Jak se vyrábí substrát?

Jak si vyrobit substrát

Vlastní substrát

Nejjednodušším postupem pro přípravu domácího pěstebního substrátu je tak namíchání zeminy ze záhonku s kompostem v poměru 1 : 1. 2) Další jednoduchou směsí určenou zvláště pro přesazovaní vyklíčených rostlinek je smíchání kompostu a agroperlitu.
Archiv

Jak vyrobit zeminu

Nejběžnější směsí zeminy je napůl rašelina a napůl perlit nebo písek (štěrk). Přidáním kompostované kůry můžete zlepšit konzistenci zeminy. Tato směs je sypká bez půdy, obsahující perlit, vermikulit nebo písek. Jedná se o směs stejného množství rašeliny nebo kokosového vlákna s perlitem či hrubým pískem.

Co obsahuje zahradnický substrát

Zahradnický substrát je vyroben ze směsi kvalitních rašelin a minerálního kombinovaného hnojiva se stopovými prvky. Rostlinám vytvoří ideální půdní prostředí pro rozvoj kořenů a následný celkový růst.

Jak vyrobit substrát pro rajčata

Optimální substrát pro rajčata by měl být kombinací velice kvalitní tmavé i světlé rašeliny a hnojiva. Měl by mít jemnou, vzdušnou strukturu a vynikající jímavost vody. Ideálně s poutačem vody, což napomáhá lepšímu klíčení semínek. Tento substrát by měl zajistit výživu rostliny pro prvních šest týdnů.

Proč nepoužívat rašelinu

Pokud se plocha rašelinišť na světě výrazně sníží, úměrně tomu vzroste riziko záplav a dojde k obrovskému skleníkovému efektu. Někteří odborníci tvrdí, že rašeliniště jsou pro zadržování oxidu uhličitého dokonce zásadnější než deštné pralesy, o kterých se v této souvislosti v posledních letech často hovoří.

Jak si vyrobit rašelinu

Chceme-li půdu vylehčit, můžeme rašelinu nahradit například pilinami, jemnou dřevěnou štěpkou z listnatých dřevin (u kyselomilných rostlin i z dřevin jehličnatých či z jejich borky). Substrát pro výsevy, kde mnoho živin není žádoucí, lze připravit například z krtinců, nebo zeminy smíchané s pískem.

Jak namíchat substrát pro jehličnany

Substrát se doporučuje namíchat z rašeliny nebo jehličnaté hrabanky, ostrého písku a dobře vyzrálého kompostu v poměru 2:1:1. Semenáčky jehličnanů bývají napadány plísněmi, proto je lépe výsevný substrát sterilizovat.

Co znamená substrát

Substrát (nebo také reaktant) je obecně výchozí chemická látka, která vstupuje do chemické reakce a mění se na produkt. Většinou je to látka, která je v nadbytku a je přeměněna na hlavní produkt. Během reakce se tedy substrát spotřebovává.

Jakou zeminu použít na rajčata

výběr stanoviště a úprava půdy: rajčatům se nejlépe daří na místech vystavených celý den slunci a chráněných před studenými větry. Půdu mají mít hlubokou, nejlépe středně těžkou, bohatou na živiny a teplou. Na jaře týden před výsadbou pohnojíme půdu kravským nebo slepičím hnojem (nejlépe granulovaným).

Co dát pod rajčata

Do jamky se hodí kompost, tráva i popel

Teplo také produkuje čerstvá posečená tráva, jejíž vrstvu můžeme napěchovat na dno. Do jamek přidáme také kvalitní kompost, prospěšná je i lopatka dřevěného popela, protože rajčata pro zdravý vývoj vyžadují dostatek vápníku.

Jak si doma vyrobit rašelinu

Chceme-li půdu vylehčit, můžeme rašelinu nahradit například pilinami, jemnou dřevěnou štěpkou z listnatých dřevin (u kyselomilných rostlin i z dřevin jehličnatých či z jejich borky). Substrát pro výsevy, kde mnoho živin není žádoucí, lze připravit například z krtinců, nebo zeminy smíchané s pískem.

