Jak se vaří ovesná kaše?

Jak si uvařit ovesnou kaši

Kaši vaříme v poměru 1 díl ovesných vloček, 1 díl vody a 1 díl mléka. Do hrnce dáme vločky s vodou a necháme pár minut odstát – vločky nabobtnají, trochu změknou a vodu z větší části vstřebají. Poté přilijeme mléko, přidáme na kostičky nakrájené jablko a hrst rozinek.
Archiv

Jak správně vařit ovesné vločky

Máme pro vás postup pro dokonalou ovesnou kaši.V malém hrnci přiveďte k varu 1 šálek mléka nebo vody a špetku soli (pokud chcete).Vmíchejte 1/2 šálku ovesných vloček a snižte teplotu. Vařte 1 minutu.Sundejte z plotny, přikryjte a nechte 2 až 3 minuty odstát.
Archiv

Jak se vaří kaše z ovesných vloček

Postup přípravy

Do hrnce nalijeme mléko, přidáme cukr, máslo a společně zahříváme. Když začne vřít, přisypeme vločky a za stálého míchání vaříme, dokud kaše nezhoustne. Dáme na talíře a můžeme dochutit skořicí, Grankem nebo medem. Já kaši dělám méně sladkou, Granko a med ji přisladí.

Jak udělat rychlou ovesnou kaši

Mléko dáme vařit – osladíme ho. Až se cukr rozpustí, vsypeme ovesné vločky. Ihned nasypeme pudinkový prášek a mícháme. Necháme projít varem a když je konzistence podle vašich představ odstavíme… a je hotovo!

Proč nejíst ovesné vločky

Vláknina, škrob a glukóza mohou způsobovat nadýmání

Plynatost a nadýmání může být při konzumaci nadměrných porcí ovesných vloček spojena i s navýšeným příjmem vlákniny, škrobu nebo glukózy. Zatímco některým tyto potraviny nezpůsobí žádné problémy, pro jiné se může jednat o velmi problematický element v jídelníčku.

Proč namáčet ovesné vločky

Hlavně ovesné vločky ještě znásobí své zdravotní benefity. Během namočení bez vaření se vytvoří cenné laktobacily a začnou se štěpit sacharidy, čímž vločky získají sladší chuť. Večer si během krátké chvilky předpřipravíte výživnou snídani. A ráno jen dosypete ovoce, oříšky a případně trochu medu.

Jak udělat ovesnou kaši bez vaření

Vločky, semínka a mléko promícháme a dáme do sklenice nebo třeba misky a přikryjeme (víčkem, fólií). Přes noc necháme odležet v lednici. Ráno vyndáme z lednice, přidáme protein, ovoce, ořechy atd. Můžete jíst studené nebo ohřát dle libosti.

Jak udělat ovesnou kaši přes noc

Recept na „overnight oat“ je v základu úplně stejný. Do skleničky či dózy nasypeme 40 g (4 polévkové lžíce) ovesných vloček a zalijete je 120 až 150 ml mléka, můžete použít i rostlinnou variantu. Dále přidáte zdroj bílkoviny – mléčný výrobek (nejlépe zakysaný), proteinový prášek nebo pudink.

Kdy jíst ovesnou kaši

Ovesné vločky jsou perfektní v podstatě v jakoukoliv denní dobu. Nejčastěji se používají k snídaní, připravíte z nich ovesnou kaši, noční kaši, můžete je přidat do smoothie, jako posypku, do jogurtu… Jíst je můžete ale i ke svačině, upravené podobně jako ke snídaní, můžete z nich připravit sušenky, granolu.

Jak je zdravá ovesná kaše

Ovesné vločky mají dokonale vyvážené složení a patří mezi nutričně bohaté potraviny. Obsahují kvalitní tuky, pomalu vstřebatelné sacharidy, vyšší množství bílkovin a hodně vlákniny. Navíc jim nechybí ani řada vitamínů (A, B1, B6, D, E) a minerálů (např. hořčík nebo zinek).

Jak dlouho namočit ovesné vločky

Jemné ovesné vločky večer zalijeme v hrnci odměřeným množstvím vody a necháme je při pokojové teplotě 8–12 hodin fermentovat. Při fermentaci dochází k částečnému štěpení škrobů a kaše je pak jednak lépe stravitelná, ale i zesládne.

Co dát do ovesné kaše

Do ovesné směsi můžete přidat spoustu věcí, které ji výborně oživí. Můžete střídat mléko, jogurt, ovčí nebo kozí jogurt, tvaroh, rostlinné mléko, kaši posypat různými semínky a sušeným ovocem, kombinovat různé druhy čerstvého ovoce a nebo vyzkoušet třeba extrudovanou quinou.

Jak na nejlepší ovesnou kaši

Postup přípravy receptu

Do hrnce se zesíleným dnem nebo speciálního hrnce na vaření mléka vlijte mléko a vsypte vločky. Lehce osolte a za občasného míchání přiveďte k varu. Stáhněte plamen, nechte probublávat, až vločky změknou a promění se ve šlemovitou kaši. Oslaďte, posypte ovocem a ihned podávejte.