Jak se vyrábí Jekl?

Co je to Jekl

Jekl / jäkl …

… je profesní název pro tvarované železo obdélníkového nebo čtvercového profilu a pro další uzavřené i otevřené profily. Běžně tohoto výrazu užívají ti, kdo pracují s železnými profily.

Jaký Jekl na plot

Jekly – konstrukční pozinkované ocelové profily 50×30 mm s plastovou povrchovou úpravou nebo v provedení ZN doporučujeme jako vodorovné konstrukční prvky použít u plotových polí delších než 1,5 m.

Co jsou Rygle

Na co jsou rýgle Je to důležitá část konstrukce dřevěného plotu. Jsou to vodorovně usazené trámky, latě, nosníky nebo právě rýgle, do kterých se šroubují nebo jinak připevňují plotovky nebo plaňky. Rýgle se většinou používají dva, ve dvou úrovních – horní a dolní.

Jaký Jákl na bránu

Pro výrobu rámu brány se nejběžněji používá jekl o rozměrech 60 x 40 nebo 60 x 50 mm. Do svařeného rámu připevníme mírně od krajů dvě příslušné kladky.

Z jakého dřeva plot

Nejodolnější jsou plotovky z vysušeného dubového dřeva. Nejméně odolný je smrk a buk. A někde mezi je borovice a modřín. Správně zvolenými nátěry je však možné životnost dřeva výrazně prodloužit.

Co je to Rýgl

Oplocení ze dřeva – plotové rýgle

Je to nosná část konstrukce dřevěného plotu. Jde o vodorovné nosníky, trámky nebo rýgle, … do kterých se montují plotové latě. Rýgle se většinou používají dva, ve dvou úrovních – horní a dolní. Můžeme také říci, že jde o nosníky plotových polí.

Jak silny Jekl na bránu

Aby brána nevážila to, co větší slůně, můžete využít menší tloušťku materiálu. Rozměr jeklu by tak mohl být 40x40x2 mm. Množství materiálu záleží na tom, jestli budete bránu vykládat železnými sloupky nebo jako výplň zvolíte masivní prkna.

Jak udělat bránu

Co se týče osazení samonosné brány svépomocí, v tomto případě nejdříve:umístíme těleso brány (stejně jako u křídlové varianty)poté zabudujeme také nosné vozíky.na nosné vozíky pak nasadíme spodní profil brány.následně zkontrolujeme pojezd brány, přičemž odstraníme případné nedostatky (seřídíme do roviny a tak dále)

Jak dlouho vydrží dřevěný plot

Vhodný nátěr je základ

Nátěr však musí být dostatečný a kvalitně provedený, aby svůj účel splnil. Toto pravidlo platí jak u nového plotu, který právě stavíte, ale i u plotu starého, kterému chcete vdechnout nový život. Pokud je totiž dřevěný plot již starší, je vhodné ho po 2-5 letech renovovat a znovu ho natřít.

Jak zkratit plot

Pro zkrácení role pletiva odehneme na zemi položeném pletivu oba konce jedné spirály (šroubovice) drátu. Uvolněnou šroubovicí drátu otáčíme proti směru hodinových ručiček, až do jejího úplného vyjmutí, čímž dojde k rozpojení pletiva na dvě části. Pro spojení pletiva postupujeme opačně.

Jak vyrobit samonosnou bránu

Důležitou částí samonosné brány je betonový základ, do kterého se upevňují pojezdové vozíky. Hloubka betonového základu je dána nezámrznou hloubkou v lokalitě montáže, nicméně pro většinu lokalit v ČR stačí hloubka 1m. Šíře základu pro většinu bran stačí 50cm, délka základu potom vychází z požadované rozteče vozíků.

Jaký kabel na bránu

CYKY-J 3×1,5 (CYKY 3Cx1,5)

Instalační silový kabel s plnými jádry vhodný pro přívod elektrického proudu k pohonu privátní brány do vzdálenosti 20 m, připojení výstražných majáků 230 V AC a také pro rozvody svítidel a vypínačů 230 V AC.

Čím natírat plot

Pro exteriér stačí jen 2 nátěry, které poskytují vysokou odolnost povětrnosti i UV záření. Pro biocidní ochranu je zde možno použít syntetické napouštědlo FUNGISTOP S1031 i vodouředitelnou variantu LIGNOSTOP PROFI V1051 nebo HOBBY V1052.

