Jak se stříhá Švestka?

Kdy a jak stříhat švestku

Řez švestek doporučujeme provádět hned z jara po vykouknutí prvních pupenů. Řez švestky na jaře totiž nekomplikují listy a lépe je tak vidět, co by se mělo prostříhat. Prořezání švestky v únoru spadá do kategorie mýty a pověsti. Je však možné nahradit jaro druhou polovinou června nebo dobou po sklizni.
Archiv

Jak se starat o švestky

Kromě toho potřebují švestky dostatek živin, takže zejména dostatek humusu, při sázení pak přidat kompost a pravidelně přihnojovat. Švestka potřebuje dostatek vody, zejména v době, kdy se vyvíjejí plody, ale nesnáší trvale zamokřené půdy. Budete-li se o švestku dobře starat, bude plodit za 4 až 6 let.
Archiv

Jak stříhat Sloupovitou švestku

V létě zakraťte delší výhony na 2-3 očka.

Tvorba těchto postranních výhonů se rok od roku zmenšuje – to je právě ona specifická vlastnost, díky níž vzniká sloupovitý tvar stromku, který se stromek již následně udržuje.
Archiv

Jak stříhat mladé švestky

Jak tedy na jarní řez švestekStřih stromků provádějte čistými a ostrými nůžkami.Mladé stromky po výsadbě zastřihněte tak, aby zůstaly maximálně 3 kosterní větve.U starších stromků vystříhejte větve, které rostou směrem dovnitř a zahušťují korunu.
Archiv

Jak ošetřit švestku

Jarní postřik slivoní

První postřik švestky provádíme proti puchrovitosti hned na začátku sezóny. Doporučit můžeme fungicid Kuprikol 50, který aplikujeme ve chvíli, kdy se na stromě objeví pupeny, tedy na začátku rašení. Připravíme si 10g přípravku a promícháme jej ve 2 litrech vody (optimální množství pro 1 švestku).

Kdy jsou zralé švestky

Švestky dozrávají od začátku července do září. Plody nechejte na stromech zrát co možná nejdéle, protože jinak špatně dozrávají, a hlavně nemají tu správnou švestkovou chuť. Správně zralé švestky jsou sladké, pevné, ale měkké. A úplně prvním signálem, že jsou zralé tak akorát, je skutečnost, že začínají opadávat.

Jak dlouho roste Švestka

Zhruba 2 roky po výsadbě se můžeme tešit z prvních plodů. Zdravé slivoně plodí 20 – 30 let.

Jak správně pěstovat švestky

Pěstování švestek

Vhodnou dobou pro vysazení je podzim. Stromek vložíme do půdy tak hluboko, aby místo štěpování (místo srůstu) zůstalo nad zemí. Sázet se však může i na jaře. Při růstu plodů potřebuje slivoň dostatek vlhkosti a vydatnou zálivku, během suchého léta je třeba stromy dobře zalévat.

Jak daleko od sebe ovocné stromy

Optimální vzdálenost ovocných stromků v řadě je 1,2-1,5 m, záleží na podnoži i odrůdě – např. středně vzrůstné odrůdě 'Šampion' stačí vzdálenost 1,2 m, naopak bujně rostoucí odrůdu 'Rubín' vysázíme v řadě 1,5 m od sebe.

Kdy se stříhá Sloupovitá třešeň

V polovině června zastřihněte postranní výhony na 3 – 4 očka. Tím se podpoří větší plodnost a štíhlejší růst stromku.

Co způsobuje Červivost švestek

Pilatky na slivoních

Hnědé nebo žluté larvy pilatek vyžírají dužninu a jádro (budoucí pecku) nově vznikajících plodů a tím způsobují jejich červivost.

Co napadá švestky

Slivoň – choroby a škůdciMoniliniová hniloba slivoně (Monilinia fructigena, M. laxa)Suchá skvrnitost listů slivoně (Stigmina carpophila)Puchrovitost slivoně (Taphrina pruni)Svilušky.Mšice na slivoních.Pilatka švestková (Hoplocampa minuta)Pilatka žlutá (Hoplocampa flava)Obaleč švestkový (Grapholita funebrana)

Jak dlouho roste švestka

Zhruba 2 roky po výsadbě se můžeme tešit z prvních plodů. Zdravé slivoně plodí 20 – 30 let.

