Jak se vyrábí halogeny?

Jak vznikají halogenidy

Halogenidy se připravují např. přímou syntézou prvků (2 Fe + 3 Cl2 → 2 FeCl3) nebo reakcí halogenovodíkových kyselin s neušlechtilými kovy, hydroxidy a oxidy kovů (Zn + 2 HCl → ZnCl2 + H2; KOH + HCl → KCl + H2O).

Jaký je rozdíl mezi halogeny a halogenidy

Halogenidy jsou dvouprvkové sloučeniny fluoru, chloru, bromu a jodu s dalšími prvky. F, Cl, Br, I mají společný název HALOGENY. Z tohoto slova je odvozen název jejich dvouprvkových sloučenin – halogenidy.

Co tvoří halogeny

Halogeny jsou prvky 17. skupiny PSP, tedy fluor, chlor, brom a jod. Občas se sem řadí i astat. "Halogeny" by se daly přeložit jako "solotvorné", což je výstižné, protože rády tvoří soli.
Archiv

Kde se vyskytují halogeny

V přírodě se halogeny vyskytují pouze ve sloučeninách, především jako soli. Tyto soli můžeme najít v krystalické formě jako minerály nebo rozpuštěné ve vodě (především mořská voda obsahuje velké množství rozpuštěných solí). Asi nejznámější je sůl kamenná neboli halit (sůl kuchyňská).

Co obsahuji halogenidy

V plynné fázi obvykle tvoří monomerní nebo malé oligomerní molekuly (CdCl2, Al2 Cl6). Molekulové halogenidy tvoří některé kovy ve vyšších oxidačních stupních (titan, cín, olovo, vanad, niob, molybden, wolfram, osmium), nekovy (uhlík, dusík, fosfor, síra) a polokovy (bor, křemík, arsen, antimon, selen, tellur).

Co to je halogen

Halogeny (neboli halové prvky) jsou členy 17. skupiny periodické tabulky. Mezi halogeny patří fluor, chlor, brom a jod. Někdy se k nim připojují další dva prvky, které patří do stejné skupiny.

Co patří do Halogenidů

Podle struktury se halogenidy dělí do tří skupin. Mezi iontové halogenidy patří většina fluoridů kovů, ostatní halogenidy alkalických kovů, hořčíku, kovů alkalických zemin a některých přechodných kovů (chlorid skanditý, bromid lanthanitý).

Kde se používají halogeny

S halogeny a jejich sloučeninami se setkáváme denně. Jsou součástí zubních past, fotografických filmů, bazénové chemie a mnoha dalších oblastí našeho každodenního života. Sloučeniny fluoru se uplatňují stejně dobře v domácnostech jako teflonové nádobí nebo anestetika v medicíně.

Který halogen je Nejreaktivnější

Všechny halogeny patří mezi velmi reaktivní prvky. Fluor je nejreaktivnější prvek vůbec.

Které halogeny nejsou plyny

Halogeny jsou velmi reaktivní, proto se vyskytují pouze vázané ve sloučeninách. Nejrozšířenějším halogenem je chlor. Fluor a chlor jsou za normální teploty plyny, brom je kapalina a jód je pevná látka, která velmi snadno sublimuje.

Jak reaguji halogeny s vodou

Halogenovodíky jsou dvouprvkové sloučeniny halogenů s vodíkem. Velmi dobře se rozpouštějí ve vodě za vzniku halogenovodíkových kyselin (dochází k disociaci – viz reakce 1), které patří mezi silné kyseliny. Výjimkou je kyselina fluorovodíková (HF), která je slabá díky existenci vodíkových můstků.