Jak se vyrábí bílé víno?

Jak se dělá bílé víno

Bílé víno se vyrábí z bílých i modrých hroznů révy vinné. Na rozdíl od vín červených či růžových vinař nepracuje u bílých vín s barvivy obsaženými ve slupkách bobulí. Hrozny se tak po sklizni vylisují a ihned začíná proces řízeného kvašení čistého vinného moštu.
Archiv

Z jaké vinné révy se vyrábí bílé víno

Sklizeň hroznů

Záleží na mnoha faktorech, jako je typ půdy, odrůda révy a podobně, ale vždycky je důležité, aby byly hrozny pořádně vyzrálé a zdravé. Bílá vína se vyrábí z bílých nebo modrých moštových odrůd. Bílé víno vyrobené z modrých odrůd se označuje klaret.
Archiv

Jak se vyrábí víno

Postup výroby červeného vína (základní faktory)Sběr hroznů (vinobraní)Odstopkování a drcení hroznůNakvášení hroznůFermentace Lisování (v některých případech)Jablečnomléčná fermentace.Školení vína.Lahvování
Archiv

Jak se vyrábí červené víno

Červená vína se vyrábějí z modrých hroznů modrých odrůd révy vinné. Některé odrůdy jako například Tramín červený, Veltlínské červené rané a další mají sice červené hrozny, ale přesto se z nich vyrábí víno bílé. Ihned po sklizni hroznů dochází k oddělování stopky (třapiny) od bobulí.

Z jaké odrůdy se vyrábí bílé víno

Bílé víno bývá vyrobeno buď z bílých, růžových, či modrých hroznů vinné révy. Při výrobě bílého vína se narušené slupky hroznů (rmut) lisují a zpracovávají pro čistý mošt ke kvašení. Speciální odrůdou bílého vína vyrobeného z modrých a červených hroznů je klaret. Růžové víno se vyrábí z modrých hroznů bez nakvašení.

Jak dlouho vařit víno aby se Vyvařil alkohol

Po přidání do receptury jídla se víno vaří alespoň po dobu 3 až 4 minut, aby se všechny chutě dobře prolnuly a odpařil se alkohol (viz dále). Do hotového pokrmu by se víno přidávat nemělo, snad s výjimkou sladkostí. Víno je též ideální doplněk při restování zeleniny či kousků masa na pánvi.

Jak dlouho se dělá víno

Kvašení trvá u lehčích vín v rozmezí 7 až 10 dnů. Těžší vína musejí kvasit i 30 dnů. Dokud jsou ve víně přítomny kvasinky, tedy ještě i po dokvašení, musí se víno chránit před přístupem kyslíku.

Jak se dělá růžové víno

Mnoho lidí se stále domnívá, že růžové víno vzniká slitím červeného vína s bílým. Růžové víno neboli rosé se vyrábí z odrůd modrých hroznů nejčastěji metodou krátkého naležení rozemletých hroznů (rmutu). Říká se, že růžové začíná svůj život jako červené víno, ale pak jej žije jako víno bílé.

Jak se vyrábí burčák

Burčák je kvasným meziproduktem při výrobě vína klasickou selskou technologií. Podle teploty a odrůdy trvá kvasný proces 7-15 dnů. Pravý burčák vzniká krátce po fázi bouřlivého kvašení, kdy dochází k optimálnímu vyvážení cukru a alkoholu. Tato očekávaná fáze trvá pouze několik desítek minut.

Co je to Pinot Gris

Pinot Gris (česky Rulandské šedé, italsky Pinot Grigio, hovorově též „Šedá Rulanda“) je starobylá bílá moštová francouzská odrůda, která je u nás velmi rozšířená. Vznikla pravděpodobně v Burgundsku, kde zmutovala z červeného Rulandského modrého (Pinot Noir).

Jak se dělí víno

Obecné principy rozdělení vín.Stolní víno.Zemské víno.Jakostní víno.Jakostní víno s přívlastkem.SucháPolosucháPolosladká

Jak poznat zkažené bílé víno

Vzhled vína

Pokud bude mít víno barvu šedou, černou či nahnědlou, buďte ostražití. Nahnědlá barva u bílých vín signalizuje oxidaci a tedy zkažení vína. Černá barva u červených pak příliš mnoho železa. Na barvu pak navazuje čirost vína.

