Jak se vaří hrášek
Hrách opláchneme a zalijeme asi litrem vody, přivademe k varu a při střední teplotě vaříme za občasného promíchání až do změknutí, cca 45 minut. Těsně před dovařením osolíme. Hrách najemno rozmixujeme tyčovým mixérem, podle potřeby přidáme vodu – tak, aby polévky bylo požadované množství podle počtu strávníků.
Jak se váže hrášek
Další možností je zatlouct k hráškům dostatečně vysoké tyčky a kolem nich natáhnout provázek. Provázek dáváme po vrstvách vzdálených asi 20-30 cm od sebe, po obvodu záhonu a křížem uvnitř záhonu. Provázek natáhneme do celé předpokládané výšky. U vysokých typů je třeba mít tyče dostatečně vysoké.
Jak hluboko se sází hrách
Semena hrachu vyséváme nejlépe do řádků, které jsou od sebe vzdálené asi 20 až 30 centimetrů. Jednotlivá semínka umísťujeme po jednom do hloubky přibližně 5 centimetrů, do řádků vzdálených od sebe asi 30 centimetrů. Semínka zakryjte vrstvou zeminy a plochu lehce přimáčkněte. Hrášek je opravdu nenáročná rostlina.
Co žere hrách
Zrnokaz bobový a fazolový, listopas, květilka
Vzcházející hrách může silně poškodit typický žír (zoubkování) dospělců listopasa čárkovaného (Sitona lineatus). Jedinou prevencí je včasný výsev.
Jak dlouho se vaří hrách
Přebraný, propláchnutý hrách, předem namočíme (ideálně přes noc). Druhý den pokud hrách absorboval příliš vody dolejeme vodu tak, aby byl hrách plně ponořen. Vaříme (ve vodě, v které byl namočen) cca 1 – 1,5 hodiny pod pokličkou doměkka.
Jak dlouho se vaří celý hrách
Příprava hrachu je stejná jako u ostatních luštěnin. Hrách namočíme přes noc na 10 – 12 hodin do vody. Ráno vodu vylijeme, hrách propláchneme a dáme do nové vody vařit. Délka vaření je 30 až 80 minut – dle stáří semen.
Jakou oporu pro hrách
Jako oporu se hrachu se doporučuje dát plotové pletivo nebo napnutou síť na rámu, hrách se po ní může dobře plazit. Nižší odrůdy oporu nepotřebují – stačí jim nahrnout trochu zeminy kolem stonku a vydrží být vzpřímené i za deště.
Jak Privazat Hrasek
Využijte úponky, kterými se hrách zachytává o opory. Stačí rostlinám včas nabídnout vhodnou oporu. Vždyť pár deštivých dní či silnější vítr mohou porost obtěžkaný dozrávajícími lusky snadno znehodnotit. Navíc dobře zvolená opora dodá vaší zahradě šmrnc.
Jak casto Zalevat hrách
Zálivku aplikujeme pravidelně zejména po výsevu, při vzcházení rostlin, při květu a nasazování lusků. Přihnojování hrachu není nutné. Rostlina si z půdy umí získat poměrně dost živin také díky symbiotickým bakteriím na kořenech.
Kdy nejpozději zasadit hrášek
Klíčem k pěstování hrášku je zasadit ho brzy na jaře, aby dozrál, dokud je ještě chladné počasí. V našich klimatických podmínkách je ideální vysévat hrášek v březnu nebo nejpozději v dubnu. V teplejších oblastech se dá pěstovat i podzimní hrášek, který ovšem není tak chutný jako ten jarní.
Jak nechat naklíčit hrách
Naklíčit hrách je velice jednoduché: vezměte vhodnou nádobu, vsypte hrách a zalijte studenou vodou. Nechte 24 hodin máčet. Pak vodu slijte a hrách v nádobě nechte klíčit. Hrách pravidelně proplachujte, kuličky vám nesmí oschnout.
Proč žloutne hrách
Pokud hrášku chybí hořčík a dusík, zežloutne. Pro zlepšení půdy na podzim použijte následující hnojiva: kompost, humus, superfosfát, draselná sůl.
Jak dlouho má být Namoceny hrách
Hrách a fazole by se měly máčet (mluvíme o syrových plodech) zhruba 8 hodin, u čočky stačí 3 hodiny. Aby lépe změkly, vaříme luštěniny v nesolené vodě.
