Jak se suší hrušky?

Na jakou teplotu sušit hrušky

Na plech položíme pečící papír a na něj plátky jablek či hrušek pokládáme jeden vedle druhého, nikoliv ve vrstvách. Nejprve nastavíme teplotu na 50 – 60 oC a když plátky ovoce začínají sesychat, zvýšíme ji na 70 oC. Následně ovoce otočíme a dosoušíme při 60 oC.
Archiv

Jak sušit hrušky v sušičce

Hrušky: zpracovávají se podobně jako jablka. Vyberte si sladké, zralé a nepoškozené plody, které omyjte, osušte a nakrájejte na čtvrtiny. Sušte při teplotě okolo 50 °C. Chcete-li čas sušení zkrátit, namísto čtvrtin hrušky nakrájejte na plátky o tloušťce 0,7 – 1 cm.
Archiv

Jak sušit

Sušení na slunci je nejjednodušším způsobem sušení. Takto se suší zejména rýže, obilí, rozinky nebo rajčata. Nevýhodou je, že sušení na slunci nemáme pod kontrolou a je nevyzpytatelné. Pro výrobu kvalitních sušených potravin je vhodné používat sušičku.
Archiv

Jak se jmenují sušené hrušky

Křížaly (sg. křížala) jsou sušené stroužky nebo plátky jablek. Sušené plátky hrušek se nazývají štěpány.

Jak dlouho sušit hrušky v troubě

Nicméně hrušky budete sušit cca na 57 °C asi 8 až 15 hodin. Hotové ovoce poznáte tak, že je pevné a pružné. Správně usušené a uskladněné hrušky vám vydrží minimálně rok.

Jak sušit v troubě

Troubu si zapněte na horkovzdušný ohřev na 40 °C. Až je předehřátá, umístěte do ní plody (houby, ovoce, zelenina) naskládané na pečícím papíru, ideálně na rošty, nebo na plech. Troubu úplně nezavírejte, aby mohla odcházet vlhkost – dejte do dvířek třeba složenou utěrku.

Jak uchovat sušené hrušky

Skladujte ovoce na suchém a tmavém místě mimo potenciální vniknutí hmyzu. Ideální podmínky pro uchování je chladné prostředí, a to bez ohledu na to, zda je výrobek zabalen, nebo ne. Chlad může ve skutečnosti prodloužit trvanlivost sušeného ovoce až na několik let.

Proč se říká křížaly

Ale ani oni se nemysleli, že by jen v češtině se vyskytující slovo křížala ze slova kříž vzniklo, všichni etymologové se shodují, že tu šlo o nějaké sloveso, které snad znělo nějak jako križati a které bylo příbuzné s naším dnešním krájet. Ten křížek v jablku snad jen ovlivnil konečnou podobu našeho slova.

Proč se říká křížala

od nář. krúžat, krúžlat ‚krouhat' (okrajovat slupku, krájet na plátky), popř. od subst. křížaly kontaminací s krouhat.

Co vše se dá sušit v sušičce na ovoce

Sušené ovoce je klasikou. V sušičce můžeme usušit jakékoliv druhy – od tradičních jablek (křížal), hrušek, švestek, hroznového vína, až po exotické druhy jako jsou třeba pomeranče (hodí se jako krásná ozdoba na adventní věnec nebo vánoční stromeček).

Jak nastavit troubu na sušení

Troubu si zapněte na horkovzdušný ohřev na 40 °C. Až je předehřátá, umístěte do ní plody (houby, ovoce, zelenina) naskládané na pečícím papíru, ideálně na rošty, nebo na plech. Troubu úplně nezavírejte, aby mohla odcházet vlhkost – dejte do dvířek třeba složenou utěrku.

Jak dlouho se suší šipky v troubě

Rozložíme očištěné plody na plech vyložený pečícím papírem (ještě lepší je mřížka, ale tu má jen velmi málo domácností) a vložíme je do trouby. Existují dvě školy, jak by se měly sušit. Podle první je nejlepší je vložit do trouby rozehřáté na necelých sto stupňů, nechat je deset minut a pak teplotu stáhnout na padesát.

Jak uchovat hrušky na zimu

A vydesinfikovat je potřeba i dřevěné nebo plastové přepravky. Jablka i hrušky by se měli skladovat pouze v jedné vrstvě a bedýnky dáváme s ohledem na proudění vzduchu do polic předem za tímto účelem zbudovaných. Nemáme-li sklep, musí pro uskladnění postačit i chladná chodba nebo nevytápěná garáž.

