Jak se stříhají pnoucí růže?

Kdy stříhat Pnouci růže

Řežte v době počátku nalévání pupenů, kdy se růže probouzejí z růstového klidu a začíná proudění rostlinné šťávy – právě v tomto období se řezné rány dobře zacelují. Odřežte všechno suché, staré a slabé dřevo.
ArchivPodobné

Jak se starat o pnoucí růže

Popínavou růži sázíme nejlépe na místo směřující k jihovýchodu či jihozápadu a chráníme ji před větrem. Menším rostlinám stín nevadí, ale vzrostlé růže potřebují slunce, aby mohly rozkvést. Vhodný ovšem není ani celodenní žár – všeho moc škodí i v případě růží.

Jak stříhat pnoucí růže na jaře

Pnoucí růže typu climberu (velkokvětá pnoucí růže)U těchto růží odstraňte všechny staré větve, které buď odřízněte nad povrchem půdy, nebo na některé z níže položených oček. Ostatní větve zkraťte přibližně o jednu třetinu délky a vystříhejte všechny slabé větvičky.
Archiv

Jak stříhat pnoucí růže na podzim

Řez by měl být veden mírně šikmo 5–8 mm nad pupenem, přičemž nejvýše postavený pupen by měl směřovat směrem ven. Každý rok odstraňte nejméně jednu základní větev až k nejnižšímu očku těsně nad půdou. Po prvním období kvetení seřízněte stonky s odkvetlými květy až na spodní dobře vyvinutá očka na stonku.

Proč nekvete pnoucí růže

Kromě hluboké výsadby existují i další chyby. Například nadbytek živin může poškodit kořenový systém růže a ta poté nepokvete. A stát se to může i u přírodních hnojiv, jako je například oblíbená kávová sedlina. Chybou je také přihnojování příliš brzy (březen) a pozdě (září, říjen).

Jak omladit staré růže

Odřežte mrtvé nebo poškozené větve, nebo větve, které se kříží a třou o sebe. Odstraňte rovněž staré zdřevěnělé stonky, abyste ponechali pět až devět nejzdravějších hlavních stonků (v závislosti na velikosti růžového keře). Následně se pusťte do stříhání bočních větviček, které ponesou květy.

Jak rychle rostou pnoucí růže

Existuje několik odrůd, které rostou vzhůru. Pnoucí růže ze skupiny Rambler (někdy se nazývají liánovité růže) jsou velmi oblíbené zejména proto, že dobře rostou. Tyto růže kvetou na víceletém dřevě, tedy na větvích starších než jeden rok. Za optimálních podmínek může tato odrůda vyrůst za rok o tři metry.

Kdy stříhat růže na jaře

Kdy řezat růže Jarní řez růží provádíme nejlépe v čase, kdy kvete zlatice (Forsithya), lidově „zlatý déšť“. Na podzim růže zbytečně neřežeme, pouze odstraníme nevzhledné konce s odkvetlými květy případně výhony, které na zahradě překáží. Hlavní řez růží je tedy na jaře.

Kdy se stříhají růže na podzim

Očka se počítají od prvního ve směru od kořene rostliny nahoru. Střih je od očka vzdálený jeden až dva centimetry. Čas pro podzimní střih růží je konec října.

Jak se starat o růže doma

Postavíme ji na slunné vzdušné místo chráněné před větrem a průvanem. Zálivka musí být pravidelná a dostatečná (denně spotřebuje 1 až 2 litry vody – ale pozor růže nesnáší přemokření, její růže pak uhnívají a květina uhyne). Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy. Růžička pak kvete opakovaně.

Jak omladit pnoucí růže

Pro omlazení pnoucí růže ustřihněte jeden či dva hlavní stonky přímo u základny, a to asi 20 cm nad zemí. Zarovnejte tvar odstraněním větví, které trčí mimo a následně stříhejte malé boční větve vždy za třetím očkem.

Kdy a jak stříhat půdopokryvné růže

Půdopokryvné růže jsou nenáročné a dobře snášejí i radikální ořez. Během celé vegetační sezóny pak ořezáváme odkvetlé výhony. Tím posilujeme růži v kvetení a rostlina se nevysiluje tvorbou plodů. Proto je lepší uvadlé květy stříhat ještě před tím, než jim opadávají okvětní lístky.

