Jak se vyhnout Palmovému oleji?

Co je špatného na palmovém oleji

Zdravotní škodlivost palmového oleje

Velké množství nasycených mastných kyselin v palmovém oleji (vyšší než ve vepřovém sádle!) je také potenciální hrozbou pro tvé zdraví. Může vést ke vzniku nadváhy, cukrovky, metabolického syndromu i nemocí srdce a cév včetně aterosklerózy.

Proč nepoužívat palmový olej

Palmový olej je příčinou mnoha zdravotních problémů! Velké množství nasycených mastných kyselin vede k tvorbě škodlivého cholesterolu, ucpávání cév i k problémům se srdcem. Nadměrná konzumace palmového oleje vede k obezitě, ke vzniku cukrovky i některých druhů rakoviny.
Archiv

Kde není Palmovy olej

Palmový olej rozhodně nenajdete v základních surovinách, jako je cukr, mléko, mouka či rýže nebo v čistých olejích, másle či sádlu.

Jak se získává palmový olej

Palmový olej je jedlý rostlinný olej, který se získává lisováním z oplodí tropické palmy olejné (Elaeis guineensis), která původně pochází ze zemí západní Afriky, avšak v současnosti se již pěstuje v celém tropickém pásmu do 10° zeměpisné šířky od rovníku v oblastech s vysokou teplotou a dostatkem srážek.

Jak je zdravý palmový olej

Jaké jsou výhody palmového oleje Palmový olej je považován za nejbohatší zdroj vitaminů A a E. Palmový olej, vzhledem k jeho vysokému obsahu nasycených mastných kyselin, je vhodnou náhradou ztužených tuků, při jejichž výrobě dochází ke vzniku zdraví škodlivých trans nenasycených mastných kyselin.

Na co se dá použít kokosový olej

Jako čistá přírodní surovina je ideální k péči o celé tělo i obličej, zvláště pro citlivou a suchou pokožku, kterou chrání a zvláčňuje. Jeho jemnou vůni oceníte obzvláště při masážích, pro které je kokosový olej přímo předurčen. V zimě chrání pleť i rty před mrazem, v létě skvěle regeneruje pokožku po opalování.

Kde se pěstuje palma olejná

Většina produkce palmového oleje pochází z rozvojových zemí. Mezi největší producenty patří především Indonésie a Malajsie, odkud pochází přes 80 % celosvětového objemu palmového oleje.

Které státy jsou největším vývozcem palmového oleje

Zákaz palmového oleje je proti zásadám volného trhu, tvrdí asijské země Evropská unie v červnu letošního roku rozhodla, že se od roku 2030 na jejím území nesmí používat biopaliva, která obsahují palmový olej. Největší exportéři tohoto rostlinného oleje, Indonésie a Malajsie, se však snaží rozhodnutí EU zvrátit.

Co obsahuje Palmovy tuk

Palmový olej se nachází téměř všude. Nejen v čokoládě a dalších sladkostech, ale také v běžném pečivu, margarínech, majonézách, zmrzlinách a polotovarech. VÍTE, ŽE palmový olej není obsažený pouze v potravinách Přidává se také do mýdel, šampónů, líčidel, pracích prášků a dalších výrobků.

Jaký je nejhorší olej

Slunečnicový olej, přestože znáš velmi zdravá slunečnicová semínka, už je na žebříčku za olejem řepkovým. Obsahuje totiž mnohem více omega 6 mastných kyselin, které našemu zdraví neprospívají. A vůbec nejhorší volbou jsou oleje s označením rostlinné. Je to většinou mix všeho možného s určitým podílem i oleje palmového.

Který kokosový olej je nejlepší

Pokud byste chtěli kvalitní olej, určitě je vhodné vy bírat se štítkem „panenský“, „exstra panenský“ či "čistý". To jsou nerafinované kokosové oleje, které jsou vyráběny z čerstvých kokosových ořechů. Obvykle není kokos vystaven vysokým teplotám.

Jak dlouho roste palma olejná

Nepočítá se však už s tím, že palma olejná začíná plodit po 5 až 7 letech a vrcholu své produkce dosahuje v 15 letech, pak již produkce postupně klesá. Nejpozději ve věku 25 let přestává být sklízení plodů ekonomické a zhruba ve věku 30 let palma přirozeně umírá.

