulehčí sypač. Pro rovnoměrný výsev: smíchejte osivo se stejným množstvím písku nebo dobré zahradní půdy bez plevelu. Potom materiál k výsevu rozdělte na poloviny a jednu polovinu zasejte podélně a druhou pak napříč.
ArchivPodobné

Kdy zacne růst tráva po Vyseti

Musíme si uvědomit, že se jedná o travní směsi, tudíž každý druh má jinou dobu klíčení. První stébla můžete očekávat po 7 dnech, to bude pravděpodobně jílek vytrvalý, nejpomalejší odrůda (lipnice luční) vyroste za 4 týdny.
Archiv

Jak často zalévat Vysetý trávník

Nově založený travní drn musíme zalévat prakticky denně, později postačí doplňovat vodu méně často, např. jedenkrát týdně. Vyšší nároky na závlahu mají trávníky, kde převažuje jílek vytrvalý, nejvyšší pak porosty se psinečky.

Jak zalévat trávník

Jak často a jak moc Pokud neprší, měl by se trávník zalévat dvakrát týdně, pokaždé 10 až 15 milimetry. Pokud tráva dlouhodobě nedostává dostatečné množství vody, je kořenový systém nucen tlačit se k povrchu, kde voda je, a tráva je postupně čím dál citlivější vůči suchu.

Jak často zalévat trávník

Jak často a jak moc Pokud neprší, měl by se trávník zalévat dvakrát týdně, pokaždé 10 až 15 milimetry. Pokud tráva dlouhodobě nedostává dostatečné množství vody, je kořenový systém nucen tlačit se k povrchu, kde voda je, a tráva je postupně čím dál citlivější vůči suchu.

Jak obnovit trávník

Trávník obnovujeme vyhrabaný v pokoseném stavu, při výšce cca 20 až 40 mm. Z dosévaných míst v trávníku odstraníme veškeré organické zbytky a kameny. Trávník můžeme popřípadě prořezat vertikutačními hráběmi do hloubky cca 2 až 4 mm. Těžší půdy vylehčíme křemičitým pískem, lehké půdy obohatíme například rašelinou.

Kdy nejpozději zasít trávu

Trávníky vyséváme ideálně na jaře od poloviny dubna do konce května, kdy je půda již teplejší, a přitom ještě dostatečně vlhká.

Jak urychlit růst trávy

Před výsevem trávníku použijeme startovací dlouhodobě působící hnojivo. Tím dojde k podpoře počátečního růstu nových rostlinek a k rychlejšímu vývoji trávníku. Tak se může celý proces urychlit a nový trávník pak lze dříve zatěžovat.

Kdy obnovit trávník

Ideální čas je v září a první polovině října, kdy je půda ještě teplá, aby osivo vyklíčilo. Zároveň má pažit dostatek času, aby se uchytil a do zimy zesílil. Pokud je trávník suchý jen místy, stačí ho dosít. Jestli ale vidíte vyprahlá spáleniště na víc než polovině plochy, pusťte se raději do obnovy celého trávníku.

Jak posekat trávník v létě

Sekejte častěji a výš

Stébla nezkracujeme o tolik, jako mimo léto, a listy by měly mít po sečení délku minimálně 3 – 4 centimetry. Tím umožníme trávě pohodlný průběh fotosyntézy a pažit bude hustý a zelený. Pokud chcete mít trávník ještě delší, trávě tím jedině prospějete, protože s delšími stébly si udrží více vláhy.

Kdy nejlépe zalévat trávník

Trávník bychom neměli zalévat v době, kdy se do něho opírá plné slunce. Prudkým zchlazením ledovou vodou by totiž mohl utrpět šok. Ideální je tedy zavlažovat s rozbřeskem, když jsou trávník i půda vychladlé, a voda se tak nebude zbytečně odpařovat.

Jak oživit suchý trávník

Jednoduchý pracovní postup:Pokosení trávníku velmi nízko.Vertikutace trávníku – prořezáníVyhrabání stařiny – vyčesáníPřesetí celého trávníku – cca 4 kg osiva/ 100m2 – použijte směs, kterou jste původně vyseli.Pohnojení trávníku – pokud používáte dlouhodobé hnojivo, tak je to poslední hnojení sezónním hnojivem.