Co použít místo rašeliny

Rašelina ubývá rychleji, než by nám i životnímu prostředí bylo milé. Ve většině případů přitom vůbec není zapotřebí rašelinu používat. Dá se snadno nahradit z domácích zdrojů, kompostem či štěpkou.

Co místo rašeliny

Rašelina ubývá rychleji, než by nám i životnímu prostředí bylo milé. Ve většině případů přitom vůbec není zapotřebí rašelinu používat. Dá se snadno nahradit z domácích zdrojů, kompostem či štěpkou.

Jak vysévat semena smrku

Výsev smrku krok za krokem

Vyčištěnou nádobu vyplňte sterilizovanou směsí rašeliny (jehličnaté hrabanky), dobře vyzrálého kompostu a ostrého písku v poměru 2 : 1 : 1. Semena rozložte s dostatečnými rozestupy na substrát a zasypte pískem ve vrstvě, která odpovídá dvoj až trojnásobku průměru semen.

Jak udělat substrát pro kaktusy

Pro normální kaktusy zhruba v poměru tři díly zahradnického substrátu na jeden díl písku. Ale není to definice, na kterou by byl spoleh. Sami musíte poznat, že to je ideální poměr. Někdo dá 4 díly písku na 1 díl zeminy.

Jak si doma vyrobit substrát pro orchideje

Vždy by měl v celkovém složení převažovat buď jednodruhový kůrový substrát, nebo cocochipsy. Dále se složení doplňuje mechy, čili rašeliníkem a bělomechem sivým v sušeném nebo živém stavu. Kromě toho se používá keramzit, perlit na drobné kousky. Dezinfekci zajistí troška jemného dřevěného uhlí.

Jakou hlínu potřebují

Propustnou zeminu bohatou na živiny potřebují téměř všechny běžně pěstované druhy zeleniny. Vhodná směs je např. kompost, zahradní zemina, rašelina a písek v poměru 2:2:1:1 či zahradní zemina, písek a rašelina 1:1:1 s přídavkem granulovaného hnoje či umělého hnojiva v doporučeném množství.

Co nemaji radí rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).

Jak daleko od sebe rajčata

Opora: Rozhodnete-li se pro rajčata tyčková, je třeba ještě před zasazením rostlin zarazit do země opěrné kůly nebo spirálové opory o délce zhruba 1,5 metru (asi jedna třetina opory bude pod zemí) a ve vzdálenosti přibližně 60 – 70 cm od sebe.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Jak dlouho roste strom

Jak dlouho roste

Smrk pichlavý většinou doroste na plantáži do požadované výšky 180 centimetrů za 10 až 11 let. Smrk ztepilý musí růst 9 až 10 let, aby dosáhl zmíněné výšky. Borovice černá potřebuje k 180 cm 7 až 8 let. Borovice lesní roste rychle, k dosažení této výšky jí stačí pouhých 6 až 7 let.

Jak získat semena že šišky

Ze šišky do šišky

Šišky nechejte dva až tři dny doma uložené na listu papíru. V teple se lehce otevřou a vypadnou z nich semínka. Tomu můžete napomoci i občasným zatřesením šiškou nad papírem. Semínka pečlivě schraňujte.

Jaký substrát pro tlustici

Doporučujeme substrát vhodný pro sukulenty a kaktusy, který můžeme v ostatních letech v rozumné míře přisypávat. Proto raději vždy volíme větší nádobu a substrátem ji neplníme zcela. Květináč plníme tak, že na jeho dno nasypeme hrubý písek jako drenáž, načež nasypeme substrát, do kterého rostlinu přesadíme.

Jak namíchat substrát pro bonsaje

Substrát a přesazování bonsaje je důležitá součást každé rostliny. Přesazujeme vždy na jaře jednou za rok, či dva, kdy kořeny bonsai zakrátíme o 2/3. Ideální substrát doporučujeme namíchat v poměru 2/3 zeminy a 1/3 akadamy.

Co obsahuje substrát pro orchideje

Kůrový substrát pro orchideje je speciální substrát vyrobený z kvalitní piniové kůry, speciálně upravených kokosových slupek (coco-chipsu) a přídavku dřevěného uhlí. Pokud chcete pro své orchideje opravdu to nejlepší, neváhejte pro pěstování zvolit tento substrát.