Jak se Vykuřuje skleník?

Jak Vysířit skleník

Jak efektivně vydezinfikovat skleník Oxid siřičitý je užitečný prvek v dezinfekci skleníků nebo foliovníků. Tento postup by měl být proveden okamžitě po skončení vegetačního období rostlin, ale ještě před likvidací samotné plodiny. Skleník by se měl sířit alespoň jednou za 12 měsíců.

Kdy Vykuřovat skleník

Skleník tedy vápníme 3 až 4 týdny před výsevem a výsadbou. Doporučuje se též vykuřování skleníku vykuřovacími jednotkami.
Archiv

Jak vydezinfikovat hlínu ve skleníku

Zeminu lze vydezinfikovat přimísením dusíkatého vápna. Před jeho použitím půdu prokypřete a zbavte zbytků rostlin. Dusíkaté vápno lehce zapravte do zeminy a zalijte. Spolehlivě zlikviduje vajíčka škůdců, semena plevelů, bakterie, spory hub a plísní.

Jak Vyhnojit skleník

Základem je však samozřejmě podzimní příprava půdy ve skleníku, kdy můžeme zarýpat nadrobno posečenou a již částečně rozloženou trávu, kterou namícháme s listím. Ta pak bude v půdě postupně uvolňovat dusíkaté sloučeniny. Pokud aplikujeme na podzim (na jaře již nesmíme) chlévský hnůj, musí být proleželý, nikoli čerstvý.

Čím umýt skla ve skleníku

Můžete použít běžné prostředky na mytí oken, nebo ekologičtější octový čistič. Voda s octem a kapkou saponátu poslouží i jako dezinfekce. Kromě skla je třeba umýt také všechny truhlíky, květináče a další nádoby určené k pěstování rostlin i pro zálivku.

Jak udělat záhony ve skleníku

Záhony si důkladně rozměřte a vytvořte je buď po levé a pravé straně skleníku, nebo ve tvaru písmene U tak, aby mezi nimi vznikla ulička (ideálně o šířce alespoň 50 cm). Záhony by měly být v takové šířce, abyste pohodlně dosáhli na jejich konec.

Co do skleníku na zimu

Odolné zimní odrůdy, základ úspěchuKořenová zelenina – ozimé odrůdy mrkve a petržele (kořenové i naťové)Kapusta – hlávková, růžičková i kadeřávek.Cibuloviny – ozimé odrůdy cibule i česneku, šalotka.Hrách – na podzim nebo začátku zimy zasadíte, na jaře sklízíte sladké lusky (odrůda Meteor)

Co se dává do skleníku

Pro pěstování ve skleníku se hodí zejména košťálová a listová zelenina, jako jsou salát a kedlubny, a také lilkovité rostliny jako jsou rajčata, lilek a papriky. Pod sklem lze ale skvěle pěstovat i bylinky, jako je bazalka, řeřicha, nebo i okurky.

Kdy dezinfikovat skleník

Ideální dobou, kdy připravit skleník na novou sezonu, je konec podzimu. Pokud jste to nestihli, není nic ztraceno. Ještě v únoru máte dost času udělat vše potřebné, aby se vaše budoucí úroda vydařila. Zásadní je důkladná dezinfekce celého skleníku.

Co dát na dno skleníku

Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí. Na hnůj dejte přibližně 10-15 cm vrstvu shrabaného, již povadlého listí (vyhněte se ale listí z ořešáku, které je kyselé), zavadlé posekané trávy nebo slámy.

Kdy se sází rajčata do skleníku

Sazenice rajčat můžete vysadit do jarního skleníku o 3 – 4 týdny dříve než na vnější záhon. Skleník chrání rostliny před posledními jarními mrazíky, které často přicházejí v polovině května.

Jak ošetřit skleník

Na povrch zeminy pohoďte dusíkaté vápno a zapravte ho do půdy pomocí hrábí. Obecně se doporučuje 100–200 g dusíkatého vápna na 1 m2. Půdu prolijte vodou a poté zakryjte igelitovou fólií, aby se dezinfekce neuvolňovala do vzduchu, a dále ji nijak nehnojte.

