Jak se sází dřišťál?

Kdy se sází dřišťál

Rostliny k výsadbě kupujeme většinou s balem v kontejnerech, sázet je tak můžeme mimo zimních měsíců po celý rok; jen stálezelené druhy je lepší kvůli možnému namrzání sázet na jaře. Dřišťály můžeme množit řízky, hřížením i semeny.

Jak pečovat o dřišťál

Pěstování dřišťálu

Zato žlutolisté dřišťály umístěte do polostínu či stínu, protože na slunci svou barvu naopak ztrácí. Dřišťály poloopadavé a stálezelené mají raději polostín a humóznější půdu, přičemž jim nesvědčí přímé slunce především v zimě – poškozuje jejich dřevo.
Archiv

Kdy se stříhá dřišťál

Řez je u živého plotu trochu odlišný. Provádíme jej totiž dvakrát až třikrát do roka – začínáme koncem jara, kdy odstraňujeme všechny přerůstající výhonky a listy. Další řez můžeme provádět po odkvětu a ten poslední necháváme na konec srpna až začátek září.
Archiv

Jak zasadit Dristal

Dobře snášejí sucho, úpal i skalnaté podloží. Jediné, co nesnášejí, je přemokřená půda. Vysazujeme je do propustné půdy s drenážní výstelkou jámy. Mladé rostlinky je potřeba pravidelně zalévat, později po zakořenění můžeme zálivku omezit.
Archiv

Čím hnojit dřišťál

Dřišťál Thunbergův má rád slunná místa. Na půdu není náročný, poroste v jakékoliv propustné půdě, nesmí být však přemokřená. Hnojíme hnojivy pro okrasné dřeviny.

Jak stříhat dřišťál

Rostlina se zmlazuje na jaře. U vzrostlého keře ostříháte asi třetinu starého dřeva. Střih provedete hned u země, čímž se podpoří růst nových výhonků. Pokud tuto proceduru zopakujete každé jaro příští tři čtyři roky, dokonale tím celý keř zmladíte.

Jak rozmnožit dřišťál

Dřišťál množíme zakořeňováním řízků nebo hřížením. Řízky odebíráme z mateční rostliny na začátku léta a necháme je zakořenit ve skleníku nebo pod větší sklenicí. Bobule z dřišťálu obecného sklízíme v říjnu, nebo až poté, co přejdou mrazem.

Jak se mnozi Dristal

Množení Druhy Berberisů, od kterých není semeno, běžně množíme řízkováním. Stálezelené dřišťály se nejčastěji množí hřížením. Roubování je málo rozšířené, ovšem ukazuje se jako vhodný způsob množení pro vzácnější druhy a jejich kultivary.

Jak se rozmnožuje dřišťál

Dřišťál množíme zakořeňováním řízků nebo hřížením.

Jak vypadá dřišťál

Dřišťály mají kromě dekorativních listů také pěkné, žluté květy a zajímavé drobné plůdky. Opadavé druhy mají červené plody a většinou podlouhlé, stálezelené druhy mají plody tmavomodré s ojíněným povrchem. Typickým znakem dřišťálů je i výrazně žluté dřevo a tenké trny na větvičkách, někdy i listech.

Kdy co stříhat

Ideální čas na stříhání a prořezávání ovocných stromů a keřů se různí podle druhu. Od poloviny srpna do poloviny září se provádí letní řez, který zajistí v dalším roce bohatší úrodu. Při tomto omlazujícím zákroku se zkracují příliš dlouhé větve a ořezávají nepotřebné výhony.

Jak řezat dříň

Dřín obecný – řez

Vzhledem k tomu, že se jedná o nenáročnou dřevinu, není nutné dřín často prořezávat. Na podzim byste ovšem měli odstranit poškozené, nemocné nebo mrtvé větve, aby se dřevině u vás na zahradě dobře dařilo.