Jak často stříhat živý plot

Živý plot by se měl stříhat každý rok, jelikož delší vyčkávání a poté radikální střih škodí zdraví vegetace. V horkých dnech není stříhání živého plotu vhodné, jelikož čerstvě ořezané výhonky mohou jinak zaschnout.

Jak daleko od sebe sloupky na plot

Sloupky plotu by od sebe měly být vzdáleny zhruba 2,5 m. Vykopejte první základovou díru (cca 30 x 30 cm, hloubka se odvíjí podle délky plotového kůlu, mrazuvzdornost při cca 800 mm) a dbejte, aby spodní držák pro napnutí drátu na sloupku plotu byl v namontovaném stavu těsně nad zemí.

Jaký pohon křídlové brány

Pokud mají Vaše vrata ocelové sloupky, jedná so o nejjednodušší variantu a používají se lineární pohony. Nezáleží, jestli jsou sloupky kulaté nebo hranaté, lineární pohony lze použít u obou typů. S títmo typem sloupků lze používat lineární pohony jak pro otevírání směrem na pozemek, tak i směrem ven z pozemku.

Kdy zastřihávat živý plot

Pokud tedy plánujete nějaké výrazné zásahy do živého plotu, udělejte to nejlépe v období od listopadu do března, když právě nemrzne (rány po řezu mohou omrznout).

Čím ostříhat živý plot

Čím stříhat živé ploty

Zahradnické nůžky použijte pro zastřihávání malých výhonků. Pro práci ve výškách si pomůžete teleskopickými nůžkami. Nemusíte tak na štafle. Pro silnější větve si pořiďte motorové benzinové, elektrické nebo akumulátorové nůžky, vhodné pro stříhání živého plotu.

Jak hluboko sloupek

Abyste tomu zabránili, doporučujeme jít do hloubky 80 cm pod terén u standardních zemin, u jílovitých čím hlouběji, tím lépe. Chápeme, že kopat 80 cm hluboký otvor pro úzký plotový sloupek, který v zemi stejně bude jen cca 50 cm se nikomu nechce. Reálně se proto ploty zakládají do děr o hloubce okolo 50 až 60 cm.

Jak hluboko betonovat sloupky

Také plotové sloupky plných, těžkých plotů (dřevěné plaňky, plast, kované ploty) doporučujeme zabetonovat do nezámrzné hloubky. Plotové sloupky pro běžný plot z pletiva se doporučuje usazovat do hloubky 70-80 cm.

Jaký motor pro posuvnou bránu

Předně je potřeba říci, že pro naše lehké hliníkové brány lze použit jakýkoliv motor, který je k tomu určen. Oproti křídlovým jsou posuvné brány méně citlivé na povětrnostní podmínky. Ani sněhové závěje nemusí být velkým problémem. Proto také u standardní hliníkové brány není potřeba řešit u pohonu jeho výkon.

Jaký pohon brány

Obecně se automatické pohony bran rozlišují na křídlové a posuvné. Pokud máte za bránou dostačující prostor (pro zaparkování auta) a nebo se vám takový typ brány prostě líbí, doporučujeme vám bránu křídlovou s automatickými pístovými pohony.

Jak řezat živé ploty

Čím stříhat živé ploty

Zahradnické nůžky použijte pro zastřihávání malých výhonků. Pro práci ve výškách si pomůžete teleskopickými nůžkami. Nemusíte tak na štafle. Pro silnější větve si pořiďte motorové benzinové, elektrické nebo akumulátorové nůžky, vhodné pro stříhání živého plotu.

Jak Rezat živý plot

Stačí vzít vždy jen okrajové části větví. Takto zastřihávat můžete na jaře a v létě i každý měsíc. Pokud je plot odspodu málo hustý a rezne či opadává, na vině je špatný tvar plotu. V tom případě se snažte tvarovat rostliny do jehlanu (dole širší, nahoře užší), aby všechna patra měla dostatek světla.

Jaký beton použít na sloupky

Postačí vám standardní betonový potěr B20 (C16/20). Na sloupky je však nejvhodnější takzvaný "RAPID" beton, který má zrychlené počáteční tuhnutí a umožní realizovat oplocení během jednoho dne. Tato varianta je však finančně velmi náročná.