Jak se vaří proso?

Co se dělá z prosa

Co se dělá z prosa Z prosa se nevyrábí pouze jáhly, ale i řada dalších produktů, které mají v kuchyni širokou možnost využití. Jáhlová mouka nebo též prosná mouka je vzhledem ke své bezlepkovosti skvělou alternativou pšeničných mouk. Využívá se při pečení, vaření i zahušťování.
Archiv

Jak vypadá proso

Proso je jednoletá tráva z čeledi lipnicovitých s asi jeden metr dlouhými stébly. Zelené až fialové laty, ve kterých později dozrávají kulovité obilky, vyrůstají na tenkých stopkách. Semena jsou velmi drobná, tisíc kulovitých žlutých zrnek váží pouze pět gramů.

Jak se loupe proso

Jak sklízet a sušit

Lesklé pluchy odstraníme, dosušená zrna je ideální spotřebovat do tří měsíců, aby nežlukla. Sušit bychom je měli pozvolna, při teplotě do 40 °C. Prosná zrna se ve velkém loupají ve speciálních strojích, doma můžeme naši menší úrodu oloupat mezi dvěma prkénky.

Na co se používá proso

Proso se nyní pěstuje na 200 000 akrech půdy v Coloredu, Severní Dakotě a Nebrasce, ale většina úrody je stále používána jako krmivo pro skot, drůbež a ptáky. Je pozoruhodné, že navzdory tomu, že se jedná o prastarou obilovinu, je její význam především v období růstu nesmírně nevyužitý.

Jak dlouho roste proso

Vzhledem k velmi krátké vegetační době prosa (100-110 dní) ho lze pěstovat jako náhradní plodinu po vyzimování ozimů nebo v příznivých polohách jako druhou plodinu v roce po ozimé směsce či senážním ovsu sklizených na zeleno, po první seči jetelovin nebo po raných bramborách. Proso může být vhodnou krycí plodinou.

Kdy roste proso

Kvete od července do září. P. miliaceum (proso seté) – tato jednoletá travina vytváří až 100 cm vysoké silně ochlupené listy zelené barvy. Jednotlivé květní klásky mohou být načervenalé nebo světle zelené.

Co to je proso

Proso (Panicum) je rod trav, tedy z čeledi lipnicovitých (Poaceae). Jedná se o jednoleté nebo vytrvalé byliny. Jsou trsnaté nebo výběžkaté či s oddenky nebo poléhavé. Stébla dorůstají výšek zpravidla 20–400 cm.

Kdy se seje proso

Doba setí prosa je určena při jeho pěstování jako hlavní plodiny teplotou půdy, která má být 8-10 °C, což je obvykle koncem dubna a začátkem května. Dobré je, když proso vzejde až po odeznění květnových nízkých teplot.

Jak se řekne jiným slovem proso

Proso (Panicum) je rod trav, tedy z čeledi lipnicovitých (Poaceae). Jedná se o jednoleté nebo vytrvalé byliny. Jsou trsnaté nebo výběžkaté či s oddenky nebo poléhavé.

Jak se sklízí proso

Proso dozrává velmi nerovnoměrně, proto je velmi obtížné zvolit vhodnou dobu sklizně. Sklizeň zahajujeme při dozrání obilek v horní třetině laty (nažky jsou vybarvené, lesklé). Sláma je v době sklizně ještě „živá“, světle zelená, žlutozelená. Prosná sláma při větší vlhkosti zahlcuje mláticí ústrojí sklízecí mlátičky.

Kde roste proso

Je známo asi 370 druhů, které jsou rozšířeny v tropech, subtropech a teplých částech mírného pásu.

Jak pěstovat proso prutnaté

Proso prutnaté vyžaduje sluneční stanoviště a sušší propustné půdy. Občas je vhodné trsy rozdělit a znovu vysadit. Kořenový bal by neměl nikdy proschnout, udržování přiměřeně vlhkého substrátu je obzvláště důležité. Stejně důležitá je zálivka při pěstování v květináči.

Kdy se sází proso

Jelikož je proso teplomilná rostlinka, je vhodné vysadit jej v té části zahrady, kam dopadá dostatek slunečních paprsků. Může dorůstat až do délky dvou metrů. Ideální dobou výsevu je polovina dubna a začátek května.

Jak se pěstuje proso

Proso vyžaduje středně těžké, písčitohlinité výhřevnější půdy. V písčitých půdách hrozí nedostatek vláhy koncem vegetace. Na těžších půdách nebo v chladnějších polohách je vhodné vybírat pozemky na jižních svazích. Zcela nevhodné pro pěstování prosa jsou půdy těžké nebo zamokřené.

Kdy Strihat proso Prutnate

Trsy doporučujeme stříhat až na jaře, protože uschlá hmota vytváří zimní ochranu pro kořeny. Odstříhávejte na cca 10 cm zpětným řezem. Navíc rostlina je dekorativní i během zimy. Proso každý rok na jaře znovu vyhání z kořene.