Jak se volí papež?

Kde probíhá volba papeže

Volba papeže probíhá v přísném utajení, které v moderním světě nemá obdoby. Kardinálové setrvávají ve Vatikánu, dokud nedosáhnou dohody – význam slova konkláve naznačuje, že jsou doslova uzamčeni na zámek. Volební proces může trvat několik dní.

Kdo může volit papeže

Papežem může být zvolen každý muž, který se může stát katolickým biskupem. Podle Kodexu kanonického práva z r. 1983 se biskupem může stát pouze kněz nejméně pětatřicetiletý, od jehož kněžského svěcení uplynulo aspoň pět let.

Odkud jde kour při volbe papeže

115členný volební sbor nazývaný konkláve. To sestává z kardinálů, jimž v den smrti nebo odstoupení papeže nebylo osmdesát let. Volba papeže probíhá za zavřenými dveřmi v Sixtinské kapli, kde jsou členové konkláve plně izolováni od okolního světa (ubytováni jsou v Domě svaté Marty uvnitř areálu).

Kdo byl první papež

Prvním papežem byl sv. Petr. Toto tvrzení se opírá o Matoušovou evangelium, kde se píše v kapitole 16, ve verši 18–19 „… a na té skále zbuduji svou církev a brány pekel ji nepřemohou.

Kde sídlí papež

Od návratu svého z Avignonského zajetí v roce 1377 papežové sídlí převážně v Apoštolském paláci, který se nyní nachází ve Vatikánu.

Jak žije papež

na začátku 20. století každý nejvyšší pontifik obýval honosný byt v Apoštolském paláci s více než deseti místnostmi, s prostorami pro personál, s terasou a s výhledem na Řím. Od svého zvolení papežem ale František žije v prostém dvoupokojovém apartmá ve vatikánském penzionu svaté Marty.

Kde žije papež

Odložil také tradiční červené boty. Po několika měsících se v květnu 2013 emeritní papež Benedikt vrátil ze svého dočasného domova v letní papežské rezidenci Castel Gandolfo do Vatikánu. Bydlí v klášteře Mater Ecclesiae ve vatikánských zahradách nedaleko baziliky svatého Petra.

Kde sídlil papež

Vatikánský palác (Palazzo Vaticano), kterému se říká také Apoštolský palác nebo Papežský palác, je oficiálním sídlem papeže.

Co dělá papež

Podle katolického učení je papež zástupcem (náměstkem) Ježíše Krista na Zemi a nástupcem svatého apoštola Petra a je neodvolatelný. Pokud stávající papež zemře, nebo pokud se vzdá úřadu, sejdou se za účelem volby nového papeže kardinálové, kteří jsou mladší 80 let, na konkláve.

Jak mluvi papež

Kromě španělštiny mluví italsky a německy. Na kněze byl vysvěcen 13. prosince 1969 arcibiskupem Ramónem Josém Castellanem. Po svěcení absolvoval další řádová studia (1969-1971) a formaci (1971-1972, Alcalá de Henares ve Španělsku).

Jak vznikl Vatikán

Stát Vatikán vznikl ve své podobě v roce 1870, kdy se Řím stal hlavním městem sjednoceného italského království. Nezávislost Vatikánského státu byla uznána v Lateránských dohodách, podepsaných v roce 1929.

Kde káže papež

František (latinsky Franciscus), vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires), je 266. papež katolické církve, římský biskup a suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve 13. března 2013.

Co je pod vatikanem

Uvnitř jsou ukryté vzácné tajné dokumenty, dopisy, papežské účetní písemnosti, státní listiny a knihy, ale i fotografie a filmy. Ke sbírce Vatikánského tajného archivu neexistuje žádný katalog a její indexování je podle katolických předpisů zakázáno.

Kdy káže papež

Zvolení Od 12. března 2013 se konalo konkláve kardinálů v Sixtinské kapli ve Vatikánu. Hned následujícího dne, tedy 13. března, se stal dosavadní kardinál Bergoglio 266. papežem katolické církve.

Co znamená Vatikán

Název Vatikán pochází od pomístního jména Vaticanus Mons, označující pahorek, na kterém se moderní stát nachází. Jméno pahorku je odvozeno ze starolatinského vates (věštec) a doslova znamená Pahorek věštců. Odkazuje do dob starověkého Říma, kdy na něm stávala věštírna.

Kdy je možné vidět papeže

Setkání s papežem ve středu i v neděli

Anny. Totéž platí pro pravidelné středeční generální audience s papežem Františkem. U nich ale doporučujeme rezervovat si místo alespoň dva měsíce dopředu. Pokud není papež na cestách, můžete ho také vidět na vlastní oči a opět zdarma, každou neděli.

Kde potkat papeže

A kdo si hodí i další, tomu se splní přání. A kam dál Poznávání Říma lze jednoduše spojit s návštěvou nejmenšího státu na světě – Vatikánu, který je srdcem katolické církve a bydlištěm papeže. Veselí vojáci v pestrobarevných uniformách, které tady budete potkávat, patří ke členům Švýcarské gardy.

Odkud káže papez

František (papež)

Jeho Svatost František
Země Argentina Vatikán
Datum narození 17. prosince 1936 (86 let)
Místo narození Buenos Aires, Argentina
Křest 25. prosince 1936