Jak oživit trávník

Ať se zazelená! Oživte trávník po létě v 8 krocíchZačněte kosit. Nejprve trávník pokoste na výšku asi 3 cm.Klíčem je vertikutace. Aby se trávník vzpamatoval, musí se do půdy dostat vzduch, voda a potřebné živiny.Přesejte trávník.Pohnojte to.Přidejte substrát.Chce to vodu.Znovu koste.A nakonec trávník propíchněte.

Jak mít dokonalý trávník

Pohnojit trávník stačí 3x do roka.

Vybírejte kvalitní hnojivo s dlouhodobým účinkem. Vždy dbejte na to, aby půda pod trávníkem byla neustále mírně vlhká, ale ne rozmáčená. S vyschlou půdou zasychají i kořínky, v příliš vlhké půdě tráva může začít uhnívat. Kropte tedy dle potřeby a dejte si záležet na rovnoměrnosti.

Jak často zalévat trávník v létě

Naopak právě v horkých dnech je potřeba zavlažovat mnohem častěji než je běžné. Klidně denně. A naopak krátké zapnutí závlahy na 1 minutu během dne trávníku prospěje, protože ho ochladíte. Ochladí se i vzduch a na zahradě bude lépe.

Co se spálenou trávou

Co dělat s usychajícím trávníkem

Jemně z něj vyhrabejte suché zbytky trávy a trávník několikrát během dne (min. 3x) jemným proudem, ale po dobu několika minut zalijte. V případě, že poškození trávníku není vážné a nezasáhlo kořeny, měl by porost během několika dnů až týdnů sám zregenerovat.

Čím Dosypat trávník

Na začátku května doporučujeme udělat přesev celého trávníku dávkou cca 3 kg/100 m2. Tím se oživí původní směs trav v trávníku. Bez dosevu začnou postupem času převládat jenom silnější druhy, které nám ale nemusí vždy vyhovovat. Dosev je dobré udělat opět po vertikutaci a spolu s další dávkou hnojení.

Jak vyrovnat trávník

Rozhrabávejte a zasypávejte. Mnohé prohlubně se dají jednoduše vyrovnat zasypáním. Malé hrbolky rozhrabeme hráběmi a rozhrneme je do ztracena anebo do sousedních důlků. Máme-li na zahradě větší nerovnosti je nutné rozhrabávání několikrát opakovat.

Jak udělat rovný trávník

Rozhrabávejte a zasypávejte. Mnohé prohlubně se dají jednoduše vyrovnat zasypáním. Malé hrbolky rozhrabeme hráběmi a rozhrneme je do ztracena anebo do sousedních důlků. Máme-li na zahradě větší nerovnosti je nutné rozhrabávání několikrát opakovat.

Proč tráva žloutne

Jestliže tráva žloutne nebo hnědne, porost je buď příliš utužený, přemokřený, chybějí mu živiny a někdy ho mohou ničit houbové choroby. V této situaci se doporučuje provést aerifikaci a plochu zasypat křemičitým pískem – dávkujte zhruba kilogram na metr čtvereční.

Jak obnovit Spálený trávník

Nechejte trávník nadechnout

Ta vám pomůže zbavit se starých odumřelých rostlin, zbytků mechu a posekané trávy. Vertikutace by se měla provést jak na jaře, tak i před začátkem podzimu, tedy nyní, ne přelomu srpna a září. Díky tomu se váš trávník znovu „nadechne“ a připraví se na zimu. A nezapomeňte na hnojivo.

Čím zarovnat trávník

Využijte dlouhé latě

Prohlubně v trávníkulze rovněž zaplnit propustnou zahradní půdou, případně směsí ze 2/3 prosáté ornice a 1/3 ostrého písku. Pro kontrolu vyplnění použijeme dlouhé latě položené na upravovaný podklad. Volný zásyp si po pár týdnech sedne, a tak je nutné stejný postup znovu zopakovat.

Jak na žlutý trávník

Pokud je už žlutý až tmavě šedavý, nejspíš už si sám neporadí a bude potřebovat vaši pomoc. „Ta spočívá v tom, že přehodíme trávník pískem, ať už křemičitým nebo říčním, co se běžně prodává.