Jak se vyřezávají dýně?

Jak vyřezávat dýně

Pro vlastní vyřezávání jsou nejlepší tenké a ostré, dobře nabroušené vykosťovací nože. Vyřezávání z dýní se věnují i lidé zapálení do tzv. carvingu, kdy ze zeleniny a ovoce vznikají přímo umělecká díla.

Jak vydlabat dýni aby vydržela

Chcete-li, aby vám vydlabaná dýně vydržela na balkoně nebo zápraží déle, potřete řezné plochy vazelínou nebo zkuste hotovou lucernu před zapálením namočit do roztoku vody a bělidla (na dva litry vody jedno deci bělidla), nechat deset minut nasáknout a pak osušit.
Archiv

Kdy se vyřezávají dýně

Halloween je sice zahraniční svátek, čím dál častěji se ale s jeho prvky setkáváme i v Česku. Tradičně se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých, a je typický strašidelnými kostýmy a vyřezávanými dýněmi.
Archiv

Co udělat z vydlabané dýně

Vydlabanou dužninu ani semena nevyhazujte, můžete je dále zpracovat. Čím více dužniny vydlabete, tím lépe půjde dýně prosvítit. Slabší stěna dýně ale zase nebude tak odolná a o dekoraci tedy dříve přijdete. Na vyčištěné dýni můžete začít vyřezávat jednotlivé části obličeje, případně jiný motiv na boku dýně.
Archiv

Jak dlouho vydrží vyřezaná dýně

Jak dlouho vydlabaná dýně vydrží Krásná ozdoba vydrží čerstvá asi týden. Její životnost prodloužíte, pokud potřete vnitřek a všechny řezy vazelínou. Díky tomu bude méně vysychat, ale použití hořlavých látek ve spojení s vnitřním zvyšuje riziko požáru.

Jak prodloužit životnost vyřezané dýně

Jak prodloužit životnost vyřezané dýněPokud si je chcete uchovat déle, namočte je na několik hodin do vody.Další metodou je ihned po vydlabání a vyřezání potřít všechny řezné plochy vazelínou, která brání dehydrataci a dýni na chvilku „zakonzervuje“ . Hodí se, pokud si dýně chcete připravit trochu v předstihu.

Jak dlouho vydrží dýně

Ideální je teplota kolem 10 – 15 oC, při které následně slupka dýně ztvrdne, čímž dužinu spolehlivě ochrání. Vzdušná vlhkost by se podle doporučení měla pohybovat v rozmezí i 50-65%. Na takto vybraném a upraveném stanovišti mohou dýně vydržet čerstvé a zdravé až po dobu 4 měsíců.

Jak uchovat vyřezanou dýni

Jak nejlépe uchovat vydlabanou dýni, aby co nejdéle vydržela Nejdůležitější pro uchování vydlabaných dýní je úplné odstranění všech semínek a měkkých částí. Dále je také možné všechny nařezané části potřít olejem, který zabraňuje vysoušení. Já bych ovšem doporučovala spíše nechat dýni vyschnout.

Kdy se dlabou dýně

Moderní oslavy Halloweenu připadají na noc z 31. října na 1. listopadu a jsou typické hlavně pro anglicky hovořící země. Oslavy Halloweenu však sahají do dob hluboko před naším letopočtem.

Jak se pozná že je dýně zralá

Jak poznat zralou dýní

Zralou dýni poznáme velmi snadno. Přestane totiž růst, její stonek zdřevnatí a okolo nasazení stopky najdeme na slupce vlasové trhlinky. Navíc má plod samozřejmě výraznou barvu, vyloženě láká ke sklizni. A když na dýni poklepete, uslyšíte dutý, dunivý zvuk.

Jak uchovat dýně na zimu

Jak skladovat dýně

Raději volte suchý, teplý byt, než vlhký, studený sklep. Nejvhodnější je teplota 10 – 15°C. Máme ale vyzkoušeno i skladování v chodbě v panelákového bytu při teplotě kolem 20°C a dýně vydržely celou zimu. Dýně se neustále odpařuje, proto slupka dýně postupně tvrdne a po čase už není poživatelná.

Jak dlouho vydrží vydlabaná dýně

Jak dlouho vydlabaná dýně vydrží Krásná ozdoba vydrží čerstvá asi týden.

Jak poznám že je dýně zkažená

Hokkaido dýně se skladuje na pokojové teplotě, na chladném a suchém sklepě vydrží i půl roku. Po nakrojení dýně ji zabalte do fólie a uložte do lednice. Zkažená dýně začne ztrácet lesk a plesnivět.