Jak dochutit vařený hrách
Hrách přebereme, zalijeme vodou a necháme namáčet alespoň na 4 hodiny. Ve stejné vodě hrách vaříme do měkka. Pak část vody slijeme, hrách se zbylou vodou zaprášíme hladkou moukou, promícháme a ještě povaříme. Dochutíme solí a pepřem.
Jak dlouho je potřeba namáčet hrách
3. Luštěniny je třeba namočit, doba namáčení je různá dle druhu luštěnin. Čočka cca 5-6 hodin pokud není předvařená, fazole a hrách od 3 do 10 hodin (dle další formy zpracování), nejdelší dobu namáčení vyžaduje sója.
Co dát po hrášku
Poslední várku hrášku můžete vysévat až koncem června, sklízet pak budete v září. Pro sklizeň na podzim vyberte pozdní odrůdy. Hrách nemusí mít samostatný záhon, můžete ho pěstovat ve společnosti jiné zeleniny, třeba celeru, salátů, brokolice, okurek nebo mrkve. Ve stejný čas můžete vysévat i fazole (dietní luštěniny).
Co zasadit k hrášku
Hrášek můžeme pěstovat ve společné kultuře třeba s ředkvičkami, salátem, kedlubnami, mrkví, cuketami nebo okurkami. Špatní sousedé pro něj jsou všechny cibuloviny, brambory a rajčata. Hrášek je obecně docela otužilý a vzešlým rostlinkám nevadí ani teploty lehce pod nulou, „ustojí“ až -3 °C.
Kdy se sazi hrách
Kdy sázet hrách
Semena hrachu klíčí i při nízkých teplotách. Mezi zahrádkáři se termíny pro výsev hrachu různí. Někteří čekají na konec dubna až začátek května, ovšem v teplejších oblastech můžeme semena vysévat již koncem března.
Jak pěstovat hrách na balkoně
Hrášek můžete sázet přímo do půdy nebo do květináče. Pokud sázíte do květináče, naplňte ho zahradní zeminou a na povrch vysypte semena hrášku. Zakryjte je tenkou vrstvou zeminy. Do truhlíku (jako vždy samozavlažovacího) o velikosti 80 cm se mi vejdou 2 řady hrášku, v každé řadě cca 10 rostlinek.
Jak rychle naklíčit hrách
Naklíčit hrách je velice jednoduché: vezměte vhodnou nádobu, vsypte hrách a zalijte studenou vodou. Nechte 24 hodin máčet. Pak vodu slijte a hrách v nádobě nechte klíčit. Hrách pravidelně proplachujte, kuličky vám nesmí oschnout.
Jak se pěstuje hrách
Hrách musí mít hlubší výsev, poléhavé hrachy vyséváme do řádků 25 – 30 cm od sebe, v řádcích po jednom na vzdálenost 3 – 5 cm, do hloubky 4 – 5 cm, semena šplhavých odrůd vyséváme do hnízd po 3 až 4 zrnech, do hloubky 4–5 cm a hnízda klademe 10–15 cm od sebe. Pnoucím odrůdám musíme připravit oporu.
Jak hnojit hrách
Ideální je rozpuštěné organické hnojivo (např. Hnojík), které aplikujete každých 14 dní k rostlinkám během růstu. Jakmile začnou tvořit květy, s hnojením přestaňte. Jako oporu se hrachu se doporučuje dát plotové pletivo nebo napnutou síť na rámu, hrách se po ní může dobře plazit.
Jak vařit hrách aby Nenadýmal
První je jejich důkladné proplachování a namáčení, při kterém se vyplaví oligosacharidy, které právě plynatost způsobují. Z toho důvodu vodu z namáčení vždy vylijte a ideálně i jednou či dvakrát vyměňte. Vařte je spolu s bylinkami, které zaručí nejen lepší stravitelnost, ale luštěniny rovnou také ochutí.
Jak přebrat hrách
Jak připravit pučálku Celý hrách přeberte, zbavte ho všech přebytečných slupek a jiného smetí, přebraný hrách zalijte dostatečným množstvím vody (asi dvojnásobek, než máte hrachu) a nechte ho přes noc odpočívat, nejlépe celých 24 hodin. Během této doby se doporučuje vodu ještě dvakrát či třikrát vyměnit.
Co dát po hrachu
Poslední várku hrášku můžete vysévat až koncem června, sklízet pak budete v září. Pro sklizeň na podzim vyberte pozdní odrůdy. Hrách nemusí mít samostatný záhon, můžete ho pěstovat ve společnosti jiné zeleniny, třeba celeru, salátů, brokolice, okurek nebo mrkve. Ve stejný čas můžete vysévat i fazole (dietní luštěniny).