Kdy řezat bez

Kdy prořezat černý bez

Během vegetačního období provádíme pouze mírný výchovný řez a stříhání květenství či plodenství. Starší větve odstraňujeme až na podzim, kdy se rostlina chystá na období vegetačního klidu. TIP: Bez je bezesporu jedním z nejvoňavějších kvetoucích keřů, které můžeme v zahradě pěstovat.

Kdy řezat dřeviny

Období vegetačního klidu

V praxi se povoluje kácení nejčastěji od 1. listopadu do 31. března. Každý druh dřeviny dosahuje vegetace v jiné době a rovněž je nutné počítat s výkyvy počasí.

Kdy se stříhá Bříza

Optimální dobou pro řez opadavých stromů je polovina léta. V této době lze řezat břízy a javory, které na jaře sají mízu, a také kaštany a ořešáky, které jsou náchylné na klejotok. Třešně a švestky, které jsou rovněž náchylné na klejotok, je také vhodné řezat v polovině léta.

Jak zkrátit šeřík

Pěstujeme-li šeříky jako keř, vyřežeme všechny staré silné větve, ponecháme pouze jedno až dvouleté výhony a ty zakrátíme podle potřeby. U stromkových forem odstraníme všechny proschlé a poškozené větve a ostatní seřízneme na délku asi 20–30 cm. Nové výhony začnou vyrůstat po několika dnech.

Jak se Strihaji keře

Odstranit byste měli především suché části dřevin, větve rostoucí dovnitř koruny keře, větve zlomené a také ty, které se navzájem dotýkají. Řez proveďte kousek nad očkem – pokud ponecháte dlouhý pahýlek, snadno je napaden infekcí, neboť rostlina již tuto část nechrání.

Jaké stromy se mohou kácet bez povolení

Aktuálně lze zcela bez povolení kácet všechny dřeviny, které nejsou součástí významného krajinného prvku nebo stromořadí a mají ve výšce 130 cm nad zemí obvod kmene menší než 80 cm.

Jak velký strom lze kácet bez povolení

Bez povolení můžeme kácet pouze stromy, které mají ve výšce 130 cm nad zemí obvod menší jak 80 cm.

Jak tvarovat břízu

Břízy se v žádném případě nehodí k tvarování. Jsou to výrazně světlomilné stromy, jemně větvené, snášející jen velmi špatně řez. Špatně nesou zásahy do jejich dřeva. Nevyžadují pravidelný řez, v dospělosti odstraňujeme pouze větve suché, nemocné či napadené a staticky nebezpečné.

Jak správně řezat stromy

Při kácení uděláme do kmene zářez ve tvaru V do poloviny průměru kmene, a to ze strany, kam má strom padat. Poté vyrazíme vyříznutý klín a strom podřízneme z druhé strany rovně, tedy rovným řezem kolmým ke kmeni stromu zhruba v polovině výřezu na druhé straně. Strom by poté měl začít padat sám, sotva se řezy spojí.

Co dělat s Odkvetlým Šeříkem

Odkvetlé části je potřeba z mladých stromků odstranit, a to asi týden po odkvetení. Pokud je uřízneme, zabráníme tvorbě semen, rostlina se tedy nevyčerpá a naopak může vytvořit nové výhonky s květy. Na starších keřích už tyto úpravy dělat nemusíme.

Kdy stříhat Odkvetlý šeřík

Šeřík se proto stříhá jen těsně po odkvětu, kdy se odstraňují odkvetlá květenství, hlubší řez se pak v případě potřeby provádí během října, přičemž se ale neořezává celý keř najednou, ale jen jeho části. Celý keř takto postupně ořežeme během několika let.

Kdy stříhat stálezelené keře

Stálezelené keře (například buxusy) tvarujte řezem v průběhu května. Pokud potřebují prosvětlení či zmlazení, klidně s tím začněte už nyní. Sestříhat můžete jak živé ploty z těchto keřů, tak i solitérně rostoucí kusy.

Kdy se nesmi Kacet

V praxi se povoluje kácení nejčastěji od 1. listopadu do 31. března. Každý druh dřeviny dosahuje vegetace v jiné době a rovněž je nutné počítat s výkyvy počasí.