Kdy se sklízí dýně

Nicméně, obecně lze konstatovat, že sklizeň dýní začíná koncem srpna a končí koncem října. Pomocí několika málo triků můžete rychle zjistit, kdy máte vaše dýně sklízet. Po ukončení růstové fáze dýně jsou stonky suché a dřevnaté. Pokud je stonek zcela dřevnatý, můžete dýni sklidit bez váhání.

Jak skladovat dýně

Jak skladovat dýně

Dýně nesnáší vlhko a milují sucho. Raději volte suchý, teplý byt, než vlhký, studený sklep. Nejvhodnější je teplota 10 – 15°C. Máme ale vyzkoušeno i skladování v chodbě v panelákového bytu při teplotě kolem 20°C a dýně vydržely celou zimu.

Které dýně jsou jedlé

Jedlé dýněŠpagetová dýně V rámci druhu dýně obecné patří mezi největší plodící dýně s hmotností plodu kolem 1–3 kg.Chioggia neboli Marina di Chioggia. Jak už název napovídá, vyšlechtěná byla v Itálii a to do velikosti 4–6 kg.Dýně žaludováMáslová dýněTykev muškátováVelkoplodá dýně Goliáš

Jak se sklízí dýně

Plody dýní sklízíme odříznutím ostrým nožem a nebo ustřižením zahradními nůžkami tak, abychom dýním ponechali stopky dlouhé alespoň 5 cm (čím delší, tím lépe). Dbáme pak na to, abychom stopku nedolomili při žádné další manipulaci.

Jak je zdravá dýně

Dužina dýně obsahuje téměř 90 procent vody, vlákninu a poměrně málo sacharidů. Je bohatá na hořčík, draslík, měď, selen, sodík, chlór, železo, zinek, fosfor, vitamin A, beta-karoten, alfa-karoten a lutein. Dále obsahuje bílkoviny, vysoce kvalitní nenasycené mastné kyseliny a omlazující kyselinu nukleovou.

Proč jíst dýni

Dýně je bohatá na vlákninu – napomůže nám k dobrému nasycení a vyprazdňování. Nejvíce je v dýni zastoupena voda (90-95 %), proto je její energetická hodnota velmi nízká. Ze základních živin v ní najdeme nejvíce sacharidů, které jí propůjčují příjemnou nasládlou chuť – bílkovin a tuků zde obsahuje opravdu minimum.

Na co je dobrá dýně

Konzumace ovoce a zeleniny obecně je pro zdraví srdce prospěšná. Dýně navíc obsahuje vlákninu, vitamín C a draslík, které mohou zlepšovat váš krevní tlak a hladinu cholesterolu. Konzumace potravin bohatých na betakaroten můžete snížit riziko metabolického syndromu.

Co se dá udělat z dýně

Dýně – nejlepší recepty, od polévky po moučníkDýňové placičky z trouby.Dýňové rizoto s modrým sýrem.Dýňová polévka s hráškem a zázvorem.Polévka z pečené dýně se zázvorem.Pánev z mletého masa a zeleniny.Dýňové rizoto pro nejmenšíPapriková omáčka, kuřecí s kuskusem pro nejmenšíHřejivá dýňová polévka.

Jak se dělá Dýňová polévka

Postup přípravy

Nakrájenou dýni dáme do hrnce, zalijeme vývarem a uvaříme doměkka. Podle chuti přidáme sůl a muškátový květ. Pak polévku rozmixujeme dohladka a necháme ještě krátkou chvíli probublávat. Nakonec polévku zahustíme moukou rozmíchanou ve vodě, nebo jíškou.

Jak se dělá dýňový kompot

Nakrájenou dýni vložíme do velkého hrnce a zalijeme roztokem, který se tvoří z 1,5 litru vody, šťávy z celého citrónu, 2 lžiček kyseliny citronové, 0,70 kg cukru, celé skořice, citronové a pomerančové kůry, šťávy z celého pomeranče a hřebíčku podle chuti. Necháme 3 hodiny odstát a poté vaříme na mírném ohni do měkka.

Jak vylepšit dýňovou polévku

Abyste si dýňovou polévku vychutnali kompletně, servírujte ji s dýňovými semínky a dýňovým olejem. Tak také zvýšíte výživovou hodnotu polévky. Semínka opražte na pánvi na sucho, tak se zintenzivní jejich chuť a vůně. Polévku jimi posypte a zakápněte pár kapkami dýňového oleje.

Jak okořenit dýňovou polévku

Smetana, dýňový olej nebo citron

Dochutit můžete polévku i po dovaření. Chuť zjemní trocha smetany nebo jogurtu, naopak pikantnější varianta je přidat do polévky trochu citronové šťávy. Skvělý je také dýňový olej, který sice pochází ze semínek dýně olejné, ale k hokaido se hodí.