Jak se stupňují Přídavná jména?

Co je to stupňování přídavných jmen

Přídavná jména se dají stejně jako příslovce stupňovat. Používáme to tehdy, kdy chceme vyjádřit vlastnost ve větší míře. Pomocí stupňování tedy můžete říci, že je něco vyšší, krásnější, menší, zábavnější, rychlejší atp.
ArchivPodobné

Jak na stupňování přídavných jmen

stupeň tvoříme nejčastěji tak, že přidáme k základnímu tvaru přídavného jména příponu -ejší nebo -ější. U přídavných jmen, kterým kořen slova končí na -t nebo -d, odtrhneme příponu -ký a nahradíme za příponu -ší. U přídavných jmen, kterým kořen slova končí na -ch, nahradíme -ch za příponu -šší.

Co vyjadřuje třetí stupeň přídavných jmen

Superlativ (3. stupeň) vyjadřuje nejvyšší/nejnižší míru vlastnosti, např. Petr je nejstarší z celé třídy.

Která přídavná jména nelze stupňovat

Přídavná jména látková (dřevěný, skleněný, lesní atd.) a přivlastňovací (maminčin, bratrův, Janino atd.) nelze stupňovat.
Archiv

Jak se stupňuje slovo zlý

stupňováníEditovat

stupeň tvar
pozitiv zlý
komparativ horší / zlejší
superlativ nejhorší / nejzlejší

Jak se stupnuje slovo horký

Horký, horčejší, nejhorčejší ✓

Jak se pozná přídavné jméno

Přídavná jména jsou ohebný slovní druh. Označují vlastnosti podstatných jmen a vztahy vlastnictví. Příklady přídavných jmen: starý, pěkný, dlouhá, Petrův, bobří, odvážná, chorvatský.

Jak si ukazujeme na přídavná jména

Ukazujeme na ně: TEN – pes, TA – žena, TO – kuře. osob (Petr, bratr, ježibaba, žena, Michal), • zvířat (kočka, sova, želva, žirafa, surikata), • věcí (konev, kniha, culík, letadlo, telefon), • vlastností (trpělivost, výška, hloupost, chytrost), • dějů (spánek, běhání, spadnutí, utopení).

Která přídavná jména se nedají stupňovat

Přídavné jména, která se nestupňujípřivlastňovací přídavná jména (Alíkův, Zuzančin, babiččina, dědečkův)některá přídavná jména zakončená na -cí jako žehlicí, domácí, vzrušující, lezoucí apod.jména odvozená od názvů zvířat (psí, kočičí, koňský, kuřecí)

Jak se ptá na přídavné jméno

Přídavná jména vyjadřují vlastnosti osob, zvířat, věcí a jevů označených podstatným jménem. Shodují se s nimi v pádě, čísle a rodě. Ptáme se na ně otázkami jaký/á/é, který/á/é, čí

Jak Delime přídavná jména

Přídavná jména v češtině dělíme na tvrdá (skloňujeme podle vzoru mladý), měkká (jarní) a přivlastňovací (otcův, matčin). U některých tvrdých přídavných jmen můžeme tvořit i krátké (jmenné) tvary: hladový – hladov, šťastný – šťasten, které se však užívají jen v 1. a výjimečně 4. pádě.

Jak se ptame na přídavné jméno

Přídavná jména vyjadřují vlastnosti osob, zvířat, věcí a jevů označených podstatným jménem. Shodují se s nimi v pádě, čísle a rodě. Ptáme se na ně otázkami jaký/á/é, který/á/é, čí

Jak určit pád u přídavného jména

Pády u přídavných jmennominativ. Kdo Co Chlupatá kočka.genitiv. (bez) Koho Čeho Chlupaté kočky.dativ. (ke) Komu Čemu Chlupaté kočce.akuzativ. (pro) Koho Co Chlupatou. kočku.vokativ. Oslovujeme/Voláme. Chlupatá kočko!lokál. (o) Kom Čem Chlupaté kočce.