Jak správně svařit víno

Vezměte hřebíček a všechen zapíchejte do omytého pomeranče. Nalijte do hrnce červené víno a svařte dohromady s pomerančem, cukrem i kořením. Přilejte vodu a směs ohřívejte na mírném ohni po dobu 30 minut a hlídejte aby nedošlo k varu. Před podáváním vše sceďte přes sítko.

Co to je burčák

Burčák je částečně zkvašený mošt z plodů révy vinné, který obsahuje vyvážený a chuťově harmonický poměr alkoholu, cukru a kyselin. Jde o meziprodukt při výrobě vína, který bývá k dispozici několik dní po začátku kvašení moštu. Obsah alkoholu bývá zhruba 1–7 %.

Jak se školí víno

Školení vína jsou všechny operace provedené sklepmistrem od stočení z prvních kalů do lahvování. Je to hlavně čiření (krášlení), filtrace, příprava vína k plnění do láhví, případně speciální operace jako batonáž (z franc. batonage), sur lie (čti syr li).

Co je to oranžové víno

Oranžové víno je víno vyrobené z odrůd bílého hroznu technologií červeného vína. Po rozdrcení bobulí vinných hroznů se jejich pevné zbytky jako slupky, stopky a jádra neodstraní, ale zůstanou v nádrži, kde se během macerace dostanou do kontaktu s moštem.

Co znamená Klaret u vína

Názvem klaret nebo claret se smí označovat víno vyrobené z modrých odrůd révy vinné (viz. Státní odrůdová kniha) bez nakvášení rmutu. Znamená to buď lisováním celých hroznů nebo odtékáním samotoku ze rmutu. Termínem „klaret“ se smí označovat také růžové víno.

Proč pít burčák

Burčák má velmi mnoho doslova blahodárných účinků na lidský organismus. Zásadním plusem je velmi vysoký obsah vitamínů, mezi nimiž převažuje přínosný vitamín B. Ten zlepšuje trávení, odstraňuje únavu a upravuje stav pokožky a vlasů. Za zmínku stojí tiamin, který má dobré účinky na srdeční činnost.

Jak se dělá víno z hroznů

Aby z moštu vzniklo víno, musí zkvasit. Do moštu se musí dostat kvasinky, což jsou všudypřítomné jednobuněčné organismy, které přeměňují cukr na alkohol a oxid uhličitý (CO2). Může se počkat, až mošt začne kvasit sám od sebe, nebo přidat ušlechtilé kvasinky.

Jak se vyslovuje Pinot Grigio

Vinaři používají spojení Pinot noir (pinó nuár), Pinot blanc (pinó blánk) nebo také Pinot gris (pinó grý).

Jaké jsou druhy vín

Třídění vínaVíno.Likérové víno.Šumivé víno.Perlivé víno.Částečně zkvašený hroznový mošt.Bílé víno.Růžové víno (rosé)Červené víno.

Co je to zemské víno

Zemské víno je poměrně nové označení kategorie jakostních vín. Toto označení je zákonem zavedené od roku 2014. Pokud má být české nebo moravské víno uznáno jako zemské, tak původ jeho hroznů musí být na Moravě nebo v Čechách. Označením „Zemské víno“ se dnes honosí mnoho malých a středních výrobců vín.

Jak dlouho vydrží bílé víno

Bílé víno vydrží v lednici opět okolo tří dnů. Některé lahve však budou dobré i den pátý. Růžové víno vás potěší – pokud ho dobře uzavřete a uschováte do lednice, můžete si ho vychutnat pět až sedm dní po otevření. Šumivé víno vypijte co nejdříve, maximálně druhý den.

Co se stane když vypiju zkažené víno

Pokud ochutnám, hrozí něco jiného než že víno bude prostě zkažené a hnusné Hrozí nějaká otrava… Ochutnat a vylít, nebo vypít. Nic jiného opravdu nehrozí.

Jak svařit bílé víno

Do kastrůlku dejte víno, koření, rozinky, jablíčko nebo hrušku nakrájené na kousky a plátky pomeranče. Dochuťte cukrem, pokud chcete sladší. Vše společně krátce svařte a pokud nechcete, by vyprchal alkohol, dejte pozor, ať nepřesáhnete 79 – 80 stupňů. Ihned teplé podávejte, i s kousky ovoce a rozinkami.