Jak se tvoří kroupy?

Co zpusobuje kroupy

Krup (neboli laryngotracheobronchitida) je zánětlivé onemocnění dýchacích cest, které je způsobeno virovou infekcí horních cest dýchacích. Infekce vede ke vzniku otoku uvnitř hrdla, který brání normálnímu dýchání. Příznaky krupu jsou „štěkavý“ kašel, stridor (vysoký hvízdavý zvuk při nádechu) a chrapot.

Z jaké výšky padají kroupy

Na otázku uvedenou v nadpise se tedy dá odpovědět, že při velmi teplém počasí v našich oblastech padají kroupy z výšky asi tak 4 až 8 km. Při pádu z této výšky musí kroupy proletět asi tak dvou až tříkilometrovou vrstvou velmi teplého vzduchu. Proto ne vždy dopadnou až na zem.
Archiv

Jak se dělají kroupy

Kroupy se vyrábí broušením obalové vrstvy obilných zrn. Kromě klasických z ovsa, ječmene a pšenice se prodávají také pohankové kroupy z pseudoobilovin. Obzvlášť přínosné a tím pádem i nejrozšířenější jsou ječné kroupy, ale i ostatní druhy tělu dodají spoustu potřebných látek.
Archiv

Z jaké rostliny jsou kroupy

Kroupy jsou obalů zbavená zrna obilovin, jako je oves, pšenice, ječmen, nebo pseudoobilovin, jako je pohanka. Jsou celozrnné, takže jejich součástí jsou klíčky a jsou bohaté na vlákninu, která se vyskytuje v horních vrstvách zrn. Kroupy jsou výživné a mohou být základem kaše jako hlavního jídla.

Jak ochutit kroupy

Někdy se výrazu šoulet používá jako obecného označení pro jídlo z krup a luštěniny. Na sádle se do růžova osmaží cibule, přimíchají se kroupy a luštěnina (1:1 nebo 2:1), okoření solí, česnekem, majoránkou, případně pepřem nebo kmínem.

Co se zbytkem krup

Pokud máte zbytek uvařené rýže nebo krup, můžete rychle vykouzlit výborný pokrm jako je tento mírně kořeněný pilaf.

Co udělat z krup

Recepty z krup

Ječné kroupy patřily za pilíř kuchyně našich předků a díky faktu, že jim zůstává část obalové slupky, jsou bohaté na vlákninu, vitaminy a minerály. Kroupy se hodí se na hrstkovou polévku, do rizot a jako příloha, do zapékaných jídel nebo pro přípravu pomazánek.

Jak dlouho vydrží kroupy

Uvařené kroupy vydrží v lednici i několik dnů. Můžeme z nich jeden den udělat „rizoto“, druhý den je přidat do salátu, třetí den jimi obohatit polévku atp.

Jak se vyrábí Ječné kroupy

Ječné kroupy se vyrábí obroušením ječného zrna, takže zůstane pouze jeho střed. Tradičně se používají jako příloha nebo zavářka do polévek. Využití také tradičně nacházejí přípravě zabijačkových jelit či nákypů. Balení obsahuje 15 kilogramů krup.

Co s Ječnými kroupami

Ječné kroupy patřily za pilíř kuchyně našich předků a díky faktu, že jim zůstává část obalové slupky, jsou bohaté na vlákninu, vitaminy a minerály. Kroupy se hodí se na hrstkovou polévku, do rizot a jako příloha, do zapékaných jídel nebo pro přípravu pomazánek.

Jak dlouho se namáčí kroupy

Na jak dlouho namáčet kroupy

Namáčíme je nejméně na dvě až tři hodiny, nejlépe ale přes noc. Poté je uvaříme v dostatečném množství vody, výrazně totiž zvětší svůj objem. Vody dáme trojnásobek než suchých krup. Na vaření krup se dá použít pomalý hrnec.

Jak dlouho se vaří velké kroupy

Před přípravou kroupy propláchněte, vložte do hrnce se studenou vodou, osolte, přidejte kapku oleje a vařte pod poklicí bez míchání. Po 20–30 min. vaření je zrno křupavé, po 50 minutách rozvařené a vhodné do pomazánek a nákypů. Po uvaření nechte 5 minut dojít.

Jak vařit kroupy do jelit

Kroupy vaříme v minimálně trojnásobném objemu vody, zpočátku odryté – pění. Uvedeme k varu, teplotu snížíme. Namočené kroupy vaříme asi půl hodiny, nenamočené i víc než hodinu. Použití tlakového hrnce se moc neosvědčilo – uvolněný „šlem“ se dere i přes píst a hrozí ucpání.

Jaké kroupy do jelit

100% ječné kroupy vhodné jako přísada do zabijačkových produktů, zejména do zabijačkové polévky nebo kroupových jelit. Kroupy se vyznačují vysokým obsahem sacharidů (včetně vlákniny), bílkovin, vitamínů B a E, železa a řady dalších nutrientů.

Jak uvařit kroupy aby Nenadýmaly

Pokud chceme nadýmání předcházet, uplatníme několik jednoduchých rad: Kroupy před vařením namočíme, čímž zároveň urychlíme dobu jejich vaření. Namáčíme je alespoň na dvě až tři hodiny, nejlépe však přes noc.