Jak se připravuje lučavka
Směs 3 dílů HCl a 1 dílu HNO3 se nazývá lučavka královská, která rozpouští zlato i platinu. Používá sena výrobu hnojiv, umělých hmot, výbušnin a léčiv.
Jak si v minulosti alchymisté tuto látku z ledku připravovali
Připravovali jej „sanytrníci“, lidé kteří navštěvovali dobytčí chlévy a z jejich stěn pomocí škrabky a peroutky oškrabávali a smetali „výkvěty“ dusičnanu vápenatého, který se vytvářel na vápnem vybílených stěnách chlévů účinkem zvířecí moči. Tento nevábně zapáchající produkt pak byl dále zpracováván v „sanyternách“.
Archiv
Jak vysrážet zlato z Lučavky
Než však přijde na řadu druhé tavení, je potřeba takzvaně vyrafinovat ze směsi drahého kovu a odpadu právě jen ten drahý kov. Za použití lučavky královské se ze zlata a všech příměsí stane nejprve tekutina a pak redukcí oxidem siřičitým získáme čisté zlato. To se vysráží ve formě zlatého písku.
V čem se rozpouští zlato
Lučavka královská je triviální název pro směs kyseliny chlorovodíkové a kyseliny dusičné v poměru 3:1. Vzniklá směs vyniká vysokými oxidačními schopnostmi, takže je schopná dokonce reagovat se zlatem nebo platinou, které jinak s žádnými kyselinami nereagují.
Archiv
Která kyselina je nejsilnější
Kyselina fluoroantimoničná (HSbF6), taktéž nazývaná kyselina hexafluoroantimoničná, je nejsilnější známou kyselinou (je asi 2×1019krát silnější než koncentrovaná kyselina sírová) a řadí se mezi superkyseliny.
Co leptá zlato
Zlato se leptá lučavkou královskou, stříbro, měď a mosaz kyselinou dusičnou. Během leptání se na kovu tvoří bublinky, které je třeba stírat pírkem. Pro vyleptání stejnoměrného tečkovaného dekoru lze užít směs asfaltu s rozemletou či práškovou kalafunou.
Které užitečné postupy přinesla lidstvu alchymie
– přinesla lidstvu řadu užitečných postupů pro čištění látek, výrobu kovů, získávání barviv, léčiv a také mnoho dodnes používaných laboratorních pomůcek. Na jejím základě vznikla i současná chemie.
Co zkoumali alchymisté
Vychází z nauky o příbuznosti a přeměnách látek a zaměřuje se na proces zdokonalování přírody, zkoumá přirozenost těl a jejich proměňující se sílu. Úsilím alchymisty je dosáhnout završení přírodních dějů a participace na nich, čímž lze dojít k vysvětlení souvztažností těchto procesů.
Jak si Alchymiste pripravovali Lucavku
Lučavka královská rozpouští velmi odolné kovové prvky, jako jsou zlato a platina. Lučavce královské odolávají titan, iridium, ruthenium, rhenium, tantal, niob, hafnium, osmium a rhodium. Samotná kyselina dusičná ani chlorovodíková se zlatem a platinou prakticky nereagují.
Kde je nejvíce zlata
Dosud vytěžené množství zlata se na celém světe odhaduje na 150 000 tun. Nejbohatší světová naleziště jsou v jižní Africe, na Uralu, v Austrálii; valouny zlata (nugety, až kilogramové) v Kanadě a na Sibiři.
Jakou značku má zlato
AuZlato / Značka
Jak zjistit konstantu Acidity
Hodnotu disociační konstanty lze tedy vypočítat změřením aktivit solvatovaného protonu, aniontu kyseliny a nedisociované formy kyseliny. Absorbuje – li solvatovaná forma aniontu, či nedisociované kyseliny elektromagnetické záření ve vhodné oblasti vlnových délek, je možno k měření použít spektrofotometrickou metodu.
Jaká je nejslabší kyselina
Síla kyslíkatých kyselin halogenů roste směrem od jodu ke chloru a také stoupá s rostoucím poměrem O:H. Takže mezi nejslabší kyseliny patří HXO a H5IO6, naopak nejsilnější je HClO4.