Co se dá udělat ze švestek

Švestky můžeme sušit, zavařit jako kompot, udělat povidla a džemy, naložit do alkoholu, vyrobit sirup, šťávu i víno. Na pozdější použití je můžeme zamrazit. Pálí se z nich proslulá slivovice.

Proč mi švestka neplodí

Co bývá příčinou Mohlo se stát, že k vám letos na jaře nezavítal opylovač. Květy také mohl poškodit noční mrazík – stačí, aby se teplota dostala na -2 °C, a je zaděláno na problém. Velmi náchylné jsou i malé plody těsně po odkvětu.

Kam zasadit švestku

Slivoň švestka upřednostňuje vlhčí, středně těžké, dobře propustné půdy s pH vyšším než 5. Místo, kamšvestku zasadíme, by mělo být teplé, slunečné, dostatečně chráněné před prudkými studenými větry, dobře se jí daří i v mírném polostínu.

Jak hluboko sázet ovocné stromy

V případě, že stromek namočíte do vody déle, můžete poškodit kořeny. Stromek vsaďte do jámy a to tak, aby místo štěpování/roubování bylo cca 10 cm nad zemí a kořeny nebyly zatočeny vzhůru. Stromek zasypte dobrou zeminou.

Jak daleko od sebe sázet švestky

Pokud chceme zasadit více stromků, je doporučena vzdálenost mezi jednotlivými vřeteny slivoní asi 1,5 – 1,8 metru průměrně. Pokud máme podnož Myrobalánu nebo St. Julienu, tedy podnože většího vzrůstu, sázíme 4,5×2,5 metru (vzdálenost mezi řadami × vzdálenost mezi stromky v řadě).

Jak se stříhá třešeň

Třešně a višně řežeme v době květu i plodu.

Při něm zkrátíme boční větve na delší čípky (pupeny), které jsou silnější než polovina průměru hlavní osy kmene po rozvětvení. Při tomto řezu se odstraňují křižující a konkurující si výhony, větve a případně vlky.

Jak se starat o třešeň

Třešně nesnášejí příliš hluboký řez a přísné tvarování.

Větve mají vyrůstat od hlavní osy pod úhlem alespoň 45°. Ostrý úhel nasazení větví podporuje výskyt klejotoku i vylamování větví. I udržovací řez omezujeme jen na nejnutnější míru – přírůstky zkracujeme jen pokud jsou delší než 60 cm.

Proč švestky nerodí

Nesprávný řez švestky

Zastínění koruny nebo nesprávné rozlišení květních pupenů během vegetačního období může být prvním problémem, který se vyskytne při nesprávně provedeném řezu. Málo prosvětlená koruna nebo ponechání příliš mnoha přebytečných větví může strom oslabit a snížit jeho plodnost na naprosté minimum.

Proč padají švestky

Vajíčka začínají klást 10–12 dní po odkvětu švestek, samotné období kladení trvá 2–3 týdny. Celý vývoj larvy probíhá uvnitř pecky, kterou larva vyžírá. V důsledku tohoto poškození plody ukončují růst, předčasně se vybarvují, mumifikují a ve většině případů opadávají. Opad plodů lze pozorovat již na počátku července.

Co s velkou úrodou švestek

Do hrnce s teflonovým (nebo jiným nepřilnavým) dnem nalijeme ocet a přisypeme švestky. Vaříme 5-6 hodin na nízkém plameni, dokud se objem tekutiny nezredukuje na polovinu.

Co s Přezrálými švestkami

Bez povidel neupečete koláče, buchty, ani vdolky. Tuto fantastickou a přitom jednoduchou švestkovou záležitost připravíte zcela bez míchání za necelé dvě hodiny. A povidel si můžete užívat až do příštího podzimu.

Kdy hnojit švestky

Hnojení švestek začíná na jaře, kdy se použije první dávka hnojiva. Druhá by měla přijít krátce po odkvětu, aby posílila růst plodů. Doporučuje se ještě třetí dávka ve chvíli, kdy začne docházet k přirozenému opadávání nezralých švestek.