Jak se stříhá rybíz?

Jak správně stříhat rybíz

Každý rok po sklizni plodů (v červenci) u červeného a bílého rybízu řezem odstraníme těsně u země čtyřleté, případně pětileté větve. U černého rybízu je lepší po sklizni vyřezat již tříleté větve, pokud bychom je nechali růst do čtvrtého roku, úroda by byla podstatně slabší, plody menší a méně kvalitní a hrozny kratší.

Jak se starat o rybíz

Během vegetace půdu několikrát mělce kypříme (rybíz má povrchové kořeny), plejeme, zavlažujeme nebo mulčujeme proti vysychání. Na podzim půdu ke kořenům opět přihrneme. Ve druhém roce po výsadbě se doporučuje zkrátit v únoru až březnu silné výhony opět na 2 – 3 pupeny, slabé buď na 1 pupen, nebo je odstranit.
Archiv

Kdy a jak stříhat rybíz

Při prořezávání rybízu bývá nejzásadnější právě správné načasování. Při řezu v nesprávný čas totiž můžete rostlině spíše uškodit. Ideální doba na řez rybízu nastává v předjaří, tedy na konci února či na počátku března.
Archiv

Jak se starat o rybíz po sklizni

Péče o rybíz

V praxi to znamená, že každý rok zmladíme třetinu každého keře. Zásadně po sklizni nezkracujeme jednoleté výhony! Podobně provádíme i řez rybízu stromkového, u kterého však všechny větve zkrátíme o cca jednu třetinu. Dosáhneme tak pevnější a kompaktnější koruny.
Archiv

Kam umistit angrešt

Angreštu vyhovují otevřená stanoviště s mírným průvanem. Mělce koření a rychle reaguje na všechny agrotechnické zásahy. Ve srovnání s rybízem červeným a bílým má angrešt vyšší nároky na půdu. Vyžaduje středně těžké, humózní, hlubší půdy, neutrální až slabě kyselé reakce, dobře zásobené živinami.

Kdy stříhat Stromkový rybíz a angrešt

Rybíz i angrešt se zastřihávají pravidelně na podzim v období, kdy máme již po sklizni. Pokud nestihneme zastřihnout stromky v tomto období, nemusíme zoufat. Prostřih je možné provést i na jaře, než začne stromkový rybíz či angrešt rašit.

Kdy začne plodit rybíz

Rybízy červené i černé začínají plodit hned druhý rok. To mají keře tři až pět výhonů. Z těch tří necháme dva, z pěti tři. Příští rok z nově narostlých necháme zase dva či tři nové.

Co dělat s rybízem

Pokud se vám na zahrádce urodilo větší množství rybízu, máte několik možností, jak jej zužitkovat. Samozřejmostí je pro nás vytvořit si zásobu na zimu. Takže rybíz zpracujeme ve formě kompotu, marmelády, dření, část zamrazíme, ale část zpracujeme ihned. Můžeme vyrobit spoustu úžasných dobrot.

Jak daleko od plotu sázet rybíz

Rybíz koření mělce; při výsadbě ho zasadíme cca o 10cm níže, než rostl předtím. U stromkového rybízu neopomeneme na oporu kmínku. Vhodné je okolí keřů i stromků zamulčovat, aby se tak předešlo tvorbě plevele a případnému poškození kořenů při jeho odstraňování. Keře vysazujeme na vzdálenost 2,5-3m x 1-2m, dle odrůdy.

Co udělat s rybízem

Má příjemnou osvěžující chuť, hodí se do různých moučníků, bublanin, koláčů a pohárů.Sněhový rybízový koláčRybízový pohár s pařížským krémem.Zasněžená rybízová buchta – báječná a rychláRybízové koláčky z lineckého těsta.Banánový tofu dort s rybízem.Rybízové muffiny s jogurtem.Rybízové sušenky s ovesnými vločkami.

Jak se stříhá angrešt

Vysazený keř angreštu v předjaří seřízneme na dva až tři pupeny, slabé a krátké výhony odstříhneme těsně u země. V následujícím roce ponecháme na keři čtyři až šest nejsilnějších, vhodně rozmístěných, vzpřímeně rostoucích výhonů, které zakrátíme o jednu třetinu. Předčasně vytvořený obrost zkrátíme na dva pupeny.

Jak omladit angrešt

Při výsadbě výhony zkracujeme na 1-2 pupeny, aby zesílily. Další rok ponecháme jen 6-8 silných výhonů, které krátíme zhruba o 1/3 a všechny ostatní slabé odstraňujeme a likvidujeme. Vždy v předjaří postranní obrost zmenšíme o 1-2 třetiny a hlavní výhony o třetinu až polovinu.