Jak zpracovat hrušky na zimu

Hrušky oloupeme, odjádříme, rozkrájíme, dáme do hrnce a zalijeme troškou vody s citronovou šťávou. Přidáme skořici a přivedeme k varu. Vaříme, až hmota začne houstnout, přidáme cukr a ještě chvíli — podle návodu — povaříme. Naplníme sklenice, zavíčkujeme.

Jak sušit jablka aby Nezhnědla

Sušičku zapneme na stupeň 3 a sušíme 4 hodiny. Potom sušičku vypneme a plata asi na hodinu rozložíme, aby z ovoce vyšla pára. Před každým dalším zapnutím sušičky je důležité ovoce lehce nadzvednout například dřevěnou špachtličku, případně přerovnat od středu k okrajům a naopak.

Jak uchovat sušená jablka

Křížaly je ideální uchovávat v uzavřených dózách na suchém, tmavém a chladném místě, kde bude zabráněno přístupu vzduchu a vlhkosti. Teplota pro uskladnění sušených plodů by neměla přesáhnout 15 °C. Dodržíme-li tyto podmínky, měly by nám křížaly vydržet 1 až 2 roky.

Jak se suší maliny

Sušení malin je pohodlné, protože plody nemusíte krájet ani nijak extra rovnat na sušících plátech. Prostě je tam nasypte a rozložte tak, aby se nepřekrývaly. Nastavte v sušičce potravin teplotu 50 °C a teď pozor – čas sušení nastavte klidně až na 48 hodin.

Jak se suší banány

Stačí plátky banánu před sušením posolit. Nastavte teplotu sušení na cca 57 stupňů (při RAW sušení na 45 °C). Zpočátku můžete sušit i na vyšší stupeň okolo 65 °C a po dvou hodinách teplotu zmírnit na cca 55 °C. Banány se usuší za 6 až 12 hodin dle typu sušičky.

Jak dlouho se suší houby v troubě

Troubu vyhřejeme na 50 °C a vložíme do ní rošt s houbami. Troubu necháme asi na 10 cm pootevřenou – pokud se zavírá, zajistíme dvířka vhodným předmětem. Sušíme asi 12 hodin. Usušené houby musí chrastit a lámat se.

Jak rychle usušit houby

Sušení hub v sušičce je tou nejlepší volbou.

Houby jsou usušené téměř bez práce a navíc velmi rychle, kvalitní sušička houby usuší i během několika hodin. Houby nakrájejte a naskládejte na jednotlivá síta. Nastavte sušičku na teplotu 40 až 50 stupňů a sušte 5 až 8 hodin.

Na jakou teplotu sušit šípky

„Se sušením šípků je to trošku složitější,“ říká Ivana Tischlerová, „měly by se sušit umělým teplem s teplotou nastavenou maximálně na 40 °C. Když sušíme šípky na 50 a více stupňů, přicházíme o některé důležité termolabilní látky.

Jak správně sušit šípky

To nejzákladnější – nechat šípky volně uschnout na vzduchu, slunci či nad topením, bývá často zatracováno kvůli poklesu vitamínu C. Naopak nejideálnějším řešením se jeví použití sušičky, přičemž teplota by při procesu sušení neměla překročit 40° C.

Jak dlouho vydrží hrušky

Pokud má hrušeň vhodné podmínky pro růst a správné stanoviště, může vydržet až 200 let! Hruška je malvice a tyto šťavnaté plody dělíme podle doby dozrávání (respektive sklizně) na letní, podzimní a zimní. Letní jsou nejméně trvanlivé, zimní naopak vydrží nejdéle, i když ne tak dlouho jako jablka.

Jak se pozná zralá hruška

Pokud se stopka od větvičky oddělí snadno, je plod zralý.

Na konci stopky se již vytvořila korková vrstva mrtvých buněk, která má plod i se stopkou od mateřského stromu oddělit. Poté lze jablka a hrušky sklízet česáčkem bez toho, abychom zároveň trhali větévky, často i s pupeny, které jsou zárodkem příští úrody.

Co udělat z hrušky

Inspirujte se úžasnými hruškovými dezerty v naší galerii.Pečené hrušky.Hruškový koláčHruškové muffiny.Čokoládová bábovka s hruškami v karamelu.Čokoládové řezy s hruškami.Žemlovka s jablkem a hruškou.Mandlový koláč s pošírovanými hruškami.Pražský koláč s opilými hruškami.