Jak se stříhají rajčata?

Jak správně stříhat rajčata

Jak správně zaštipovat rajčata Zaštípnutí rajčat musíte provádět tak, aby rostliny vedly pouze na jeden hlavní výhon. Je tedy nutné zbavit se všech bočních výhonů označovaných jako zálistky, které raší v úžlabí listů. Někteří zahrádkáři je vyštipují pomocí nehtů, jiní preferují vylamování prostřednictvím prstů.
Archiv

Jak zastřihnout keříčková rajčata

Je nutné provádět zaštipování keříčkových rajčat Keříčková rajčata se na rozdíl od těch tyčkových nezaštipují. Boční výhony můžete nechat volně růst, přičemž rostlina nepotřebuje ani žádnou oporu. Hlavní stonek dosahuje pouze omezené výšky, což poznáte podle toho, že se na něm vytvoří střapec květů.

Kdy odstranit listy z rajčat

Zaštipujte proto rostlinu za 7 _ 8 vijanem, rajčátka, která se vytvoří výše, již v našich podmínkách nedozrají. Odstraňte spodní listy až po právě sklizený vijan. Zajistíte prosvětlení rostliny, tyto listy již v době odplození vijanu, nejsou fotosynteticky aktivní.

Kdy Zaštípnout vysoká rajčata

Krom postřiku stačí rajčata pravidelně vyštipovat v paždí, a to i během sklizně. Právě v této době, tedy v polovině srpna také zaštípněte i vrchol, a to po dosažení 6. až 7. vijanu (patra).

Proč Zaštipovat rajčata

Jsou nenáročná na podmínky (i když letošní vlhko jim úplně nesvědčí), neprahnou po přehnané pozornosti a dokážou odměnit bohatou úrodou. A tu si zajistíte pravidelným zaštipováním výhonků. Rostlina se nebude zbytečně vysilovat energií posílanou do nových větviček a bude ji koncentrovat do plodů.

Jak se starat o rajčata

Rajčatům prospívá nakypřená půda, dobré je i přihrnutí zeminy ke stonku; více naroste kořenový systém, a s ním i pozdější výnosy. Velmi důležitá je závlaha. Při nedostatku vláhy plody praskají, jsou malé a deformované. Zalévejte ráno nebo na večer, a to přímo ke kořenům, nikdy ne na list!

Jak vypadá Keříčkové rajče

keříčkové odrůdy nevyštipujeme, jsou nižší než tyčková (cca do 1 m) a rozrůstají se naopak do šířky. Odrůdy jsou tak většinou vhodné do větších nádob. Můžeme dát podpěru, aby se rajče neválelo po zemi nebo v nádobě nezlomilo.

Jak se starat o keříčková rajčata

Keříčkové odrůdy rajčat se nevyštipují – nechte je volně ležet, tak jak rostou. Nevyvazujte je ani ke konstrukci, neboť by pak mohly mít tendenci růst do výšky. Zajistíme bohatou zálivku v delších časových intervalech a pravidelně přihnojujeme kompletními hnojivy. Možností je i zamulčování záhonu slámou.

Proč se u rajčat kroutí listy

Na vině ovšem často bývá i tzv. abiotická porucha, kterou způsobuje jak nadbytečná, tak i nedostatečná zálivka, tedy přemokřený i přesušený substrát. Stejně jako velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Ale také nedostatek dusíku a draslíku.

Jak poznat zralé rajče

V době zralosti začnou světle zelené pruhy na plodu žloutnout, plod je na omak měkčí a začne jemně vonět. Jestli máte rádi výraznou chuť, sklízejte plody dříve, když chcete více cukrů, nechte déle dozrát. Nenechávejte ale plody na keřících příliš dlouho. Osobní zkušenost se sklizní je u tohoto rajčete nenahraditelná.

Která rajčata se Zaštipují

Zaštipování rajčat neboli vylamování bočních výhonů (zálistků) se provádí jen u tyčkových odrůd. U keříčkových ani divokých rajčat nikoli.

Která rajčata se Vyštipují

Vyštipování rajčat je jedna z důležitých zahradnických technik, která má významný vliv na vývoj a produktivitu rostlin. Vyštipují se však pouze tyčková rajčata. U keříkových rajčat je naopak hustá korunka žádoucí. Pokud nejste odborník, tyčkové rajče od keříkového u mladé rostlinky rozlišíte jen těžko.