Jak zjistit jestli je to zlato
Puncovní značka je v podstatě razítko vyražené do šperku, díky kterému i laik snadno pozná ryzost materiálu. Punc najdete u prstenů a náušnic na jejich vnitřní straně, u náhrdelníků a náramků pak zpravidla blízko zapínání. Ryzost zlata se značí v karátech a poznáte jej podle čísel 585 a 750.
Co přinesla alchymie
Vytvořila velké množství alchymistického (chemického) nádobí – třecí misky, baňky, nálevky, kádinky, Přinesla do dnešní chemie některé prvky názvosloví. Díky pokusům evropských alchymistům se stala známá příprava silných kyselin (pro řecké a arabské alchymisty byl nejsilnější kyselinou ocet).
Co přinesla lidstvu alchymie
– přinesla lidstvu řadu užitečných postupů pro čištění látek, výrobu kovů, získávání barviv, léčiv a také mnoho dodnes používaných laboratorních pomůcek. Na jejím základě vznikla i současná chemie.
Kde se dá najít zlato v ČR
▶ Zajímavost: česká zlatá ložiska rýžovali už Keltové a to poblíž řek v jižních a středních Čech a zřejmě i v západních Čechách a na Vysočině a Slezsku. Rýžování zlata je u nás populární nejvíce na těchto vodních tocích: Otava, Opava (Zlatá i Černá), Olešnice a Zlatý potok.
Jaká oxidační čísla může mít zlato
Zlato | |
---|---|
Oxidační čísla | 3, 1 (amfoterní oxid), méně často II,V |
Elektronegativita (Paulingova stupnice) | 2,54 |
Látkové vlastnosti | |
Krystalografická soustava | krychlová plošně centrovaná |
Co se přidává do zlata
Bílé zlato je slitinou zlata s kovy, které jeho původní žlutou barvu zesvětlují. Klíčovými bělícími složkami jsou nikl a palladium, potažmo mangan. Doplňkově se do bílého zlata přidává také rhodium, zinek a měď.
Proč je zlato žluté
Žluté zlato
je slitina zlata, stříbra a menšího množství mědi. U 14karátového žlutého zlata je poměr mezi zastoupenými kovy přibližně 6:3:1. Právě na poměru záleží, jaký odstín získáme. Větší podíl stříbra zajistí jemnější, až vanilkovou barvu, větším zastoupením mědi vznikne kov se zářivě tmavě žlutou barvou.
Jak poznat slabou a silnou zásadu
Jako silné kyseliny a zásady označujeme takové molekuly, které v roztoku zcela disociují (tzn. rozloží se na ionty). Oproti tomu se slabé kyseliny a zásady rozkládají jen částečně a reakce rozkladu na ionty je vratná.
Jak poznat silnou a slabou kyselinu
u kyslíkatých kyselin obecně platí, že nejslabší jsou ty, v jejichž molekulách se shoduje počet atomů H a O. Čím více je atomů O ve srovnání s H, tím je kyselina silnější (lze vysvětlit i indukčním efektem atomů kyslíku, který způsobuje kyselost vodíku).
Jak poznat slabou zásadu
Jako silné kyseliny a zásady označujeme takové molekuly, které v roztoku zcela disociují (tzn. rozloží se na ionty). Oproti tomu se slabé kyseliny a zásady rozkládají jen částečně a reakce rozkladu na ionty je vratná.
Kde ověřit pravost zlata
Ten uděluje Puncovní úřad České republiky a je hlavním důkazem o pravosti zlata – veškeré šperky (a to nejen zlaté) těžší než 0,5 gramu musejí být podle zákona označeny puncem. U prstenů a náušnic jej najdete většinou ukrytý na vnitřní straně šperku, u náramků a řetízků pak obvykle v blízkosti zapínání.
Jak se overuje pravost zlata
Punc uděluje Puncovní úřad České republiky, který tím potvrzuje pravost šperku a garantuje podíl vzácného kovu ve slitině. Základní údaj, který by zákazníci měli sledovat, je čistota neboli ryzost zlata. Ryzost se uvádí v karátech. Ryzí zlato má 24 karátů a obvykle se také označuje číslicemi 999 (nebo dokonce 999.9).