Jak psát přídavná jména

Většina přídavných jmen se běžně píše s malým písmen na začátku slova či slovního spojení, avšak pokud se jedná o přídavná jména přivlastňovací odvozená od vlastních jmen, píšeme na začátku písmeno velké. Jsou to ta přídavná jména, která se skloňují podle vzoru otcův a matčin.

Jaké jsou přídavná jména

Přídavná jména jsou ohebný slovní druh. Označují vlastnosti podstatných jmen a vztahy vlastnictví. Příklady přídavných jmen: starý, pěkný, dlouhá, Petrův, bobří, odvážná, chorvatský. Přídavná jména dělíme tvrdá, měkká a přivlastňovací (viz druhy přídavných jmen).

Jak poznám tvrdá a měkká přídavná jména

U měkkých přídavných jmen (vzor jarní), píšeme vždy měkké I. U tvrdých přídavných jmen (vzor mladý) píšeme tvrdé Y, nikoliv však ve všech tvarech!

Jak určit druh přídavného jména

Číslo (jednotné: pěkný stůl, malý člověk; množné: zlobiví chlapci, utřené stoly) Rod (mužský, ženský, střední) Druh (tvrdé, měkké, přivlastňovací) Vzor (tvrdá: mladý, mladá, mladé; měkká: jarní, jarní, jarní; přivlastňovací: otcův, otcova, otcovo, matčin, matčina, matčino.

Jak psát složená přídavná jména

Proto zní současné doporučení takto: Označujeme-li složeným přídavným jménem dvě samostatné (tedy oddělené) barvy, píšeme mezi oběma částmi spojovník (např. žluto-zelený pruhovaný svetr, bílo-modré květované šaty, modro-žlutý míč, červeno-modro-bílá vlajka). Výjimkou je tradiční psaní slova černobílý.

Jak správně psát jména

Jména s velkým počátečním písmenem. Ke jménům, která se považují za vlastní, a píšou se proto s velkým počátečním písmenem, patří: rodná (křestní) jména, příjmení, přídomky a přezdívky: Jan, Jana, Novák, Nováková, Karel IV.

Co je to složené přídavné jméno

Složená přídavná jména charakterizujeme jako přídavná jména skládající se alespoň ze dvou původně samostatných složek. Podle syntaktického vztahu mezi složkami můžeme rozlišovat složená přídavná jména souřadná (složky jsou na stejné úrovni, např.

Co to znamená přídavné jméno

Přídavná jména jsou ohebný slovní druh. Označují vlastnosti podstatných jmen a vztahy vlastnictví. Příklady přídavných jmen: starý, pěkný, dlouhá, Petrův, bobří, odvážná, chorvatský. Přídavná jména dělíme tvrdá, měkká a přivlastňovací (viz druhy přídavných jmen).

Jak psát přídavné jméno

Psaní velkých písmen a přídavná jména

Většina přídavných jmen se běžně píše s malým písmen na začátku slova či slovního spojení, avšak pokud se jedná o přídavná jména přivlastňovací odvozená od vlastních jmen, píšeme na začátku písmeno velké.

Která přídavná jména píšeme s velkým písmenem

S velkým písmenem se píšou nejen samotná vlastní jména, ale také přídavná jména přivlastňovací od nich odvozená, tedy adjektiva utvořená podle vzoru otcův , matčin . Z praxe si můžeme uvést slova jako Petrův , Aniččin , Američanův , Pražanův , Lucemburkův a podobně.

Jaké jsou druhy přídavných jmen

Druh a vzor přídavných jmen

Charakteristika Vzor
Tvrdá mění se se změnou rodu podstatného jména mladý, mladá, mladé
Měkká nemění se se změnou rodu podstatného jména jarní, jarní, jarní
Přivlastňovací přivlastňují podstatnému jménu matčin, otcův

Jak se píše česky narod

národ, -a i -u m.