Jaké ovoce roste na palmě

Acai berry je název tropického bobulovitého ovoce majícího v průměru zhruba 2,5 cm. Toto ovoce bohů – jak je mu v domorodém kraji přezdíváno – roste v hroznovitých trsech na palmách v brazilské oblasti Paraná a Amazonii převážně v záplavových oblastech podél řek, kde vytváří velké háje.

Který olej je nejzdravější na smažení

Rafinovaný řepkový olej je nejlepší olej na smažení a pečení. Má vysoký bod zakouření, takže se hned tak nepřepálí, a obsahuje jak omega-3, tak omega-6 mastné kyseliny. Tedy kyseliny, které si tělo nedokáže samo vyrobit. Z nutričního hlediska je tento olej jeden z nejvýhodnějších.

Jaký olej je zdravý

Nejlepší volbou je za studena lisovaný nerafinovaný řepkový olej, který si díky šetrné metodě výroby zachovává cenné látky a přírodní vitamíny. Podle vědeckých studií je v současnosti řepkový olej považován za jeden z nejzdravějších rostlinných olejů s příznivými účinky na lidský organismus.

Proč používat kokosový olej

Jako čistá přírodní surovina je ideální k péči o celé tělo i obličej, zvláště pro citlivou a suchou pokožku, kterou chrání a zvláčňuje. Jeho jemnou vůni oceníte obzvláště při masážích, pro které je kokosový olej přímo předurčen. V zimě chrání pleť i rty před mrazem, v létě skvěle regeneruje pokožku po opalování.

Na co je kokosový olej

Co je kokosový olej Jedná se o jedlý olej, který je získáván extrakcí ze zralých plodů kokosovníku ořechoplodého. Má pevnou texturu, která vydrží v chladu, ale i pokojové teplotě. Kokosový olej je 100 % tuk a obsahuje až 80 % nasycených tuků.

Jak dlouho rostou palmy

V našich podmínkách ve volné zemi přirůstá vzrostlá palma s výškou kmene okolo 2 m až 30 cm za rok a vytvoří 12 až 15 listů. Má ráda půdu s příměsí písku z důvodu dobrého odvodnění okolí před zimním obdobím. Při zajištění sušších podmínek během zimního období přežívá rostlina bez poškození velké mrazy až do -17°C.

Jak dlouho roste palma datlová

Datlová palma může dosahovat výšky až 30 metrů a dožívá se až sto let.

Co je lepší slunečnicový nebo řepkový olej

Řepkový olej je díky vyššímu podílu mononenasycených mastných kyselin vhodnější na smažení než olej slunečnicový. Doc. Sekretár to podpořil vlastními experimentálními daty, zároveň zmínil, že se při své experimentální činnosti setkal i s kontaminací slunečnicového oleje z dovozu minerálními oleji.

Co použít místo oleje na smažení

Ke smažení poslouží máslo. Skvělou náhražkou oleje na fritování je například přepuštěné máslo. Obzvlášť vynikající je, když v něm připravíte obalovaná jídla, jako například řízky. Na chuti jídlům ještě přidají mléčné výrobky, jako je creme fraîche, čerstvý sýr, tvaroh nebo smetana.

Jak si čistit zuby kokosovým olejem

Jak na to:

Používejte jen panenský, za studena lisovaný kokosový olej. Ten nechte napřed rozpustit v misce, dokud není tekutý. Do rozteklého oleje namáčejte kartáček a vyčistěte si s ním zuby krouživými pohyby. Jelikož kokosový olej není v ústech nijak agresivní, není nutné ho po použití z úst vyplachovat.

Co s přerostlou palmou

Jak se o vzrostlé rostliny starat

V době vegetace hnojíme kvalitními hnojivy speciálně určenými pro konkrétní druh – palmy, kvetoucí rostliny, rostliny okrasné listem atd. Mohutné rostliny je náročné pravidelně sprchovat. Listy však můžeme pravidelně rosit. Pokud je to možné, opatříme pod květináč stojan na kolečkách.

Jaký květináč na palmu

Vhodný je speciální, tzv. palmový květináč (vyšší a užší) a substrát určený pro palmy či pokojové rostliny okrasné listem. Na dno květináče se dává drenážní vrstva. Substrát palem musí mezi zálivkami mírně proschnout.

Jak pěstovat palmu v bytě

V létě palmy vyžadují vydatnou zálivku, ale substrát musí mít i možnost mírně proschnout (kořen nesmějí být trvale v mokru). Přihnojovat je můžete hnojivem pro pokojové rostliny, nebo speciálním hnojivem pro palmy. V zimě většině palem svědčí odpočinek při nižší teplotě, na světlém místě.