Jak často měnit hlínu ve skleníku

Do skleníku můžete přestěhovat truhlíkové rostliny. Je také ideální čas na výměnu půdy. Ta by měla ve skleníku proběhnout alespoň jednou za pět let. Pokud půdu letos neměníte, zapracujte do ní kompost.

Jak vysázet skleník

Oddělené záhony

Skleník tak můžete rozdělit na dva delší „postranní“ a jeden kratší „zadní“ záhon a získat tak tři plochy, na kterých mohou růst druhy vyžadující rozdílné podmínky. Mezi nejčastěji pěstované plodiny ve skleníku patří salátové okurky, rajčata, papriky, saláty, ředkvičky či kedlubny.

Jak daleko od sebe sázet rajčata ve skleníku

Skleník je obvykle na slunném místě, ale pokud bude slunce příliš, mohlo by sazeničky spálit. Sázíme do cca 25 cm a ideální je dát přímo k rostlině také hnůj, nebo kompost. Před zasazením rostlinky zastřihněte a nechte jen horní listy.

Jak správně sázet rajčata do skleníku

Při výsadbě rostliny nesázíme kolmo, ale pokládáme je, aby nad zeminou ležela jen vrcholová část. Stonek zeminou zahrneme. Tak se vytvoří další kořenový systém. Větší kořenový systém čerpá víc vody a živin, rostlina díky tomu víc vyroste a má větší násadu plodů.

Jak na plíseň ve skleníku

K likvidaci plísní se dnes už nepoužívají jen chemické přípravky, ale i výrobky na biologické bázi. Někteří pěstitelé používají také tzv. vykuřování skleníku, například za pomoci sirné svíce, knotu nebo speciální dýmovnice.

Co už můžu dát do skleníku

Pro pěstování ve skleníku se hodí zejména košťálová a listová zelenina, jako jsou salát a kedlubny, a také lilkovité rostliny jako jsou rajčata, lilek a papriky. Pod sklem lze ale skvěle pěstovat i bylinky, jako je bazalka, řeřicha, nebo i okurky.

Jaká rajčata se hodí do skleníku

Do skleníku se hodí tzv. tyčková rajčata, protože rostou do výšky. Oproti tomu keříčková rajčata se rozrůstají do šířky a je pro ně vhodnější klasický záhon s dostatkem místa.

Jak daleko od sebe rajčata ve skleníku

Při pěstování ve skleníku nebo fóliovníku vysazujeme tyčková rajčata do sponu 100 x 50 cm, na venkovním stanovišti do sponu volnějšího, asi okolo 100 x 70 cm. Keříčkové odrůdy na venkovním stanovišti pěstujeme ve sponu okolo 70 x 50 cm.

Kdy vysévat rajčata do skleníku

Sazenice rajčat můžete vysadit do jarního skleníku o 3 – 4 týdny dříve než na vnější záhon. Skleník chrání rostliny před posledními jarními mrazíky, které často přicházejí v polovině května.

Jak dezinfikovat skleník

Osvědčeným prostředkem je dusíkaté vápno, které zničí nejen plísně, ale také vajíčka škůdců, semena plevelů, bakterie a spory hub. Navíc půdu obohatí o důležité složky – dusík a vápník. Před jeho použitím půdu zryjte a zbavte zbytků rostlin. Následně ho lehce zapravte do zeminy a důkladně prolijte.

Kdy se stříkají okurky proti plísní

Prevence je základ úspěchu. S ošetřováním chemickým postřikem se u okurek začíná koncem června, ale klidně i později, avšak nejlépe před výskytem houbové choroby. Aplikace postřiku se provádí v době, kdy jsou vhodné podmínky pro případné napadení rostlin plísní, tedy v návaznosti na průběh počasí.

Jak pečovat o rajčata ve skleníku

Skleník je obvykle na slunném místě, ale pokud bude slunce příliš, mohlo by sazeničky spálit. Sázíme do cca 25 cm a ideální je dát přímo k rostlině také hnůj, nebo kompost. Před zasazením rostlinky zastřihněte a nechte jen horní listy. Do zeminy se zasazuje kořenový bal a rostlina až na nejvyšší listy.

Kdy dát do skleníku rajčata

Sazenice rajčat můžete vysadit do jarního skleníku o 3 – 4 týdny dříve než na vnější záhon. Skleník chrání rostliny před posledními jarními mrazíky, které často přicházejí v polovině května.