Co zasadit mezi rybíz

Pod keře nebo stromky rybízu můžete zasadit třeba hrášek a po sklizni zapravit zbytky rostlin do půdy. Používá se i mulčovací kůra nebo nastýlka, která zabrání zbytečnému vysychání půdy kolem rostlin.

Jak se dělá rybízový džem

Rybíz opereme, necháme okapat a přidáme cukr. Smícháme dohromady a v chladnu necháme do druhého dne uležet. Pak přidáme skořici, kyselinu citronovou, hřebíčky a asi 15 minut povaříme na mírném plameni. Ke konci varu přidáme rum a pak horké plníme do malých skleniček.

Jak udělat z rybízu brusinky

Rybíz, cukr, kyselinu citronovou a koření smícháme v hrnci a přivedeme pomalu k varu. Vaříme asi patnáct minut, až směs ztmavne a na stěnách hrnce začne mírně želírovat. Během vaření z ní odebíráme pěnu. Nakonec ze směsi odstraníme koření a naplníme ji do čistých, vyvařených skleniček.

Jakou zeminu pro rybíz

Červenému a bílému rybízu se daří nejlépe v humózních, živných, vlhčích půdách, s mírně kyselou reakcí. Černý rybíz je poněkud náročnější, dobře se mu daří spíše v půdách lehčích. Naopak snese více vápenatou půdu.

Jak hluboko sázet rybíz

Zarazíme opěru, nejlépe trubku s nadzemní výškou sto padesát centimetrů. Sázíme o patnáct centimetrů hlouběji než rostla ve školce. Kořeny zakrátíme minimálně, rozprostřeme je na dno jamky, rostlinu zasypeme a důkladně zalijeme.

Jak se dělá rybízové víno

Rybíz zbavíme všech zelených stopek, které by do vína mohly vnést travnatou chuť, omyjemeho a rozmačkáme. Rozmačkaný rybíz posypeme 200 g cukru, zalijeme 1.5 litrem vařící vody a krátce povaříme. Až směs vychladne, přidáme do ní zákvas a živnou sůl. Vše necháme den kvasit v kvasné nádobě a poté vylisujeme.

Jak vyrobit sirup z rybízu

Kilogram bobulí rybízu zalijeme půl litrem studené vody, rozmixujeme a necháme přes noc stát. Ráno směs scedíme, vymačkáme, znovu zvážíme a přidáme jeden a půl násobek váhy cukru. Počkáme, dokud se cukr nerozpustí (můžeme míchat). Pak už se sirup nalejeme do lahví a zazátkujeme.

Jak správně ostříhat angrešt

Vysazený keř angreštu v předjaří seřízneme na dva až tři pupeny, slabé a krátké výhony odstříhneme těsně u země. V následujícím roce ponecháme na keři čtyři až šest nejsilnějších, vhodně rozmístěných, vzpřímeně rostoucích výhonů, které zakrátíme o jednu třetinu. Předčasně vytvořený obrost zkrátíme na dva pupeny.

Jak a kdy se stříhá angrešt

Řez se liší při keřové i při stromkové variantě rostliny. Po výsadbě keře (na jaře ihned, na podzim čekáme až do jara) zkrátíme výhony na dva až tři pupeny, ty slabé odstraníme celé hned u země. V druhém roce po výsadbě ponecháme čtyři až šest nejsilnějších výhonů, které zkrátíme zhruba o třetinu.

Co potrebuje rybíz

Rybíz potřebuje ke zdárnému růstu zejména vhodné stanoviště. Nesmí být pěstován v mrazových kotlinách, naopak mu vyhovuje spíše slunné a světlé stanoviště. Slunce pomáhá zejména se zráním plodů, v polostínu by dozrávání bylo pomalejší. Jako půdu zvolte středně těžkou, dostatečně vlhkou a na humus bohatou.

Jak dlouho se vaří rybízová marmeláda

Přendáme do velkého hrnce a dáme vařit. Moje dávka je 4,5 kg ovoce. Rozváříme podle potřeby. Já 4,5 kg – 30 minut.

Jak pripravit rybíz na marmeládu

Postup přípravy receptu

Cely červený rybíz i se stopkami vaříme 25 minut. Potom ho propasírujeme. Odměříme šťávu, na 1 l šťávy přidáme 1 kg krystalového cukru a vaříme na slabém plameni 35 minut. Sléváme do lahviček, uzavřeme víčkem, otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.

Jak nejlepe Odstopkovat rybíz

Když rybíz odšťavňujeme na marmeládu, není ho nutné dopředu odstopkovávat – použijeme-li mechanický nebo elektrický lis, stopky a tuhé části se při lisování jednoduše oddělí. Jinou možností je rybíz nejprve krátce povařit (i se stopkami) a pak protlačit přes cedník – tuhé části zůstanou na cedníku.