Kam zasadit pnoucí růží

Například pnoucí růže byste měli vždy vysazovat podél zdi nebo pergoly, kdežto růže do volné půdy zase do záhonů samostatných či smíšených. Velkokvětým růžím postačí vzdálenost od sebe 34-45 cm, kdežto stromkové růže potřebují rozestupy až 80-100 cm. Pnoucí růže by měly být vysazované alespoň 1-2 m od sebe.

Čím přikrýt růže

Nejlepší ochranou růží je zakrytí navršenou kyprou ornicí. U keřů v řídké nebo jednořadové výsadbě postačí nakopčení okolní ornicí. Vyplnění vzniklých brázd chlévským hnojem zabrání promrzání půdy, a když se zjara hnůj přikryje od růží odhrnutou zeminou, dodá půdě humus i živiny.

Jak se starat o malé růže

Stejně jako ostatní odrůdy růží, i minirůžičky vyžadují slunečné místo, přiměřenou zálivku a mírné přihnojování. Sázet je můžete na jaře nebo na podzim do speciálně uzpůsobené hlíny jemné struktury. Hnojivo používejte takové, které je určené přímo růžím. Nezapomínejte ani na přípravky, které brání napadení mšicemi.

Jak stříhat Půdokryvné růže

Řez půdopokryvných růží je velmi jednoduchý. Dokonce se ve veřejné zeleni používají motorové plotostřihy (nůžky na živé ploty), pomocí nichž se jednoduše půdopokryvné růže na jaře zkrátí na jednotnou výšku 10 až 15 cm. Na vlastní zahradě si s tím můžete dát větší práci a použít klasické nůžky.

Kdy stříhat růže před zimou

Střih je od očka vzdálený jeden až dva centimetry. Čas pro podzimní střih růží je konec října. Na jaře pak růži sestřihneme ještě jednou na 3 očka. Opět musí poslední směřovat ven z keříku.

Jak pěstovat malé růžičky v květináči

Postavíme ji na slunné vzdušné místo chráněné před větrem a průvanem. Zálivka musí být pravidelná a dostatečná (denně spotřebuje 1 až 2 litry vody – ale pozor růže nesnáší přemokření, její růže pak uhnívají a květina uhyne). Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy. Růžička pak kvete opakovaně.

Jak zachránit zvadlé růže

Do nádoby nalijte horkou vodu, aby její hladina sahala do výšky asi šesti centimetrů. Konce stonků se v ní nechají dvě až tři minuty a poté se ihned vloží do studené vody. Růže musí být zabalené v papíru, aby je nepoškodila stoupající pára. Horká voda vytlačí ze stonků vzduch, a umožní tak dokonalé nasátí studené vody.

Jak zalévat růže v květináči

Rostlinku zasadíme a zalijeme. Postavíme ji na slunné vzdušné místo chráněné před větrem a průvanem. Zálivka musí být pravidelná a dostatečná (denně spotřebuje 1 až 2 litry vody – ale pozor růže nesnáší přemokření, její růže pak uhnívají a květina uhyne). Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy.

Jak oživit zvadlé růže

Konec stonku seřízněte pod úhlem přibližně čtyřiceti stupňů. Do nádoby nalijte horkou vodu, aby její hladina sahala do výšky asi šesti centimetrů. Konce stonků se v ní nechají dvě až tři minuty a poté se ihned vloží do studené vody. Růže musí být zabalené v papíru, aby je nepoškodila stoupající pára.

Jak dlouho vydrží růže

Životnost řezané růže je 10 – 14 dnů. Vliv na to, jak dlouho růže vydrží má druh růže, čerstvost růže a zejména pak správná péče. Pokud se o řezané růže nebudeme starat, pravidelně jim měnit vodu ve váze a zkracovat stonky, životnost bývá jen 2 až 3 dny.

Jak seříznout růže

Velkokvěté růže sestřihněte na délku asi deset centimetrů. Keříčky mnohokvětých růží se bohatě rozvětvují, proto na výhonu ponechejte pouze dvě až čtyři očka. Korunku stromkových růží seřízněte asi na patnáct až dvacet centimetrů a dbejte na to, aby nejvýše ponechané očko směrovalo ven z korunky kvůli tvarování.