Jak velký květináč na rajčata

Při pěstování rajčat v květináčích je důležité, aby byl květináč dostatečně velký. Rajčata mají hluboké kořeny a potřebují prostor. Květináč by měl mít průměr 30-40 cm a objem alespoň 15 litrů pro jednu rostlinu rajčete.

Co potřebují rajčata

Rajčata potřebují hodně sluníčka, hodně světla. Zaléváme vždy pod rostlinu, nikdy nezaléváme na list. Pokud máme možnost, třeba při pěstování rajčat na terase, rostlinku dát pod stříšku, je to vhodné, protože mnohem méně trpí na houbové choroby a plísně.

Jak Zaštipovat rajčata

Zaštipování rajčat neboli vylamování bočních výhonů (zálistků) se provádí jen u tyčkových odrůd. U keříčkových ani divokých rajčat nikoli.

Jak pěstovat keříčková rajčata v květináči

Rostlinku v květináči namočte do vody, nebo pořádně polijte, aby se snadno uvolnila. Pak opatrně rozrušte kořenový bal. Do nádoby, kde ji budete pěstovat, dejte drenáž, trochu substrátu, do ní položte rajče a zasypte zbylým substrátem. Zem udusejte a k rostlince zároveň "zasaďte" kolík, ke kterému ji později přivážete.

Proč vadnou Rajčata

Bakteriální vadnutí rajčete je bakteriální choroba způsobená bakterií Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis (označovaná Cmm). Nejtypičtějším příznakem je náhlé vadnutí a později usychání jednotlivých listových úkrojků na jedné straně listové čepele obvykle u spodních listů rajčete.

Co chybí rajčatům

Nedostatek doplňkových živin

Rajčata potřebují v malém množství i další prvky jako je měď, zinek, síra, mangan nebo bór. Několik z nich může být rovněž příčinou výše zmíněné chlorózy rajčat.

Kdy začnou červenat rajčata

Srpen je důležitým obdobím pro budoucí úrodu rajčat. Právě začínají červenat první plody a keříčky slibují bohatou úrodu. Aby stačila dozrát, nesmíme se bát razantního zásahu.

Kdy sklízet rajčata ráno nebo večer

Jak a kdy rajčata sklízet Rajčata můžete trhat prakticky kdykoli, ale když se je rozhodnete zavařovat nebo jinak tepelně upravovat, pro sklizeň je nejvhodnější časné ráno.

Proč mi nekvetou rajčata

Nejznámějšími nemocemi rajčat jsou plíseň na listech a plíseň na plodech rajčat, dále suchá hniloba konců plodů (abiotická porucha způsobená nedostatkem vápníku), čerň rajčatová či septorióza rajčat. Plíseň na rajčatech je nejčastější z těchto nemocí.

Jak rozeznat keříčková rajčata od Tyčkových

Na rozdíl od tyčkových, keříčková rajčata mají pevný stonek, který je samonosný a nepotřebují oporu pro svůj vzpřímený růst. Rostlina má několik bočních (postranních) výhonů. Pozor, tyto se nevylamují ! Díky tomu plody rostou ve větších trsech a je jich víc.

Jak často zalévat rajčata v květináči

Zalévání – většinou jedenkrát denně, podle počasí, v létě klidně 3-5 litrů vody denně do jedné nádoby.

Jak se správně starat o rajčata

Rajčatům prospívá nakypřená půda, dobré je i přihrnutí zeminy ke stonku; více naroste kořenový systém, a s ním i pozdější výnosy. Velmi důležitá je závlaha. Při nedostatku vláhy plody praskají, jsou malé a deformované. Zalévejte ráno nebo na večer, a to přímo ke kořenům, nikdy ne na list!

Jak zalévat rajčata v květináči

Zalévání rajčat v květináči

Rajčata zalévejte odstátou vodou ke kořenům a nejlépe ráno. Zavlažujte opatrně, abyste zbytečně nepolili i listy či plody, které by se pak mohly stát snadným cílem houbovitých onemocnění. Půdu pravidelně kypřete a zbavujte případné plevele.